Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám pripraviť sa na dojčenie a pokúsiť sa nájsť riešenie Vašich pochybností. Prečítajte si viac o najčastejších a najzákladnejších chybách pri dojčení. 

Konzultácia: Agata Serwatowska-Bargieł Ph.D., Medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa (IBCLC), neonatologička

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Chyba1.

Načasované dojčenie 

verzus dojčenie na požiadanie. V programe pre prirodzené dojčenie sa dojčenie na požiadanie striktne odporúča. Kŕmenie by malo reagovať vzhľadom k potrebám dieťaťa, za predpokladu, že by sa malo uskutočniť najmenej 8 krát za 24 hodín. Obsah žalúdka novorodenca je malý a prirodzené mlieko je ľahko a rýchlo stráviteľné, novorodenec alebo dojča bude potrebovať mlieko z prsníka častejšie ako každé 3 hodiny. Potom sú tu bábätká "nepapkáči", ktoré od začiatku, podľa ich mamičiek, po celý čas iba "visia" na prsníku. Ak je to možné, nechajte to svoje dieťatko robiť, pretože je to to, čo práve potrebuje. Musíte mať na pamäti, že satie mlieka z matkinho prsníka neuspokojuje iba hlad bábätka, ale aj jeho potrebu blízkosti, bezpečia; navyše táto potreba nebude trvať večne, pretože bábätko čoskoro začne viacej vnímať okolie a bude sa zaujímať o iné stimuly. 

Upozorňujeme však, že dojčenie na požiadanie sa aplikuje na zdravé deti, ktoré správne priberajú na váhe. Občas môžu bábätká, ktoré sú choré, predčasniatka, slabé, alebo príliš ospalé na to, aby uchopili prsník stagnovať na váhe, dokonca chudnúť. Po konzultácií s lekárom bude možno potrebné prikladať dieťa k prsníku v špecifických časoch, budiť ho na kŕmenie, alebo nájsť inú metódu, ako je napríklad pridanie obohacujúcich zložiek, alebo dokrmovanie. 

 

Chyba 2.

Kŕmenie vždy, keď dieťa plače 

Ak dieťa plače, nie vždy to znamená, že je hladné. Toto je pravdepodobne najčastejšia príčina plaču bábätka, ale musíte brať v ohľad aj iné možnosti. 

Občas dieťatko prestane plakať, keď ho vezmete do náručia, v takomto prípade je potrebné podávať mu prsník. Ale ak dieťa pokračuje v plači aj keď ho držíte, priložíte k prsníku a nechce sať, musíte hľadať iné príčiny. Tých môže byť niekoľko: prehriatie, bolesť bruška, kolika, rast zúbkov, choroba (bežné, napr., zápal stredného ucha), únava (nadmerná) alebo nepohodlie spôsobené oblečením, alebo mokrou plienkou. 

Neviažte sa na klišé frázu, že matka vždy vie, prečo jej dieťa plače. Väčšinou vie na základe svojej intuície a skúseností s bábätkom, no stále tu existuje mnoho dohadov a vylučovanie možných príčin. 

Mali by ste mať na pamäti, že správanie dieťatka sa vekom mení. Ak si novorodenec strká prsty do úst, cmúľa plienku alebo deku, môžu to byť prvé príznaky hladu a nemali by ste čakať, kým začne plakať. O pár mesiacov, ak si dojča začne strkať prsty do úst, môže to znamenať, že práve objavilo, že ich má, alebo mu začínajú rásť zúbky. Ak si ho priložíte k prsníku, môže byť nahnevané, pretože možno to práve nie je to, čo v tej chvíli potrebuje. 

 

Chyba 3.

Obmedzovanie počtu dojčení, pretože dieťa je príliš bacuľaté

Keď je dieťatko dojčené na požiadanie, je zdravé, priberá správne a pravidelne na váhe, znamená to, že je toľko, koľko potrebuje. Dojčené dieťa nemôže byť prekŕmené. Aj keď je dieťa väčšie a niektorí ľudia by možno povedali, že tučné, nemali by ste mu dávať diétu! Tu je dôležité sledovať zmeny vo váhe bábätka použitím percentilového grafu; keď dieťatko stále priberá na váhe, všetko je v poriadku, aj keď sa nachádza na 97 percentile. Ak si však všimnete výraznú zmenu (o dva alebo viacero percentilových pásiem), obe hodnoty v tabuľke buď narastajú alebo klesajú, mali by ste sa poradiť s pediatrom a spoločne hľadať príčinu. 

 

Chyba 4.

