Hovorí sa, že žiadne dieťa sa nerodí ako slabý jedák. Každý z nás prichádza na svet s prirodzeným inštinktom prežitia, čo si vyžaduje jedenie. Ak sa však vaše dieťa stalo slabým jedákom, nižšie v tomto článku nájdete niekoľko rád na to, ktorým druhom prístupu sa vyhnúť a čo robiť, aby vaše dieťa znova začalo jesť zdravo a s chuťou.
Problémy s jedením sú u detí spájané s nezrelosťou zažívacieho traktu, čo sa prejavuje napr. vyvrátením mlieka, plynatosťou a kolikou. U starších detí sú problémy s jedením zvyčajne dôsledkom atmosféry, ktorú počas jedenia vytvárate. V minulosti sa mohli vyskytnúť situácie, kvôli ktorým teraz vaše dieťa nechce jesť alebo jedáva len veľmi málo. Ako teda povzbudiť dieťa, aby začalo opäť normálne jesť?
Tu je pár užitočných rád:
Nesnažte sa poznačiť vaše dieťa za „slabého jedáka”. Deti dokonale zosobňujú naše predstavy o nich. Koniec koncov, vyhnete sa tomu, aby ste im povedali: si neposlušný/á, špinavý/á alebo neporiadny/a. Namiesto toho radšej povedzte: „Nepáči sa mi tvoje správanie”, „Je mi ľúto, že si nechceš umyť” alebo „dodrž svoje slovo a poupratuj si izbu”. Aký je úžitok v snahe, ak už ste navždy poznačení? „Slabý jedák” je takým poznačením, dokonca ešte nespravodlivejším, pretože ste pravdepodobne vášmu dieťaťu sami spôsobili problémy s jedením.
Mali by ste zvážiť, či vaše dieťa naozaj jedáva príliš málo. Koľko je „príliš málo”? On je taký, že zje takmer rovnaké veci ako dospelí, ale nie v rovnakom množstve. Keď zakaždým dostane veľké porcie, odradí ho to a nie je schopný zjesť všetko, a nakoniec je zahanbený svojím rodičom. V takomto prípade jedenie môže ťažko znamenať pre dieťa niečo príjemné.
Jedáva vaše dieťa skutočne málo? Možno je to len váš dojem? Pamätajte si, že banán, ryžová oblátka alebo detská výživa je dosť veľká porcia jedla pre batoľa. Zvážte to, keď budete analyzovať jedenie vášho dieťaťa.
Sme zvyknutí jesť tri veľké jedlá počas dňa. Odborníci na stravovanie po dlhé roky hovoria, že päť menších jedál je lepšou voľbou. To funguje skvelo pre deti. Doplňte do jedálníčka druhé raňajky a čaj popoludní. Nemusí to byť veľký sendvič. Zopár sušených marhúl, jablko alebo ovocná detská výživa sú tiež jedlo. Rozdeľte večeru na dve jedlá: prvé bude polievka a druhé jedlo bude nasledovať po 1-2 hodinách. Dieťa nebude odradené veľkostou porcie a bude jesť každé jedlo ochotnejšie.
Ak vaše dieťa nechce jesť polievky, potom mu nedávajte žiadne maškrty 1-2 hodiny pred jedlom. Nezdravé maškrty by mali byť úplne vyškrtnuté. Ak vaše dieťa dostalo od babičky sladkosť, zjedlo rohlík počas prechádzky a vypilo sladký džús, potom jednoducho nie je hladné. Po tomto už nemá voľné miesto v žalúdku na zdravú zeleninu a mlieko.
Nekŕmte dieťa, keď sa hrá alebo sleduje televíziu. Je stanovený čas zvlášť na jedenie a zvlášť na hranie. Nerozptylujte dieťa v nádeji, že si dá do úst brokolicu alebo mrkvu. Správne stravovacie návyky musia byť vyvinuté od začiatku. Dieťa by malo začať jesť vedome čo najskôr, aby ste vedeli čo zje a koľko.
Jedlo je veľkým potešením. Keď začneme používať fyzickú alebo psychickú silu, dieťa nikdy nebude mať rado jedenie. Nenúťte ho, aby zostalo pri stole „až kým nezje všetko”, nepoužívajte starú frázu „teraz za babku”. Dieťa možno nechce jesť a dostávate ho do pozície, kde zdravie milovanej osoby závisí od toho, či bude jesť alebo nie. Je to príliš veľká zodpovednosť.
Dovoľte dieťaťu v primeranom rozsahu si vybrať, čo chce jesť. Ak sú banány jediným ovocím, ktoré chce jesť celý týždeň, potom je to v poriadku, nechajte ho jesť banány. Možno ďalší týždeň bude chcieť jablko? Ak jeden deň bude jesť iba zemiaky a tvrdo odmieta jesť mäso, potom netreba naliehať. Jeho zdravie nebude trpieť a možno sa vám podarí odstrániť negatívne dojmy vyvolané jedlom.
Večera nemusia byť stále dookola zemiaky, mäso a šalát. Skúste niečo nové, iné a špeciálne. Možno zeleninový kastról? Palacinky? Varený karfiol? Rybie guličky? Zaujímavý vzhľad, vôňa a textúra bude pre dieťa zaujímavé, čo ho môže povzbudiť k jedeniu.
Nedávajte dieťaťu nič na pitie počas jedenia, pretože by ho to mohlo zasýtiť a bude náročné ho podnietiť, aby zjedlo ryžu alebo polievku.
Nezabudnite, že spôsob, akým sa podáva jedlo, je tiež dôležitý. Zabezpečte, aby bol tanier farebný a zábavný: žltá kukurica, červená paprika a zelená uhorka. Možno trojuholníkové sendviče? Alebo usmievavá tvár na palacinke zo syru? Prečo nie! V obchodoch je tiež k dispozícii široký výber farebných misiek, tanierov a príborov, takže ich využite.
Snažte sa spolu jesť jeden alebo dvakrát za deň. Tým sa vytvoria rodinné vzťahy a dieťa vidí, že rodičia tiež jedia ružičkový kel, a že atmosféra je príjemná a zábavná. Je omnoho príjemnejšie jesť v spoločnosti ľudí ako osamote. Vytvorte príjemnú atmosféru, slávte jedlo a vychutnávajte si ho. Uvoľnite sa a netrápte sa, že sa niečo môže rozliať alebo zašpiniť. Ukážte svojmu dieťaťu, že jedenie je príjemná a radostná činnosť, a nie nepríjemná povinnosť „pre zdravie matky”.
Tu prichádza moment, kedy samotný prsník matky nestačí. Nižšie nájdete tipy, kedy a ako by ste mali zaviesť nové zložky do stravy vášho dieťaťa.
Voda, džús, alebo iný nápoj? Čo by ste mali dať dieťatku piť a v akých denných množstvách? Aké sú príznaky nedostatočného prísunu tekutín? Čo je pre dieťa zdravé a čo by ste mu nemali dávať vôbec? ...
Prečítajte si, ako môže strava pomôcť posilniť imunitný systém dieťaťa tak, aby žiadna choroba neovplyvnila vaše plány na aktívny čas vonku.
Cereálne kaše pre dojčatá sú veľmi dôležitou súčasťou stravy vášho dieťaťa. Dodávajú telu vášho dieťaťa potrebné zložky pre jeho správny vývoj, vrátane vápnika, železa, horčíka a sú doplnené ...