Čo utíši smäd dieťaťa

Voda, džús, alebo iný nápoj? Čo by ste mali dať dieťatku piť a v akých denných množstvách? Aké sú príznaky nedostatočného prísunu tekutín? Čo je pre dieťa zdravé a čo by ste mu nemali dávať vôbec? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

Netreba pripomínať, že dopĺňanie tekutín do tela je tak dôležité, ako jedlo. Niekto tvrdí, že je to dokonca dôležitejšie. Musíte piť - znie to jednoducho. Ale rodičia denne čelia výzve - zabezpečiť dostatočný prísun tekutín pre svoje dieťa. Iba oni dokážu vytvoriť správne podmienky na to, aby sa dieťatko mohlo rozvíjať, hrať a bolo zdravé. Tu nájdete informácie o tom, čo by ste mali dať dieťatku piť, koľko a ako.

Požiadavky tela na prísun tekutín  

Voda je hlavnou zložkou ľudského tela a denne sa nahradí asi 4-6% tekutiny v tele. Tekutina sa vylučuje močom, potom, slzami, dýchaním a slinami. Táto strata musí byť doplnená. 

Potreba tekutín v tele závisí od váhy v kilogramoch. Je vypočítaná ako 100 ml na prvých 10 kilogramov váhy bábätka a 50 ml na každých ďalších. Tieto hodnoty by však mali bbyť považované za orientačné, pretože je dôležité brať do úvahy aj ostané faktory. Napríklad, počas hier, cvičenia, tepla, horúčky atĎ. potrebuje telo bábätka viac tekutín ako počas bežných situácií, podľa ktorých je vypočítaný priemer vyššie. 

Medzi tekutiny nepatrí iba voda, alebo ostané nápoje, ale aj polievky, ovocie, zelenina, jogurty, alebo kefír. 

Koľko tekutín by malo dieťa vypiť? 

Podľa súčasných usmernení Svetovej zdravotníckej organizácie a iných organizácií, si dojčiace deti do šiestich mesiacov svojho života nevyžadujú dodatočné nápoje. Materské mlieko je tak nápoj (mlieko prvej fázy), ako aj sýte jedlo (mlieko druhej a nočnej fázy). Znovu však všetko závisí od dieťaťa a situácie. Keď je potrebné, alebo telo stratí viac vody, dieťa by malo piť častejšie, a keď hrozí dehydratácia, nie je nič zlé na tom, keď mu dáte prevarenú pramenitú vodu z pohára.


Deti dojčené z fľašky by mali prijímať dojčenskú výživu až do konca štvrtého mesiaca. Treba však pamätať na to, že napriek najlepšiemu úsiliu výrobcov, aby toto mlieko bolo podobné materskému, je hustejšie a niekedy nemusí úplne uhasiť smäd dieťaťa, najmä v situácii zvýšenej straty vody z tela. Odporúčame, aby ste nemenili pomery vody a prášku odporúčané výrobcom, pretože to môže mať za následok bolesť brucha alebo koliku. Čo môžete urobiť, je dať dieťaťu dodatočný nápoj, najmä počas horúčav, takže medzi kojením dojčenskou výživou mu dajte iné tekutiny, najlepšie vodu.

Dajte si pozor na riziko dehydratácie

Dúfajúc, že to nebudete potrebovať, chceme vám pripomenúť varovné príznaky signalizujúce, že vaše dieťa je dehydratované alebo má veľmi blízko k dehydratácii.

  • popraskané a suché pery;
  • prepadnutá fontanela;
  • menej moču v plienke;
  • zmena farby a zápachu moču: tmavo-žltá farba, intenzívny kyslý zápach;
  • suchá, menej pružná pokožka;
  • omdlievanie.

Uprednostňovanie vody

Najlepší nápoj, ktorý môžete dať dieťaťu v akomkoľvek veku, je voda. Pre najmenšie deti odporúčame dodatočne prevarenú obyčajnú, alebo pramenitú vodu. Pri výbere vody sa poraďte s odborníkmi v oblasti zdravotnej starostlivosti alebo si prečítajte príslušné webové stránky alebo fóra pre spotrebiteľov a rodičov.
Výhody vody, t.j. prečo by ste ju mali dávať dieťaťu piť:

  • veľmi dobre sa vstrebáva, takže uspokojuje smäd rýchlo a efektívne;
  • neobsahuje cukor, konzervačné látky, umelé farbivá (dávajte pozor na ochutenú vodu, tu sa nachádza voda len v názve);
  • je neutrálna, neokysličuje žalúdok;
  • odstraňuje toxíny z tela;
  • reguluje krvný tlak a telesnú teplotu;
  • je nevyhnutná pre správny metabolizmus, takže predchádza obezite.

Kedy teda môžete začať dávať dieťaťu piť vodu? Od začiatku! Voda je neutrálna, nespôsobuje alergie ani nezasahuje do chuťových preferencií, aby dieťa uprednostňovalo len sladené nápoje ako v prípade detí, ktoré od začiatku dostávajú sladké čaje, glukózu alebo džúsy.


