Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ako pripraviť seba a svoje prsníky na dojčenie.
Je dobré starať sa o svoje prsia už počas tehotenstva, aby ste minimalizovali riziko bolesti bradaviek, ktoré môže byť odradzujúce od dojčenia.
Úspešné dojčenie veľmi závisí na Vašom postoji. Strach zo zlyhania a nedostatok sebadôvery môže byť začiatkom problémov s dojčením, dokonca i omeškaním laktácie. Tento strach môžete odstrániť výberom laktačnej poradne, alebo nemocnice, kde Vás podporia pri akýchkoľvek problémoch.
Povedzte rodine, že ste sa rozhodli pre dojčenie a poproste ich o pomoc. Vysvetlite im, ako veľmi je to pre Vás dôležité. Porozprávajte sa s partnerom o druhu pomoci, ktorý budete potrebovať po pôrode a počas dojčenia.
Zistite, či v nemocnici, ktorú ste si zvolili je personál ochotný v pomoci a podpore pri dojčení. Oboznámte sa s Vašimi právami pred pôrodom a trvajte na ich rešpektovaní počas pobytu v nemocnici.
Pri príchode do nemocnice povedzte Vašej pôrodnej asistentke, že naozaj chcete dojčiť. Môžete ju požiadať o stretnutie s laktačnou poradkyňou po pôrode, pretože táto osoba zvyčajne podporuje dojčiace matky.
Vaše prsia sa počas tehotenstva zmenia, bradavka a dvorec sa zväčšia a stmavnú. Prsia sú väčšie, žily pod pokožkou budú viditeľné a môžu sa objaviť strie. Tu je pár tipov, ktoré Vám pomôžu pripraviť Vaše prsia na dojčenie:
Počas tehotenstva nepoužívajte žiadne výživné ani hydratačné krémy na bradavky a dvorce. Nie je to potrebné. Mazové žľazy v blízkosti dvorca produkujú látku, ktorá vyživuje, zvlhčuje bradavku a chráni ju pred podráždením počas tehotenstva a dojčenia.
Ak pocítite suchosť pokožky a zbadáte strie, použite krém, ale vyhnite sa bradavkám a ich okoliu.
Neumývajte bradavky mydlom, ktoré by ich mohlo vysušiť, neumývajte ich špongiou, pílingom, alebo alkoholom. Pri kúpeli prsníky opláchnite vodou. Trením bradaviek sa nepredchádza ich podráždeniu, alebo popraskaniu (čo je najmä výsledkom nesprávneho prisatia), ale môže to spôsobiť poranenie bradavky.
Noste vhodne padnúcu podprsenku. Nemala by stláčať ani dráždiť prsia. Ak ste v posledných týždňoch tehotenstva a z prsníkov Vám vytekajú kvapky, začnite používať prsné tampóny.
Skontrolujte, či sú Vaše bradavky správne vyvinuté, či nie sú ploché alebo vtiahnuté. Stlačte dvorec a skontrolujte, či sa bradavka nesplošťuje, alebo nesťahuje. Ak áno, je potrebná úprava pod dohľadom laktačnej poradkyne.
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.