Bezpečné kŕmenie z fľaše 

Počas kŕmenia z fľaše je veľmi dôležité dbať na zdravie a bezpečnosť dieťatka, aby ste predišli duseniu sa, alebo možným problémom s bolesťou bruška. Mali by ste dávať pozor na to, aby ste kŕmili správnou metódou, v správnej pozícií a správnymi doplnkami na kŕmenie. Naši odborníci Vám s tým pomôžu. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-02-2024

Ako si vybrať správnu veľkosť cumlíka na kŕmenie z fľaše 

Rýchlosť toku cumlíka je bezpečnosť bábätka nesmierne dôležitá. Príliš pomalý tok môže mať zá následok, že sa cumlík scucne a tým dieťatko prehĺta vzduch, ktorý môže mať za následok problémy s bruškom. Na druhej strane, ak je tok cumlíka príliš rýchly, bábätko je nútené sať rýchlejšie a tým aj rýchlejšie prehĺtať; teda musí koordinovať tieto dve činnosti s dýchaním. Často sa preto stáva, že dieťatko nie je schopné prispôsobiť rýchlosť satia rýchlemu toku mlieka. Začne sa dusiť a iba silný kašeľ ho dokáže zachrániť pred udusením. 

Preto musíte typ cumlíka vyberať veľmi opatrne a nahrádzať cumlíky s intervaloch odporúčaných výrobcom (silikón, alebo latex, z ktorých sa cumlíky vyrábajú sa naťahujú a deformujú používaním a sterilizáciou). Nemali by ste zvyšovať rýchlosť cumlíka svojpomocne. 

Ako zvoliť vhodné dojčenské mlieko podľa potrieb bábätka 

Výber dojčenského mlieka je určovaný vekom bábätka a jeho individuálnych potrieb. Ak dieťatku podáte dojčenské mlieko, ktoré nie je v súlade s jeho potrebami, hrozí riziko tráviacich problémov a dojčenské mlieko, ktoré je dieťatku podané v rozpore s jeho vekom zas nespĺňa jeho nutričné potreby. 

Pri príprave dojčenského mlieka musíte nasledovať 3 základné pravidlá:  

  1. Pri príprave dojčenského mlieka používajte prevarenú nízko mineralizovanú pramenitú vodu a pridajte zmes (dodržiavajte dátum spotreby) podľa pomeru uvedeného výrobcom. 

  2. Pred podaním dieťaťu poriadne premiešajte práškovú zmes s vodou

  3. Opláchnite všetky zvyšky a vyčistite fľašu. 

Dôležité hygienické postupy  

Bezpečnosť vyžaduje čistotu a pre najmenších aj sterilizáciu. Tráviaci systém bábätka je stále nedostatočne vyvinutý. Zvyšky sladkého mlieka sú vynikajúcim prostredím pre tvorbu baktérií. Iba dôkladné umývanie, vyváranie a sterilizácia fliaš a cumlíkov môže ochrániť Vaše bábätko pred hubovými infekciami ako je napríklad opar. (Popis postupov pre hygienu fliaš a cumlíkov nájdete v článku Hygiena fliaš a cumlíkov) 

Správna pozícia na kŕmenie z fľaše 

Správna pozícia pri kŕmení chráni bábätko pred dusením, preto sa pozícia v ľahu neodporúča. Nikdy nenechávajte bábätko samí keď pije z fľaše, alebo mu nedovoľte zaspať počas kŕmenia s cumlíkom v ústach. 

Pre kŕmenie položte dieťa do vyššej polohy, napr. do poloľahu, alebo polosedu tak, aby jeho hlava a krk vytvárali rovnú líniu s jeho telom a tak mohlo voľne dýchať a ľahko prehĺtať. Hlavička bábätka by mala byť položená v záhybe lakťa osoby, ktorá kŕmi, symetricky, v jednej línií s jeho chrbticou. Správna pozícia na kŕmenie musí byť pohodlná aj pre dieťa a osobu, ktorá kŕmi. 

Skúste zmeniť pozíciu, kŕmiť bábätko alternatívne na pravej, alebo ľavej ruke, jeho bokom k Vášmu, alebo aby Vám bábätko bolo oproti, je to dôležité pre jednotný vývoj svalov dieťaťa a prevenciu svalovej dysbalancie. 

Ako držať fľašu počas kŕmenia? 

