Kedy začne moje dieťa hovoriť? - táto otázka trápi mnoho rodičov. Pomôžeme vám nájsť odpoveď.
Vývin reči je oveľa dlhší proces, ako by ste si mohli myslieť. Začína ešte v brušku, keď sa začína vyvíjať mozog, hrtan, hlasivky a jazyk.
Bábätko začína počuť už v 5. mesiaci života plodu. Od tej chvíle si dieťa začína zvykať na zvuk hlasu svojej matky, s melódiou a rytmom jazyka, ktorý používa. Na začiatku 7. mesiaca tehotenstva dokáže bábätko rozoznať hlas svojej matky od hlasu iných žien.
Vo veku 2-3 mesiace začína bábätko vydávať rôzne, aj vtipné hrdelné zvuky ako napríklad: gg, ag, gi a iné.
Po 6 mesiacoch začne dieťatko bľabotať, čo je prvým pokusom napodobniť ľudskú reč . Spočiatku ide o jednoduché slabiky, napr. eg, ma, da, ta, ba, ktoré sú neskôr rozžírené na slabiku: mamama alebo tatata. Dieťa v tomto veku už vie, že robenie zvoukov je spôsob komunikácie a snaží sa mimikou napodobňovať reč dospelých.
Na konci prvého roka života vie dieťa rozoznať význam základných slov a vedome kričí: mama, tata, alebo daj.
V druhom roku života začína naozajstná zábava. Dieťa v tomto veku má toho na jazyku veľa. Medzi 19 a 24 mesiacmi dieťa vie okolo 50-200 slov, ale rozumie oveľa viacerým. Kombinuje slová do jednoduchých viet, dopomáha si gestami. Pretože deti nevedia ešte plne verbovať svoje myšlienky, alebo vyslovovať konkrétne slová, začínajú vytvárať vlastné slová, dokonca aj vlastný jazyk. Počas tohto obdobia sa objavujú vtipné výroky a prekrútené slová, ktoré budú už navždy kolovať medzi vtipnými príhodami pri každom rodinnom stretnutí. Avšak, zčasu na čas poopravte svoje dieťa, aby sa postupne naučilo správnu výslovnosť slov.
Každé dieťa sa vyvíja svojim vlastným tempom. Niektoré deti už vo veku dvoch rokov rozprávajú nesutále celými vetami, zatiaľ čo iné používajú iba pár slov a obľúbené slovíčko "ee". To často vyvoláva u rodičov zbytočný pocit úzkosti.
Do 27. mesiaca by dieťa malo vedieť okolo 300 slov, tieto "slová" by mali byť chápané ako každý zhluk zvukov s významom, ktoré dieťa vysloví. Budú to slová ako "mama", ale aj "ha", ak to označuje psa, alebo "papu/ham", ak ide o jedlo. V slovníku batoľaťa existuje až 200 takýchto slov.
Sú situácie, kedy stojí za to poradiť sa s odborníkom. Ak si všimtete, že Vaše dieťa má problémy s prehĺtaním, alebo žuvaním, zvážte návštevu logopérda, alebo neurológa. Konzultácia s odborníkom je odporúčaná, keď má dieťatko 27 mesiacov a stále:
Nemali by ste sa riadiť pravidlom, že chlapci začnú rozprávať neskôr ako dievčatá. Ak dieťa stále nerozpráva vo veku 2,5 roka, nezávisle od pohlavia, mali by ste sa poradiť s odborníkom.
Nechajte otestovať sluch svojho dieťaťa!
Ak sa vyskytnú nejaké signály súvisiace s vývojom reči, mali by ste dieťa podrobiť vyšetreniu sluchu, aby ste vylúčili problémy so sluchom.
Najdôležitejšie je, aby ste stále hovorili so svojim dieťaťom. Keď ste tehotná, mali by ste s dieťatkom hovoriť čo najčastejšie, ako to ide - niet pochýb, že Vás počuje.
