Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme Vám 3 polohy na odgrgnutie.
Konzultácia: Danuta Chrzanowska-Liszewska MD, neonatologička; Aleksandra Łada, NDT SLT Senior Tutor; Agata Serwatowska-Bargieł Ph.D., Medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa(IBCLC), neonatologička
Položenie Vášho dieťatka do nasledovných polôh pomôže pri odgrgnutí:
Položte si dieťa na rameno tak, aby boli jeho ručičky na Vašom chrbte a nohy mierne ohnuté. Položte jednu ruku na chrbátik a hlavičku a druhou rukou podporte jeho zadoček. Uistite sa, že jeho hlavička a chrbátik nie sú prehnuté do opačnej strany. Jemne masírujte chrbátik bábätka. V tejto polohe je hrudník bábätka jemne stlačený, čo mu umožňuje uvoľniť nahromadený vzduch.
Posaďte sa na stoličku. Položte zadoček dieťatka na stehno a jeho hrudník a ručičky na druhé, podvihnite nohu tak, aby jeho telo bolo v 45° uhli k zemi. Podržte hlavičku a bradu bábätka v jednej ruke a druhou mu jemne masírujte jeho chrbátik.
Chrbátik bábätka je opretý o Vaše bruško a je v pololežmej polohe v 45° uhle k zemi. Jeho hlavička je na Vašom predlaktí a zadoček na Vašom stehne. Táto poloha je odporúčaná pre deti ktoré majú tendenciu si často odgrcnúť. Používajte ju až po 3 mesiaci života dieťaťa.
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.