Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Dojčenie je najlepší darček aký môžete dať Vášmu dieťatku. Toto je najzdravší a najhodnotnejší spôsob kŕmenia novorodencov a batoliat.
Okrem uspokojenia hladu bábätka materské mlieko taktiež podporuje jeho imunitný systém. Obsahuje protilátky, imunitné prvky a iné imunologicky aktívne zložky. Prvé mlieko, ktoré sa volá kolostrum je obzvlášť bohaté na protilátky. Dokonca aj pár kvapiek kolostra, ktoré sú často zanedbávané sú veľmi dôležité, pretože chránia Vaše dieťatko pred mikroorganizmami z vonkajšieho prostredia.
Materské mlieko chráni tráviaci trak bábätka a reguluje jeho funkciu, pomáha telu rýchlejšie sa zbaviť nečistoty a uľahčuje prechádzanie cez mekónom (prvá stolica). Vďaka stimulácií čriev sa bilirubín, ktorý je obsiahnutý v stolici novorodenca sa v nich neukladá a tým sa znižuje riziko novorodeneckej žltačky.
Materské mlieko obsahuje ľahko stráviteľné antialergické bielkoviny, zdravé tuky a sacharidy, ktoré ovplyvňujú vývin nervového systému, vitamíny, ľahko vstrebateľné minerály, enzýmy, rastové faktory, hormóny a vysoké množstvo čistej vody. Preto dojčené deti nepotrebujú piť navyše. Podiel týchto zložiek je dokonale prispôsobený výživovým potrebám dieťaťa.
Prírodné bielkoviny z materského mlieka sú ľahko stráviteľné a nezostávajú v žalúdku dieťaťa. Preto si dojčené deti vyžadujú častejšie kŕmenie. Prispôsobujú si množstvo vypitého mlieka svojim potrebám, preto je ťažké ich prekŕmiť. Materské mlieko je rýchlo stráviteľné, preto sa u dojčených detí hnačky a zápchy vyskytujú zriedkavejšie ako u detí kŕmených náhradami.
Zloženie mlieka sa mení v závislosti od potrieb dieťaťa a stupňa vývinu. Počas kŕmenia potrebuje dieťa najskôr uspokojiť svoj smäd a potom hlad. Preto počiatočné mlieko obsahuje viac vody a potom je hustejšie a výživnejšie. Najvýživnejšie mlieko je produkované v noci. Zloženie mlieka sa mení vekom dieťaťa. Je rozdielne v po narodení a v batoľacom období.
U dojčených detí je menšia pravdepodobnosť rozvinutia syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, tráviacich a respiračných ochorení (najmä pneumónia). Podľa dát Svetovej zdravotníckej organizácie dojčenie redukuje riziko vzniku cukrovky typu 2 a ateroslerózy v budúcnosti. Dospelí, ktorí boli v detstve dojčení majú nižšiu hladinu cholesterolu, krvného tlaku a je menej pravdepodobné, že budú trpieť nadváhou a obezitou.
Materské mlieko neobsahuje vysoko alergenický laktoglobulín, ktorý je prítomný v kravskom mlieku. Zabezpečuje správny vývoj imunitného systému a chráni črevné steny pred vplyvom alergénov.
Počas dojčenia dieťatko cíti osobitnú vôňu matky a počuje tlkot jej srdca. Dojčenie v hrejivom náručí matky uspokojí potrebu blízkosti a upokojí emócie.
Satie prsníka zapája 40 individuálnych svalov (vrátane jazyka, pier, čeľuste, líc). Stimuluje vývin respiračného systému a zabezpečuje prekysličenie. Je taktiež veľmi dôležitým faktorom v rozvoji ústnej dutiny.
Dojčením sa zvyšuje hladina oxytocínu zodpovedného za tvorbu tok mlieka a sťahovanie maternice. Tým sa znižuje riziko popôrodného krvácania.
Dojčenie u žien znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, krčka maternice a osteoporózy. Ženy, ktoré dojčia svoje deti dlhšie ako rok majú nižšie riziko vzniku hypertenzie, srdcového infarktu, obezity, aterosklerózy a cukrovky.
Hormóny zodpovedné za laktáciu zlepšujú náladu mamičky a tým pádom sa lepšie vysporiadavajú s depresívnou náladou, ktorá prichádza pár dní po pôrode. V dôsledku čoho je menej pravdepodobné, že sa u nich depresia objaví neskôr.
Vyhýbanie sa vysmážanému jedlu, čokoláde, sladkých nápojov, alkoholu a káve je základným princípom stravovania sa dojčiacej matky. Dojčiace matky sa snažia prijímať vo svojej potrave viac nenasýtených tukov a vitamínov.
Dojčenie je pre telo dostatočne namáhavé a preto si telo počas tehotenstva ukladá tukové zásoby, ktoré budú potrebné počas laktácie. Po narodení bábätka Vám jeho výhradné dojčenie pomôže stratiť zopár kilogramov. Dojčenie dieťaťa spáli zhruba 700 kalórií denne.
Bábätko môžete rýchlo nakŕmiť vždy a všade. Nemusíte míňať čas prípravou náhrady stravy a umývaním a sterilizáciou fľašiek a doplnkov ku kŕmeniu. Túto hodnotnú stravu nie je síce ľahké vyprodukovať, ale je to ekonomickejšie. Budete potrebovať iba prsné tampóny a dobre padnúcu podprsenku na dojčenie.
Dojčenie zahŕňa dlhé a veľmi príjemné chvíle plné túlenia a blízkosti. Toto zahŕňa nielen únik od denných zhonov a povinností, ale taktiež tvorbu hlbokého, stabilného emočného puta s Vašim dieťatkom.
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...