Jednou z najväčších obáv mamičiek je strach o to, či bdue mať dostatok mlieka pre svoje bábätko. Tu nájdete pár rád, ako na zvýšenie produkcie laktácie.
Konzultácia: MuDr. Agata Serwatowska-Bargieł, medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa (IBCLC), neonatologička
U prevažnej väčšiny žien je dojčenie možné. Vaše obavy, že dieťatko nebude mať dostatok mlieka nemusia byť opodstatnené.
Všetko je v najlepšom poriadku ak:
Často sa hovorí, že "mlieko sa spúšťa v matkinej hlave". Dôvera v seba a motivácia sú najdôležitejšími faktormi úspešného dojčenia. Ostatné prekážky hravo prekoná, keď je presvedčená o tom, že to zvládne a že je schopná čeliť prípadným ťažkostiam.
Stres je jedným z najhorších nepriateľov dojčenia. Pokúste sa odstrániť príčiny stresu a ak je to možné - naučte sa s ním žiť a hľadať spôsob, ktorý ho odstráni. Nájdite si počas dňa priestor na svoje obľúbené činnosti, napríklad dychové cvičenia, čítanie, alebo prechádzky. uniknite myšllienkam, ktoré vás stresujú. Pred dojčením si vylepšite náladu.
Odporúčanie, ktoré možno znie ako krutý žart, ak ste mamičkou bábätka. Avšak, využite každú príležitosť, aby ste si zdriemli a aspoň chíľu oddýchli.
Únava a frustrácia Vám určite nepomôžu udržať si vysokú úroveň laktácie. Vždy, keď je to možné - poproste o pomoc. Poproste Vašu matku, partnera, kamarátku, aby zobrali dieťatko na prechádzku, alebo pomohli pri upratovaní. Využite každú príležitosť, aby ste si mohli zdriemnuť, alebo oddýchnuť.
Dbajte na to, aby sa Vaše dieťatko správne prisalo na prsník a tak správne stimulovalo prsník. Nájdite polohu, v ktorej bábätko saje prsník najefektívnejšie a správne ho vyprázdni.
Kŕmte vždy, keď si Vaše dieťatko vypýta prsník a prikladate vždy, keď pocítite potrebu. Čím častejšie kŕmite, tým viac potravy bude Vaše telo produkovať, aby reagovalo na potreby dieťaťa.
Nočné kŕmenie, hoci je niekedy nepríjemné, je vo veľkej miere zodpovedné za primeranú úroveň laktácie. V noci je koncentrácia prolaktínu v krvi najvyššia, čím vyššia je hladina tohto hormónu, tým vyššia je produkcia laktácie.
Počas každého kŕmenia sa snažte dať dieťaťu mlieko z oboch prsníkov. Vďaka tomu Vaše telo dostane informáciu, že je potrebné navýšiť produkciu mlieka.
Počas dojčenia nedovoľte, aby vaše dieťa zaspalo, snažte sa ho jemne poštekliť na tvári, aby jedlo viac. Ak bábätko nevyprázdni vaše prsníky dostatočne, použite prsnú odsávačku. Pomôže stimlovať telo, aby produkovalo viac mlieka.
Ak je to možné, nenahrádzajte materské mlieko náhradnou stravou. Každá porcia umelého mlieka je premrhanou príležitosťou na stimuláciu laktácie. Keď zvažujete podávanie náhradnej stravy, konzultuje toto rozhodnutie s odborníkom a nespravte unáhlené rozhodnutie - iba ak je to nevyhnutné.
Prirodzene kŕmené bábätko nepotrebuje nič na pitie. Materské mlieko pre neho znamená aj jedlo, aj príjem tekutín. Ak je horúce počasie, prikladajte dieťa častejšie. Prvé mlieko je vždy vodovejšie a uhasí smäd dieťaťa.
Počas obdobia dojčenia môže nastať chvíľa, kedy matka pocíti, že má menšie množstvo mlieka; bábätko by chcelo byť na prsníku non-stop a vyzerá to, že je stále hladné. Ak toto spozorujete, môže ísť o laktačnú krízu. Bábätko sa rozvíja, rastie, a tým pádom potrebuje aj zvýšený príjem výživných látok a potravy. Tvorba mlieka sa musí tejto situácii prispôsobiť. Ak sa nevzdáte a s týmto problémom sa správne vysporiadate, po 2 alebo 3 dňoch sa situácia vráti opäť do normálu.
Keď dojčíte je strava a príjem živín nesmierne dôležitý, avšak prísun dostatočného množstva tekutín ešte viac. Počas dojčenia potrebujete ešte viac tekutín ako zvyčajne. Je dobré ich nahrádzať bylinnými čajmi, ktoré podporujú laktáciu. Dodržujte však odporúčané denné množstvo uvedené na obale výrobcom.
Ak dieťa úplne nevyprázdni prsník, alebo ak pocítite, že potrebujete dodatočnú stimuláciu, použite prsnú odsávačku. Často k tomu dochádza, keď bábätko zaspí počas kŕmenia a je náročné ho zobudiť, alebo ak je bábätko ospalé, podráždené a nechce jesť. V tomto prípade si odsajte zvyšok mlieka, čo dodatočne bude stimulovať laktáciu.
Rozmýšlate nad výberom prsnej odsávačky? Prečítajte si náš článok: Manuálna, alebo elektrická prsná odsávačka? Pozrite sa, aká prsná odsávačka by bola pre vás najvhodnejšia.
Ak tieto spôsoby pre zvýšenie produkcie mlieka nefungujú - poraďte sa s laktačnou poradkyňou, ktorá Vám pomôže odhaliť príčinu nedostatočnej laktácie. Možno bude potrebné podať farmakologické prípravky, ktoré stimulujú produkciu mlieka.
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Dojčiace mamičky môžu čeliť situáciám, kedy bude potrebné odsávanie mlieka: malé množstvo, aby sa odľahčili prsníky, alebo väčšie, aby ste nakŕmili dieťa. Mlieko si môžete odsávať manuálne, alebo prsnou odsávačkou.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Čo zapríčiňuje tvorbu a tok mlieka? Aký význam má satie? Odpovede na tieto otázky sú veľmi dôležité a nápomocné pri riešení problémov s laktáciou a prisatím bábätka.