Ak už máte bábätko doma:
Aby ste sa vyhli problémom s rečou, uistite sa, že jazyk, pery a zuby dieťatka sa vyvíjajú správne.
Keď dieťa začne rozprávať, môže nastať chvíľa, kedy táto milá reč nebude držať krok s obrovským množstvom myšlienok, ktoré sa víra v jeho malej hlavičke. Môže sa objaviť koktanie. Tento bežný jav zmizne, ak zvolíte správny postup. Je však veľmi dôležité, aby ste dieťa nezosmiešňovali. Inak sa koktanie môže zhoršiť.
Môžete vykonávať cvičenia, ktoré stimlujú vývin reči. Ak sú vo forme hry, dieťa to zaujme a s radosťou ich urobí.
Nemôžete očakávať, že Vaše dieťatko začne ihneď rozprávať správne. Nenechávajte ho zakaždým opraviť svoje chyby. Občas povie slovo v správnej forme. Nikdy si nerobte srandu z chýb.
Aby ste to docielili, trošku sa spolu zabavte:
Zažijete množstvo zábavy a výhody pre rozvoj reči budú neoceniteľné.
Rozprávajte sa s dieťaťom tvárou v tvár.
Vďaka tomu dokážete pozorovať, ako pracuje jeho jazyk a pery. Dieťatko zas uvidí Váš výraz tváre a reakcie na slová.
Sluch je taktiež veľmi dôležitý pre vývin reči. V slovenčine nájdete veľa slov, ktoré znejú veľmi podobne, alebo majú jeden tvar, ale iný význam. Detičky niekedy nedokážu odlaiť rozdiely. Preto si vymyslite hádacie hry.
Do nepriehľadných nádob povkladajte rôzne suché veci, napríklad piesok, ryžu, fazuľu, kamienky, alebo hrášok. Dôležité je, aby boli rovnaké veci vždy v dvoch nádobách. Trasením nádobami musí dieťatko nájsť rovnaké páry.
Nie každý vie, že manuálne činnosti majú kľúčový vplyv pre vývoj reči. V mozgu sa nachádza centrum zodpovedné za pohyb rúk, ktorý je prepojený s centrom ovládania úst. Intenzívnou prácou týchto dvoch centier sa stimulujú aj "susedné". To je dôvodom, prečo gestikulujeme, keď hovoríme a prečo vyplazujeme jazyk, keď robíme nejakú precíznu prácu rukami.
Ak teda chcete pomôcť dieťaťu hovoriť, mali by ste ich povzbudiť, aby ste sa hrali manuálne hry. Vynikajúcim spôsobom je napríklad kreslenie, maľovanie, strihanie, trhanie papiera, alebo modelovanie plastelíny.
Hygiena ďasien a neskoršia starostlivosť o mliečne zuby dieťaťa ovplyvňuje rozvoj reči, oklúzia a aj celkovú kondíciu jeho maličkého tela. Správna ústna hygiena mu pomôže vyhnúť sa dentálnym problémom ...
Jesenné ochladenie, kolísanie teplôt a dážď nie sú pre zdravie bábätka najpriaznivejšie. S ich ešte stále nedostatočne vyvinutým imunitným systémom môže dieťatko začať kýchať, kašľať, alebo smrkať. ...
Schopnosť hryzenia je základom pre samostatné jedenie a správny rozvoj reči. Pre dospelých je táto schopnosť samozrejmá, no dieťa sa ju musí naučiť. V tomto článku sa dozviete ako naučiť dieťatko správne ...
Milované drobučké ručičky, nožičky, očká, noštek a ušká - tak maličké a úplne závislé od starostlivosti mamičky a otecka. Iba predstava prvého kúpania vyvoláva u niektorých začínajúcich rodičov obrovský ...
Rozsah pokrokov, ktoré dosiahlo Vaše dieťa počas prvého roka je neuveriteľný. Z maličkého, ležiaceho červíčka, ktorý ešte nevie, kde je jeho noštek na celkom chytré batoľa, ktoré veľa bľaboce, šplhá ...