Dospelý by mal držať fľašu neustále, ale zľahka. Odporúčame profilované fľaše, ktorých tvar správne zapadá do ruky. Fľašu držte kolmo na ústa dieťaťa. Tento spôsob zabezpečí adaptovanie na jeho sací spôsob a fľaša nebude tlačiť na jeho ďasná a zuby. Snažte sa udržiavať predĺženú časť cumlíka naplnenú mliekom. 

Drž ma a sladko na mňa rozprávaj :)

Kŕmenie fľašou je výborným časom na zbližovanie sa a nehu. Bábätko si môžete položiť na stehno jeho bokom, druhým stehnom mu podopierať chrbátik, objať ho jednou rukou a maznať sa s  ním. 

Môžete si sadnúť na podlahu, oprieť si chrbát o pohovku/kreslo/stenu a ohnúť nohy; položiť si bábätko do Vášho lona tak, aby sa jeho chrbátik opieral o Vaše nohy a jeho spodok bol na Vašom brušku. Toto je perfektná poloha, aby ste sa mohli s láskou pozerať jeden druhému do očí. 

Bez ohľadu na pozíciu, v ktorej budete kŕmiť Vaše bábätko, vždy mu môžete šepkať krásne slová, spievať mu, s láskou ho hladkať, alebo ho veľmi jemne hojdať. Je to prospešné pre vás oboch, no bábätku to  dodáva pocit bezpečia a lásky. 

Na rozdiel od dojčenia môžu byť tieto chvíle plné nehy pri kŕmení s fľašou zdieľané aj oteckom, či inými členmi rodiny. Odporúčame túto možnosť ako skvelý spôsob budovania puta s bábätkom. 

Kedy prestať kŕmiť z fľaše? 

Keď je dieťatko zdravé, správne priberá na váhe, musíte mu dôverovať a nasledovať jeho potreby. Potom je to ono, ktoré si volí počet prestávok v kŕmení, množstvo jedla a frekvenciu kŕmení a nie prísne teoretické návody. 

Toto si vyžaduje dohľad a pozornosť dospelého a občas pomoc pediatra. Sledujte svoje dieťatko, pravdepodobne Vám samo dá signál, kedy by ste mu mali odobrať fľašu a nechať ho odgrgnúť si; ak bábätko trápi kolika, mali by ste ho počas kŕmenia nechať odgrgnúť viackrát. Neriaďte sa presne návodom na obale dojčenského mlieka, pretože ak dieťatko správne priberá na váhe stane sa, že občas zje menej a inokedy viacej. 

Taktiež by ste nikdy nemali kŕmiť bábätko ak je veľmi nepokojné, plače, alebo kričí, pretože sa mlieko môže dostať do jeho hrtana a nie do pažeráka, čo predstavuje riziko udusenia! Ukľudnite ho, ak plače, pretože je hladné, začnite sa jemne dotýkať jeho úst cumlíkom a vložte mu ho do úst iba vtedy, keď už neplače. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Hygiena fliaš a cumlíkov - ako zaistiť bezpečnosť a čistotu

Umývanie, vyváranie a sterilizácia fliaš a cumlíkov vyzerá náročne, no všetky tieto aktivity sú veľmi dôležité pre zdravie dieťaťa. Zvyšky mlieka sú vynikajúcim miestom na množenie baktérií, no tráviaci ...

sk_SK Čítať ďalej

Náhrady stravy pre novorodencov a dojčatá

"Len nech je zdravé", toto je najväčšie prianie rodičov od momentu, kedy sa bábätko narodí. Zabezpečiť, aby bábätko správne priberalo na váhe je výzva pre mamičky, no niekedy táto výzva prináša so sebou ...

sk_SK Čítať ďalej

Emócie mamičky, ktorá kŕmi fľašou

Snívali ste o dojčení. Nevyšlo to. Ste veľmi znepokojená, bojujete s negatívnymi emóciami a kladiete si otázky, ktoré bolia ešte viac. Máte strach, že kŕmenie z fľaše neposkytne Vášmu bábätku všetko potrebné, ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako začať s kŕmením dieťaťa fľašou, aby sa predišlo chybám

Kŕmenie z fľaše nie je náročné, aj keď je potrebné riadiť sa pár pravidlami, aby bolo efektívne. Po pár kŕmeniach sa pre Vás správne spôsoby stanú prirodzené. Tu je pár príkladov chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

Odporúčané produkty