Pôrod - čo očakávať? 

Deň, kedy sa stanete mamičkou sa blíži. Ste nedočkavá, ale taktiež sa obávate dlhého a náročného pôrodu, najmä ak čakáte prvé bábätko. Znalosť je Váš najlepší sprievodca. Zistite, čo bude nasledovať a budete pripravená (takmer) na všetko. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Tehotenstvo je jedným z najkrajších období Vášho života. Deväť mesiacov očakávania, radosti, príprav a nakupovania výbavičky. No taktiež obetovania, úzkosti a neistoty. Všetko toto bude čoskoro prenesené do inej dimenzie. Vaše bábätko bude reálna osobnosť, budete sa ho môcť dotýkať, pritúliť si ho a kŕmiť ho. Každopádne, dieťatko sa najskôr musí narodiť a Vy budete musieť počas pôrodu vynaložiť veľa úsilia. Nemajte však strach. Pamätajte, milióny žien pred Vami si tým prešlo úspešne a Vy nebudete výnimkou. 

Pôrod je väčšinou rozdelený do troch etáp: 

  1. Etapa I - od začiatku pôrodu po úplné roztiahnutie krčka maternice na 10 cm. 

  2. Etapa II - pôrod dieťaťa.

  3. Etapa III - vylúčenie placenty s pupočnou šnúrou a plodovými obalmi. 

Príprava pred narodením dieťatka 

Zhruba 2-3 týždne pred pôrodom bruško výrazne klesne. Dieťatko sa samé nastaví do pôrodnej polohy - s hlavičkou nasmerovanou k pôrodnému kanálu. Bude sa Vám ľahšie dýchať, no zároveň budete musieť častejšie navštevovať toaletu. Je to obdobie, kedy veľa žien pocíti silný hniezdiaci inštinkt, začínajú zariaďovať izbičku pre bábätko a snívať o tom, čo príde. S blížiacim sa pôrodom často prichádza pocit eufórie ale aj podráždenosti. Počas týchto dní je veľmi náročné sa koncentrovať. V skratke, toto obdobie nie je najvhodnejším pre vypracovávanie doktorandských prác. Je to čas, kedy sa potrebujete sústrediť na Vaše telo a signály, ktoré Vám dáva.

Pamätajte: Minimálne jeden krát za deň si v pokoji ľahnite a počítajte pohyby dieťatka, malo by ich byť aspoň 10 za hodinu. Nezabudnite, aj dieťa má svoj režim spánku a odpočinku, preto si vyberte čas, kedy viete, že je aktívne.  

Prvá etapa pôrodu

Ak je toto Vaše prvé dieťa, riziko, že sa narodí po ceste do nemocnice je takmer nulové. To platí aj v prípade ďalšieho pôrodu, pretože po predchádzajúcich skúsenostiach vie mamička rozpoznať signály tela a reagovať na situáciu. Pamätajte, že termín pôrodu určený lekárom je len orientačný. Dieťa ide svojou vlastnou cestou a začne sa pýtať na svet, keď bude pripravené. Je bežné ak sa dieťa narodí v období dvoch týždňov pred alebo dvoch týždňov po určenom termíne pôrodu. Aké sú znaky prichádzajúceho pôrodu?  

  • Spozorovanie veľkého množstva hlienovitého hnedého, ružového alebo červeného výtoku na spodnom prádle - je to pravdepodobne hlienovitá zátka, ktorá uzatvára krčok maternice. 

  • Praskne plodová voda - odteká jemne alebo naraz. Väčšina žien porodí do 72 hodín od prasknutia vody. 

  • Môže sa vyskytnúť zvracanie, hnačka alebo triaška. 

  • Môžete tiež pocítiť bolesti chrbta, nafukovanie a kŕče podobne, ako pri menštruácií. 

  • Kontrakcie sú intenzívnejšie ak zmeníte polohu, sú pravidelnejšie, ich frekvencia a intenzita narastá a trvajú dlhšie ako 30 sekúnd. 

Pamätajte, každá žena je iná, príznaky blížiaceho sa pôrodu sa môžu líšiť, alebo nie všetky nastanú v rovnakom čase. 

Začiatok pôrodu - prvé príznaky 

Tieto príznaky ešte neznamenajú, že musíte okamžite cestovať do pôrodnice. Obvykle je to asi desať hodín od začiatku pôrodu až do úplného otvorenia krčka maternice (10 cm), alebo o niečo menej. Je lepšie zostať doma odpočívať a relaxovať. Do pôrodnice choďte, keď:  

  • Kontrakcie sú veľmi silné a doba medzi nimi je kratšia ako 5-7 minút. 

  • Praskla vám plodová voda. Ihneď choďte do nemocnice ak je voda zelená - to znamená, že dieťa prešlo mekóniom. Môže to byť spôsobené stresom, často vyvolaným hypoxiou dieťaťa alebo zápalom pohlavných orgánov. 

Pôrod v nemocnici - čo očakávať?

Zistite si vopred, aké pravidlá a systém fungujú v pôrodnici, ktorú ste si zvolili. Prvá etapa pôrodu môže byť odlišná, pretože trvá dlhšie, situácia sa mení veľmi pomaly a kontrakcie sú bolestivé. Existujú však spôsoby ako zmierniť nepohodlie. Pravdepodobne ste už o nich čítali, alebo sa o nich dozvedeli počas predpôrodnej prípravy. 

