11 míľnikov vo vývoji dieťaťa

Rozsah pokrokov, ktoré dosiahlo Vaše dieťa počas prvého roka je neuveriteľný. Z maličkého, ležiaceho červíčka, ktorý ešte nevie, kde je jeho noštek na celkom chytré batoľa, ktoré veľa bľaboce, šplhá sa, zdoláva schody a dokáže samostatne jesť. Prečítajte si o pokrokoch - míľnikoch v rozvoji dieťaťa. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

Rodičia sledujú vývoj svojho dieťaťa, nahrávajú ho a sú pyšní. No taktiež sa obávajú, zapisujú si každé oneskorenie a berú ho ako varovný signál, že ich dieťaťa sa vymyká norme. Často však neopodstatnene, pretože štandardný čas zahrňujúci učenie sa nových vecí je široký. Dôležité však je, že rozvojový pokrok a individuálne zručnosti prichádzajú jedna po druhej, pretože učenie sa nových zručností vytvára základy pre ďalšiu fázu. 

Poďme sa pozrieť na dôležité míľniky vo vývoji bábätka - nové zručnosti, ktoré sa prirodzene vyskytujú v danej fáze vývoja. 

1. Reakcia na prostredie 

Už mesačné bábätko reaguje na jeho prostredie: prestane plakať, keď je zdvihnuté, pozerá sa do tváre osoby, ktorá na neho hovorí, alebo ho kŕmi, otáča tváričku za svetlom, sleduje hračku pohľadom. Dokonca i také maličké dieťatko Vám signalizuje svoje potreby a Vy žijúc s ním v určitej symbióze sa učíte tieto potreby uspokojiť. 

2. Vydávanie prvých zvukov

Vrkanie, alebo mrnčanie- špecifická reč bábätka okolo dvoch až troch mesiacov. Sú to rôzne hrdelno jazykové zvuky ako "gli, kli, tli, gu, gla".  Na začiatku sú spontánne, no neskôr sa stanú znakom pre dobrú náladu bábätka a potešenia z videnia známej osoby. 

3. Zdvíhanie hlavičky a hrudníka

Neustála mobilita bábätka je nepretržitým tréningom pre jeho svaly. Preto je dôležité podľa možnosti trénovať s dieťatkom rôzne skupiny svalov pomocou jeho pokladania do rôznych pozícií. Položením bábätka na jeho bruško mu dávate príležitosť trénovať si svaly na svojom hrudníku a krku. Týmto je dieťatko schopné nezávisle zdvíhať hlavičku a hrudník okolo tretieho až štvrtého mesiaca. Bábätko sa podporuje ručičkami a dvíha hlavičku. Na začiatku hlavička nie je stabilná a trasie sa, no cvičením sa stáva stabilnejšou a bábätko získava novú pesrpektívu na skúmanie sveta a štartovaciu pozíciu na jeho objavovanie. 

4. Uchopenie 

Okolo tretieho mesiace života bábätka dokáže držať veci, ktoré mu boli vložené do ručičiek, ale vedomé a plánované uchopenie nastáva okolo šiesteho mesiaca života. Dieťatko uchopí veci s jeho dlaňou a palcom, dáva si ich do úst, pokúša sa s nimi manipulovať a prekladá ich z jednej ruky do druhej. 

5. Pretáčanie sa

Pretáčanie sa z bruška na chrbátik a na druhú stranu je zručnosť, ktorú by sa malo bábätko naučiť okolo šiesteho mesiaca života. Na začiatku sa bábätko otáča veľmi nemotorne a je prekvapené zo zmeny pozície, ktorú samostatne vykonalo, neskôr túto činnosť používa na vedome, napríklad na dosiahnutie vecí, napr. hračiek. 

6. Bľabotanie 

Počas vývoja rečových orgánov okolo šiesteho mesiaca života bábätka sa vrkanie/mrnčanie premieňa na bľabotanie. Bábätko opakuje a napodobňuje zvuky okolo seba, vydáva zvuky, slabiky, experimentuje so zvukmi, ich melódiou a intenzitou zvuku. Existuje však jedna zlá správa - aj keď niektoré zvuky šesť mesačného bábätka znejú ako mama, tata alebo baba a spôsobujú radosť rodičov, stále nemajú rozlišujúci a indikačný význam. 