Príliš krátke kŕmenie 

Keď je kŕmenie príliš krátke, alebo je potrebné počas dojčenia príliš skoro vymeniť prsník, bábätko možno nepapá dostatočne a narastá riziko nahromadenia mlieka.  

Počiatočná dávka mlieka obsahuje viacej vody a menej tuku, aby uspokojila smäd, ďalšia dávka obsahuje viacej tuku a kalórií a tým uspokojuje hlad lepšie. Ak je kŕmenie zastavené, alebo je prsník vymenený príliš skoro, dieťatko dostane iba dávku počiatočného mlieka a bude stále hladné. 

Navyše, keď prsia nie sú správne vyprázdnené, môže to viesť k nahromadeniu mlieka, až k mastitíde- zápalu prsníkovej žľazy. 

 

Chyba 5.

Vynechávanie nočného kŕmenia

Nočné mlieko je dôležité pre vývoj dieťaťa, obsahuje viacej kalórií a nenasýtených mastných kyselín, preto sa neodporúča eliminácia nočných kŕmení. Avšak, niektoré detičky sú "spinkáči", ktorí spia dlhšie, zobúdzajú sa neskôr a nepotrebujú byť budení na kŕmenie. Ale ak sa dieťatko zobudí v noci, je lepšie priložiť si ho k prsníku, ako ho utíšiť cumlíkom. 

 

Chyba 6.

Vyhýbanie sa dojčeniu počas prechladnutia a choroby 

Mamičky často prerušujú dojčenie počas choroby, pretože nechcú nakaziť bábätko. Ale je to úplne naopak. Počas choroby žena poskytuje protilátky pre svoje bábätko prostredníctvom svojho materského mlieka. Ak sa dieťatko nakazí kvôli kontaktu s kvapôčkam infekcie, prekoná chorobu rýchlejšie vďaka protilátkam, ktoré sa nachádzajú v materskom mlieku.  

 

Chyba 7.

Zastavenie dojčenia počas mastitídy 

Mastitída je zvyčaje dôsledkom nesprávneho vyprázdňovania mlieka, nízkeho príjmu tekutín, zastavenie dojčenia kvôli infekcii v prsníkoch, alebo silného a bolestivého stláčania prsníkov. Žena vystrašená vysokou horúčkou a bolesťou svalov prestáva dojčiť, nakoľko sú jej prsia veľmi bolestivé, opuchnuté a pre bábätko je náročné uchopiť bradavku. Toto je chyba. Jedno z odporúčaní pre mastitídu je časté (každých 1,5-2 hodín) a dlhé prikladanie bábätka používajúc rôzne polohy pre dojčenie, aby sa zaistilo dôkladné vyprázdnenie prsníkov. Ak sú bradavky príliš napäté a opuchnuté, čo ich robí náročnými na uchopenie, môžete na začiatku pomôcť bábätku vytlačením malého množstva mlieka. 

Počas pocitu plnosti prsníkov použite prsnú odsávačku, aby ste odsali dostatok mlieka a pocítili úľavu, ale nie toľko, aby ste ich vyprázdnili úplne.

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Chyba 8.

Odsatie príliš veľkého množstva mlieka prsnou odsávačkou 

Množstvo vyprázdneného z prsníkov pomocou prsnej odsávačky, alebo bábätka signalizuje dopyt ženského tela, čo znamená, koľko mlieka by malo byť vyprodukovaného. Preto je odsávanie príliš veľkého množstva mlieka prsnou odsávačkou nevhodné. Toto môže spôsobiť "falošnú" plnosť prsníkov, bábätko nebude schopné zjesť všetko toto mlieko a jeho nahromadenie v prsníkoch môže spôsobiť vážne riziko stázy. Podobne počas fyziologickej plnosti prsníkov medzi tretím a priatym dňom po pôrode môže odsávanie príliš veľkého množstva mlieka spôsobiť jeho nadmernú produkciu. 

 

Ak potrebujete doplniť dojčenie...

Keď Vám lekár po konzultácií odporučí doplnenie dojčenia majte na pamäti, že je veľmi dôležité, aký typ cumlíka zvolíte. Výber cumlíka pomôže Vášmu dieťatku uchovať si prirodzený rytmus satia a sací reflex. Zvoľte si dynamický cumlík, ktorý je vyrobený z heterogénnych vrstiev silikónu; týmto spôsobom budete môcť dojčiť a používať fľašu, ako alternatívny spôsob kŕmenia a ak si to prajete a lekár Vám to odporučí, navrátiť sa k dojčeniu.

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Chyba 9.