Zistite, aké sú v konkrétnej pôrodnici možnosti sprchovania, stravovania, alebo či poskytujú pôrodné lopty. Nikdy neviete, čo Vám v tejto náročnej chvíli môže pomôcť, preto je dobré mať možnosti. Môžete taktiež požiadať o anestézu. Tá môže byť aplikovaná, ak je krčok maternice otvorený medzi 2-3 cm a 7-8 cm. Predtým, ako lekára požiadate o anestézu vyskúšajte prirodzené metódy: masáž, dýchanie, cvičenie, výmenu pozície, chodenie, kúpeľ, alebo teplú sprchu. 

Nezabudnite si zobrať tehotenský preukaz, kartičku poistenca a občiansky preukaz. V pôrodnici Vás bude čakať podrobný rozhovor s lekárom, gynekologické vyšetrenie a KTG, čo je test, ktorý hodnotí stav dieťatka. 

Ak pôrod nepostupuje a krčok sa nerozťahuje môže lekár nariadiť podanie oxytrocínu. To je hormón, ktorý sa vylučuje pri začatí a konci pôrodu, počas orgazmu a pri túlení alebo kojení dieťaťa. Po ukončení pôrodu sa maternica začne sťahovať. 

Druhá etapa pôrodu - aktívna fáza 

Toto je čas medzi úplným otvorením krčka maternice až do narodenia dieťaťa. Je charakterizované stláčavými kontrakciami, ktoré sú podľa mnohých žien menej zaťažujúce ako tie v prvej etape. Konečne môžete dopomôcť situácií a aktívne pomôcť bábätku na svet. Dôsledne počúvajte pôrodnú asistentku a riaďte sa jej radami. V tejto fázy pôrodu cíti veľa žien prirodzenú a ohromnú potrebu tlačiť. Každá kontrakcia posúva dieťa dole pôrodným kanálom. Ak je v správnej polohe, jeho hlavička vyjde prvá. Toto je najväčšie úsilie, ktoré so sebou nesie riziko poranenia hrádze. Názory na nastrihávanie hrádze sa líšia, ale v niektorých prípadoch, keď je riziko poranenia hrádze závažné je odporúčané (napr. ak je dieťatko príliš veľké).   

Teraz prichádza tá jednoduchá časť. Zvyšok tela by mal vyjsť po jednej kontrakcii. Je dôležité, aby dieťatko bolo po pôrode priložené na vaše brucho, bude to váš prvý kontakt "telo na telo". Ak nenastali žiadne komplikácie, je to veľmi podstatný moment pri budovaní vzťahu a vytvorenia pocitu bezpečia. Dieťatko pocíti tlkot vášho srdca a ukľudní sa. Pokúste sa priložiť dieťa k prsníku. Nemajte strach, ak je dojčenie neúspešné, na prvom kontakte a intimite záleží. Váženie, meranie dĺžky a ostatné procedúry chvíľu počkajú. 

Tretia etapa pôrodu

Po chvíli sa opäť začnú kontrakcie. Začína sa pôrod placenty a plodových obalov. Je dôležité, aby vyšli z tela ako celok.  

Ak bola vaša hrádza nastrihnutá alebo spontánne natrhnutá, bude zašitá. Maternica sa začne sťahovať. Môžete pocítiť pokles krvného tlaku, slabosť alebo triašku končatín. Je to zapríčinené aj dlhým a náročným pôrodom. Vaše telo sa po pôrode bude pomaličky vracať do normálneho stavu. Získali ste však hlavnú cenu: dlho očakávané, milované dieťa, ku ktorému sa konečne môžete pritúliť. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Šestonedelie - Ako prežiť toto náročné obdobie

Pôrod je za vami! Gratulujeme! Bolo to naozaj náročné, preto teraz potrebujete nejaký čas na načerpanie nových síl. Tento čas sa volá šestonedelie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sa bude diať s vašim telom, ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako bojovať s nádchou a chorobou počas tehotenstva

Prišla zima s jej nádhernými zasneženými lúkami a kopcami, no taktiež s chladným a vlhkým počasím. Choroba nikoho nediskriminuje a môže zmôcť každého. Ako sa s tým ale vyrovnať, počas tehotenstva?

sk_SK Čítať ďalej

Intímne problémy počas tehotenstva

Sú veci, o ktorých sa nehovorí často a nahlas, ale je dobré o nich vedieť, keď čakáte bábätko. Tu sa môžete dočítať, prečo ste v tehotenstve náchylnejšia na intímne problémy, či môžu predstavovať ...

sk_SK Čítať ďalej

Cisársky rez - Pravdy a mýty

Ste pripravená na pôrod? Plánujete prirodzený pôrod, no zo skúseností ostatných mamičiek viete, že nie vždy je to možné? Alebo už máte určený dátum cisárskeho rezu kvôli možným komplikáciám? Odhliadnuc ...

sk_SK Čítať ďalej

9 tipov proti nespavosti počas tehotenstva

Ak večer nemôžete zaspať, nedokážete získať pre svoje telo potrebnú silu a energiu. Vaše rastúce bruško Vás začína obmedzovať, je veľké a trápi Vás nepohodlie. Pálenie záhy Vás otravuje a máte kŕče ...

Odporúčané produkty

Tehotenský kalendár

Týždeň po týždni sledujeme rast Vášho bábätka a zmeny vo Vašom tele. Poradíme Vám ohľadom zdravia a stravovania. 

Kalendár