Môžeme tiež pridať niekoľko praktických aspektov - voda nezanecháva škvrny, takže je ideálna pre učenie sa piť z pohára, pretože sa nemusíme obávať rozliatej, striekajúcej vody a iných pokusov so zákonom gravitácie :)

Mlieko

V prvých rokoch života je mlieko veľmi dôležitou zložkou stravy dieťaťa, ktorá je jedným z hlavných zdrojov vápnika a bielkovín. Odporúča sa pre deti, ktorých dobrodružstvo s prsníkmi skončilo kŕmením dojčenskou výživou vhodnou pre ich vek až do troch rokov života. Je ešte príliš skoro na kravské mlieko, ale keď má dieťa jeden rok, môžete do stravy pridať malé množstvo kefíru, prírodného jogurtu, cmaru alebo tvrdého syra.

Šťavy

Šťavy sa do detskej stravy pridávajú od siedmeho mesiaca v prípade dojčeného dieťaťa a od piateho mesiaca u detí, ktoré sú kŕmené dojčenskou výživou. Mali by sa pridávať v súlade so zásadami rozšírenia detskej stravy - starostlivo, v malých dávkach a prednostne začínať šťavou z jednej zložky.

Samozrejme, najlepším riešením je vytlačiť šťavy z organického ovocia, čo silno odporúčame. Ak si kúpite hotové šťavy, prečítajte si etikety - zloženie a názov - pretože nektáre alebo džúsy nie sú šťavy. Pozrite sa tiež na nápis „potraviny určené na konkrétne výživové účely dojčiat a malých detí”, potom si môžete byť istí, že táto šťava je povolená pre malé deti. Šťavy by nemali obsahovať pridaný cukor vo forme sacharózy alebo glukózy a fruktózového sirupu.


Pamätajte si, že u starších detí predstavuje šťava jednu z piatich odporúčaných porcií ovocia, a jeden pohár šťavy stačí. Príliš veľa šťavy v strave môže ovplyvniť chuť dieťaťa a prispieť k zubnému kazu.
 

Kompóty

Starý dobrý kompót, odporúčaný a podávaný našimi babkami, bohužiaľ neobsahuje toľko dobrých vitamínov ako ovocie alebo šťava, keďže vitamíny sa počas varenia stratia. Je to však výborný spôsob ako obohatiť jedálniček. Na zabezpečenie vitamínov, odložte nabok nejaké ovocie pre kompót a urobte z neho šťavu. Keď je kompót vychladený, premiešajte tieto dva nápoje v pomere 1:1.

Čaj

Čaj môžete pridať do jedálníčka dieťaťa za predpokladu, že nie je čierny, červený (zelený a biely sa tiež neodporúča), granulovaný alebo osladený cukrom,. Preto odporúčame bylinkové, a pre trochu staršie deti, ovocné čaje.

Bylinky podávané opatrne, ako špeciálny nápoj, môžu byť dané aj malým deťom, aby využili výhody prírodnej medicíny. Feniklový, harmančekový a mätový čaj je dobrý na koliku, lipový, malinový alebo šípkový čaj na prechladnutie, a čaj z medovky na upokojenie. Čaj môžete uvariť z vrecúška a vhodne ho zriediť predtým, než ho dáte dieťaťu. Granulované čaje pre deti, ktoré sú k dispozícii na trhu, obsahujú veľa nežiaduceho cukru.

Neodporúčame, alebo dokonca varujeme pred

  • čiernym čajom (teín);
  • kávou (kofeín);
  • sýtené nápoje (benzoát sodný, cukor, kalórie);
  • granulované čaje (cukor, konzervačné látky);
Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Sprievodca cereálnymi kašami

Cereálne kaše pre dojčatá sú veľmi dôležitou súčasťou stravy vášho dieťaťa. Dodávajú telu vášho dieťaťa potrebné zložky pre jeho správny vývoj, vrátane vápnika, železa, horčíka a sú doplnené ...

sk_SK Čítať ďalej

12 rád pre slabých jedákov

Hovorí sa, že žiadne dieťa sa nerodí ako slabý jedák. Každý z nás prichádza na svet s prirodzeným inštinktom prežitia, čo si vyžaduje jedenie. Ak sa však vaše dieťa stalo slabým jedákom, nižšie v tomto ...

sk_SK Čítať ďalej

Prvé kroky pri rozširovaní stravy dieťaťa

Tu prichádza moment, kedy samotný prsník matky nestačí. Nižšie nájdete tipy, kedy a ako by ste mali zaviesť nové zložky do stravy vášho dieťaťa.

sk_SK Čítať ďalej

Strava pre silnejšiu imunitu

Prečítajte si, ako môže strava pomôcť posilniť imunitný systém dieťaťa tak, aby žiadna choroba neovplyvnila vaše plány na aktívny čas vonku.

sk_SK Čítať ďalej

Ako naučiť dieťa piť

Kedy a ako by ste mali začať učiť dieťa piť? Ide o veľmi individuálnu záležitosť. Sú deti, ktoré vezmú pohár do ruky skoro, aby napodobnili dospelých a rýchlo sa z neho naučia piť. Iní, ktorí majú silnejšiu ...

Odporúčané produkty