Doplnenie dojčenia bez lekárskeho odporúčania 

Mamičky si často myslia, že nemajú dostatok mlieka, pretože ich prsia sú malé, príliš mäkké, ich dieťa si vyžaduje veľmi časté satie, alebo často plače alebo sa budí v noci kvôli kŕmeniu. Potom, často aj na základe rád okolia bábätku podajú náhradnú stravu, aby dostalo konečne "dosť" potravy. 

Dokrmovanie dieťaťa náhradami mlieka bez predošlej konzultácie s lekárom a bez jeho odporúčania, keď je bábätko zdravé, rastie a priberá na váhe je chyba. 

Táto chyba môže mať vážnejšie následky. Bábätko, ktoré nie je hladné, pretože je najedené z náhrady materského mlieka, nebude aktívne sať, tvorba mlieka sa obmedzí na potrebu dieťaťa a objem jeho tvorby sa výrazne obmedzí. Potom, ak si mamička včas nevšimne, že sa dostala do tohto začarovaného kruhu a neprestane dieťatko dokrmovať náhradou materského mlieka a namiesto toho nezačne dieťatko častejšie prikladať k prsníku, alebo ak si tvorbu mlieka nezačne stimulovať prsnou odsávačkou, množstvo mlieka sa zníži a bude naozaj potrebné dieťatko dokrmovať náhradou. 

Existuje veľa stereotypov, ktoré vedú mamičky k tomu, aby podávali dieťatku náhradnú stravu. Radi by sme ich pár vysvetlili: 

  • Veľkosť prsníkov v žiadnom prípade nesúvisí s množstvom mlieka, ktoré matka má. 

  • Po stabilizovaní laktácie budú prsia mäkšie a toto je prirodzeným a dobrým znakom toho, že prsia produkujú dostatočné množstvo mlieka, ktoré zodpovedá potrebám dieťaťa. 

  • Aj keď je bábätko na prsiach hodiny, neznamená to, že po celý čas aktívne je; väčšine bábätiek to uspokojuje ich ďalšie potreby ako pocit blízkosti a bezpečia. 

  • Hlad je najčastejším, no zďaleka nie jediným dôvodom, prečo dieťatko plače, preto by ste mali pátrať aj po iných dôvodoch. 

  • Bábätko sa budí v noci na kŕmenie, pretože potrebuje mlieko inej konzistencie, ktoré obsahuje viac tukov a nenasýtených mastných kyselín - toto je prirodzené a dokonca žiaduce počas prvých týždňov jeho života. 

Chyba 10.

Nepohodlná poloha pri dojčení a nesprávne prisatie 

Veľa mamičiek je presvedčených, že pre dobro bábätka musia znášať nepohodlie počas dojčenia a bolesť bradaviek. Toto je chyba. Je veľmi dôležité zabezpečiť si počas dojčenia dostatočné pohodlie, aby pôsobilo mamičke pôžitok a radosť, nie stres a bolesť, čo môže spôsobiť riziko popôrodnej depresie, alebo to môže negatívne ovplyvniť množstvo mlieka.  

Nájdite si dojčiacu polohu, ktorá Vám je najpohodlnejšia, nemajte strach vyskúšať rôzne nové, alebo si pomôžte vankúsom na dojčenie. Na začiatku dojčenia, keď sa stále učíte, ako správne priložiť bábätko, oporúčame "futbalovú pozíciu". V tejto pozícií môžete ústočká bábätka nasmerovať dostatočne blízko k bradavke nasmerovaním jeho hlavičky Vašou rukou. 

Vedomosť bude Vašim spojencom pri prirodzenom kŕmení. 

Občas je dobré poradiť sa s laktačnou poradkyňou, aby ste ľahšie prekonali tieto dočasné problémy pri dojčení, aby tieto chvíle s bábätkom na Vašom prsníku boli nezabudnuteľné a  naplnené blízkosťou.  

Odborníci odporúčajú:

Eliminačná diéta je metódou na diagnózu a liečenie alergií. Pred tým, ako ju začnete implementovať, poraďte sa s lekárom. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Chyba 11.

Eliminačná diéta, len pre istotu 

Na začiatku dojčenia mladé mamičky často jedia len varené morčacie mäso s mrkvou, pretože sú presvedčené, že ryža môže byť alergén. Toto je chyba. Nemôžete brať ako samozrejmosť, že Vaše dieťa bude mať alergiu na niektoré potraviny, pamätajte, že bolo v kontakte s potravinami, ktoré ste jedli už v brušku počas Vášho tehotenstva. Eliminačná diéta, ktorá je nesprávne nasadená a bez opodstatnených dôvodov môže redukovať množstvo mlieka, vplýva na energiu matky a môže ovplyvniť jej náladu. 

Chyba 12.