7. Lozenie 

Často mu predchádza plazenie (okolo šiesteho - ôsmeho mesiaca), je to pohyb, ktorým dieťa využíva silu jeho rúk, aby potlačil telo. Mali by ste sa uistiť, že na tento fáze nezostane, ale prejde do fáze štvornožkovania (ôsmy - deviaty mesiac), čo je alternatívna práca rúk a nôh. Tento alternatívny pohyb je veľmi dôležitým v koordinácií, má veľmi pozitívny vplyv na funkciu mozgu a v prepojení medzi hemisférami, ktoré prispievajú k binokulárnemu videniu, binaurálnemu sluchu, koordinácií ľavej a pravej ruky a nôh, čo v budúcnosti bude pomáhať deťom v škole. 

8. Sedenie 

Približne v rovnakom čase (ôsmy - deviaty mesiac života) sa bábätko učí sedieť. Táto pozícia je pre dieťatko veľmi atraktívna, pretože jeho ručičky sú voľné na hranie, môže objavovať okolité veci, ktoré sa samozrejme bude snažiť dosiahnuť. Berte to s nadhľadom, urobí to samo, keď budú jeho svaly a kosti na to pripravené. Žiadne urýchlenie v podobe posadenia ho do klina dospelého, alebo podopieranie vankúšmi dieťaťu nepomôže, ba dokonca môže byť škodlivé. 

9. Vytiahnutie sa do stojacej polohy 

Rodičia to väčšinou správne chápu ako signál, že dieťa čoskoro začne chodiť. Vytiahnutie sa hore a postavenie sa o nábytok, ktorý je hlavným piliérom je cvičením pripravujúcim bábätko na chodenie. Každým dňom je dieťatko na nohách istejšie a stojí na nožičkách dlhšie, potom sa posúva okolo nábytku z nohy na nohu. 

10. Reakcia na svoje meno 

Ročné dieťa začína reagovať na svoje meno. Rozumie jednoduchým príkazom, najmä takým, ktoré sú podporované špecifickým kontextom. Väčšina detí začína vedome používať jednoduché mená, najčastejšie mama alebo tata. 

11. Chodenie 

Začína to neistými, roztrasenými krokmi, krátkymi výletmi k najbližšiemu objektu, ktoré dieťatko môže chytiť a použiť ako podporu. A čoskoro bude nasledovať to nádherné vykročenie do náručia mamičky, alebo otecka. Chôdza je zručnosť, ktorá je rodičmi pravdepodobne najviac očakávaná. Avšak nemalo by sa s ňou ponáhľať. Oproti všetkým pokrokom je to veľmi náročná činnosť vyžadujúca si koordináciu, vytrénovaný balans a zosilnené svaly v chrbte, bokoch a nohách dieťaťa. 

Mali by ste vedieť, že časový úsek pre učenie sa chodiť je veľmi široký, od dvanásteho do osemntásteho mesiaca života a akékoľvek pokusy o urýchlenie ako sú chodítka, chodenie za ruku a pod. môžu preťažiť kostné kĺby, poškodiť väzivá a kĺby, čo môže v budúcnosti vyžadovať ortopedickú pomoc. Tu platí ten istý jednoduchý princíp: dieťa začne chodiť keď na to bude pripravené a ono začne, pretože naozaj chce a snaží sa to dosiahnuť zlepšovaním svojich zručností. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Učenie dieťaťa, ako hrýzť jedlo a prečo je to dôležité

Schopnosť hryzenia je základom pre samostatné jedenie a správny rozvoj reči. Pre dospelých je táto schopnosť samozrejmá, no dieťa sa ju musí naučiť. V tomto článku sa dozviete ako naučiť dieťatko správne ...

sk_SK Čítať ďalej

Kúpanie novorodenca

Milované drobučké ručičky, nožičky, očká, noštek a ušká - tak maličké a úplne závislé od starostlivosti mamičky a otecka. Iba predstava prvého kúpania vyvoláva u niektorých začínajúcich rodičov obrovský ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako sa popasovať s chorobou bábätka

Jesenné ochladenie, kolísanie teplôt a dážď nie sú pre zdravie bábätka najpriaznivejšie. S ich ešte stále nedostatočne vyvinutým imunitným systémom môže dieťatko začať kýchať, kašľať, alebo smrkať. ...

sk_SK Čítať ďalej

Pokojný spánok

Sú obdobia, kedy dieťatko nemôže niekoľko hodín zaspať, potom sa zobudí v strede noci a začne svoj deň o tretej ráno. Vy ste zničená a cítite, že ste na konci so svojimi silami. Nemôžeme Vám síce pomôcť ...

sk_SK Čítať ďalej

Ústna hygiena bábätka

Hygiena ďasien a neskoršia starostlivosť o mliečne zuby dieťaťa ovplyvňuje rozvoj reči, oklúzia a aj celkovú kondíciu jeho maličkého tela. Správna ústna hygiena mu pomôže vyhnúť sa dentálnym problémom ...

Odporúčané produkty