Po pôrode váha bábätka trochu klesne a po pár dňoch narastá a potom sa neustále zvyšuje. Príbytok na váhe je jedným z ukazovateľov dobrého zdravotného stavu dieťaťa.
Podľa štandardov by malo dojčené dieťa priberať okolo 120-210 gramov za týždeň (t.j. 765-945 gramov za mesiac) v prvých troch mesiacoch života. Po treťom mesiaci priberajú dojčatá okolo 110-120 gramov za týždeň (t.j. 500-540 gramov za mesiac). Zvyčajne váži bábätko medzi štvrtým a šiestym mesiacom života dvojnásobok svojej pôrodnej váhy. V ďalších šiestich mesiacoch života bábätko priberá pomalšie, najskôr 370 gramov za mesiac a potom okolo jeho prvých narodenín 250-300 gramov za mesiac. V druhom roku života priberá dieťa okolo 225 gramov za mesiac. Mali by ste mať na pamäti aj to, že u malého dieťaťa váha závisí aj od toho kedy jedlo, cikalo, alebo malo stolicu.
okrem pravidelného monitorovania hmotnosti dieťaťa je potrebné brať do úvahy aj percentilovú tabuľku s váhou, výškou a pohlavím dieťaťa. Počas tohto vývoja by malo dieťa zostať zhruba na rovnakých percentilách a percentily by mali byť primerané k váhe a výške.
Čo robiť, ak dieťa nepriberá na váhe, alebo ju stráca? Tento problém musíte konzultovať s pediatrom. Lekár pozrie a vyšetrí dieťa, porozpráva sa s rodičmi, ak je to potrebné vykoná dodatočné testy, alebo skontroluje správnosť techniky dojčenia a následne ak je to potrebné odporučí doplnok stravy. Doplnok stravy znamená podanie odsatého materského mlieka alebo dojčenského mlieka navyše k dojčeniu.
Doplnenie stravy dojčenským mliekom sa odporúča pre novorodencov a neskôr pre detičky, ktoré slabo priberajú na váhe, alebo ju strácajú. V niektorých prípadoch má dieťatko problémy so satím, odmieta prsník, má poruchu satia, alebo sa narodilo s poruchou, ktorá má vplyv na uchopenie prsníka. Občas sú predčasne narodené deti príliš slabé na to, aby sali prsník efektívne, môžu byť rýchlo unavené a odmietať ďalej sať, alebo príliš rýchlo zaspia na prsníku. V takýchto prípadoch je lepšie podávať odsaté materské mlieko namiesto náhrady stravy, taktiež je veľmi dôležitá spolupráca s pediatrom, neurológom, rečovým terapeutom, pôrodnou asistentkou, alebo laktačnou poradkyňou a ak je to možné zamerať sa na vývin správneho sacieho reflexu.
Niektoré ženy majú v prsníkoch malé množstvo mlieka, prisaté bábätko je nahnevané a frustrované, pretože jeho úsilie je zbytočné, preto niekedy môže odmietať sať. Tu sa doplnok stravy používa na uspokojenie hladu. Stimulácií laktácie pomôže čo najčastejšie prikladanie bábätka k prsníku, odsávanie mlieka prsnou odsávačkou, pokračovanie v nočných kŕmeniach a mamičkinou stravou, ktorá je bohatá na tekutiny. Malo by sa tiež skontrolovať to, či sa dieťatko prisáva na prsník psrávne, pretože iba ono môže adekvátne stimulovať produkciu mlieka.
Doplnenie stravy sa často volí kvôli zdravotným dôvodom, napríklad v dôsledku dehydratácie, alebo liečby hypoglykémie.
Pohárik by mal byť z transparentného materiálu, tak aby bola hladina mlieka pri ústach bábätka viditeľná; taktiež by mal byť relatívne mäkký a ohybný, aby sa dal stlačiť a tak uľahčiť dieťatku pitie. Jeho okraje by mali byť jemne ohnuté. Špeciálnu hranu pohárika musíte priložiť na spodnú peru bábätka tak, aby sa jej pohárik dotýkal a počkajte kým bábätko začne nasávať porcie mlieka jeho vrchnou perou. Stlačením a jemným naklápaním pohára nechajte dieťatko sať mlieko z pohárika samostatne.
Lyžička by mala byť malá, plochá a najlepšie plastová. Najlepší spôsob na kŕmenie je položiť si hlavičku bábätka na Vaše predlaktie tak, aby bol v čiastočne naklonenej polohe. Prostredníctvom lyžičky mu jemne vložíte mlieko do úst.
Keď je dieťatko v polo naklonenej polohe môžete ho kŕmiť pipetou. Pipeta je bezpečnejšia a odporúčanejšia ako injekčná striekačka, ktorá si vyžaduje viac praxe a je náročnejšia na používanie, nakoľko ak piest stlačíte príliš silno, môže vytlačiť viac mlieka a dieťatko sa začne dusiť.
Ak dopĺňate, alebo nahrádzate stravu a chcete, aby sa bábätko ľahko vrátilo k dojčeniu je výber cumlíka nesmierne dôležitý. Materiál, z ktorého je fľaša a cumlík vyrobený musí byť bezpečný pre bábätko, ďalšou podstatnou vlastnosťou je, aby cumlík nenarúšal prirodzený sací reflex dieťatka. Je dôležité, aby technika satia cumlíka bola čo najviac podobná technike satia prsníka; cumlík by sa mal v ústach bábätka naťahovať a sťahovať podobne ako bradavka, a zároveň by jeho základňa mala byť stabilnou podporou pre pery (nemala by byť príliš mäkká). Táto funkcia nie je zaistená pri cumlíkoch vyrobených z homogénnej vrstvy silikónu, pretože tvrdé nemajú ľahko naťahujúci sa koniec a mäkké zase neposkytujú potrebnú podporu perám. Dizajn cumlíka by mal umožňovať aby pery dieťatka tesne priliehali k cumlíku a zostali tam počas satia. počas jedenia by bábätko nemalo prehĺtať vzduch, pretože to môže spôsobiť koliku.
Dojčené dieťatko, ktoré správne priberá na váhe nepotrebuje dopĺňať stravu. Rodičia nad tým však niekedy rozmýšľajú, keď dieťatko vyžaduje jedlo častejšie. Zrejme však potrebuje v tej chvíli viac mlieka; môže práve prechádza vývojovým skokom a materské mlieko je rýchlo strávené. Občas sa stáva, že bábätko plače, prisaje sa na prsník, začína jesť a potom plače opäť. Ak priberá na váhe správne, mali by ste brať do úvahy aj iné dôvody plaču ako hlad; bábätko môže mať koliku, môžu mu rásť zúbky, môže sa cítiť nepohodlne kvôli mokrej plienke, alebo oblečeniu, alebo chce byť v blízkosti svojich ochrancov.
Umývanie, vyváranie a sterilizácia fliaš a cumlíkov vyzerá náročne, no všetky tieto aktivity sú veľmi dôležité pre zdravie dieťaťa. Zvyšky mlieka sú vynikajúcim miestom na množenie baktérií, no tráviaci ...
Počas kŕmenia z fľaše je veľmi dôležité dbať na zdravie a bezpečnosť dieťatka, aby ste predišli duseniu sa, alebo možným problémom s bolesťou bruška. Mali by ste dávať pozor na to, aby ste kŕmili správnou ...
"Len nech je zdravé", toto je najväčšie prianie rodičov od momentu, kedy sa bábätko narodí. Zabezpečiť, aby bábätko správne priberalo na váhe je výzva pre mamičky, no niekedy táto výzva prináša so sebou ...