Nedostatočný prísun tekutín počas diéty 

Odporúčaný denný prísun tekutín pre dojčiacu matku je minimálne 2 litre denne. Najlepšia a najzdravšia možnosť prijímanej tekutiny je voda so stredným alebo nízkym obsahom minerálnych látok. Ovocné šťavy sú taktiež hodnotné, najmä tie, ktoré sú odšťavené z čerstvého ovocia a zeleniny, vtedy si môžete byť istá, že neobsahujú nepotrebné cukry, farbivá a konzervanty. Tekutiny môžete dopĺňať aj polievkami, kompótmi a ovocím. 

Nedostatočný prísun tekutín počas diéty dojčiacej ženy môže spôsobiť riziko dehydratácie, to sa často stáva, ak bábätko pije veľa vodnatého mlieka. Tento stav ovplyvňuje psychické a fyzické pohodlie matky a môže podporiť riziko vzniku chorôb obehového ústrojenstva. 

Chyba 13.

Užívanie zakázaných látok 

Všetko, čo je dojčiaca žena sa dostane do tela bábätka prostredníctvom mlieka, tak ako počas tehotenstva, tu je zoznam nebezpečných látok: 

  • alkohol - bezpečné množstvo alkoholu, ktoré môže dojčiaca žena konzumovať nie je známe, no odporúča sa jeho úplná eliminácia;  toxické látky, ktoré sa dostávajú do tela bábätka mliekom môžu mať vplyv na tvarovanie a rozvoj jeho mozgu a ostatných orgánov;  

  • veľké množstvo kofeínu, teínu alebo energetických nápojov, a.pod., obsahujúcich guaranu alebo taurín, môže mať negatívny vplyv na nevový systém bábätka, ktorý ho umelo stimuluje tak, že môže spôsobiť úzkosť alebo nesprávnu funkciu obličiek a srdca bábätka; 

  • surové mäso a ryby (tatarský biftek, stejky, sushi), môže spôsobiť zoonózu; 

  • drogy a nepovolené lieky - dostávajú sa do tela bábätka mliekom; môžu spôsobiť vysoké riziko poškodenia nervového systému; navyše osoba pod vplyvom narkotík alebo návykových látok nie je schopná poskytnúť dieťaťu dostatočnú a bezpečnú starostlivosť. 

Chyba 14.

Podávanie čajov bábätku a privčasné zavádzanie príkrmov 

Riaďte sa jednoduchým pravidlom - podľa výživových štandardov pre dojčené bábätká, ak dieťa správne rastie a priberá na váhe, do ukončenia šiesteho mesiaca je pre neho materské mlieko postačujúce aj ako zdroj potravy a tekutín. Preto nie je potrebné dodávať dieťaťu tekutiny navyše, aj napriek vysokým teplotám; potom je len potrebné častejšie prikladať a dohliadať na zvýšené množstvo tekutín vo Vašej strave. Taktiež by ste nemali zavádzať príkrmy skôr, ako je uvedené v sprievodcovi na zavádzanie príkrmov, alebo bez výslovného odporúčania lekára. 

Chyba 15.

Vyhýbanie sa dojčeniu na verejných miestach 

Mamičky, ktoré dojčia na požiadanie si nemusia vyberať medzi výletom von, alebo kŕmením. Taktiež nemusia dojčiť na verejnosti, ak to považujú za nepríjemné. Aj keď, čím väčšie množstvo mamičiek dojčí na verejnosti, tým to má väčší vplyv na formovanie verejného postoja. :) 

Počet miest ako sú kaviarne, múzeá, nákupné centrá, ktoré majú kútik na dojčenie a prebaľovanie narastá; ak si vyberáte miesto, ktoré by ste chceli navštíviť, môžete si ľahko zistiť dostupnosť takýchto zariadení on-line. Pre pohodlnejšie dojčenie môžete zvoliť blúzku, alebo šaty s odopínaním vpredu, tým sa vyhnete odhaleniu bruška. Na prekrytie môžete použiť plienku, zásteru na dojčenie alebo šál, tým ochránite bábätko voči rušivým stimulom a zabezpečíte súkromie pre seba. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie pre zdravie!

Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.

sk_SK Čítať ďalej

Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie za to stojí - preskúmajte jeho výhody

Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Starostlivosť o prsia počas dojčenia - najlepšie tipy, ako udržať vaše prsia fit

Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Odgrgnutie po kŕmení

Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...

sk_SK Čítať ďalej

Boľavé, vtiahnuté alebo ploché bradavky - ako ich liečiť?

Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.

sk_SK Čítať ďalej

Plnosť prsníkov, hromadenie mlieka a mastitída - ako sa im vyhnúť?  

Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.

Odporúčané produkty