Pravidlá pre kŕmenie z fľaše počas dňa a noci 

Už ste si zvolili náhradu materského mlieka, správne fľaše a cumlíky. Teraz sa musíte naučiť, ako pripraviť mlieko pre Vaše bábätko. My Vám poradíme, ako na to počas dňa aj noci. 

Data publikacji: 17-05-2019 Data modyfikacji: 27-11-2019

Príprava jedla pre detičky kŕmené náhradou materského mlieka musí byť obzvlášť opatrná. Musíte dbať na detaily a presnosť. Dôležité je dodržiavať presné pomery a hygienu. Zabezpečte, aby Vaše dieťa dostalo všetky zložky potrebné pre jeho správny vývoj a aby ste sa vyhli problémom s trávením. 

Kŕmenie počas dňa 

  • Dodržiavanie hygieny

Telo dieťatka, vrátane jeho tráviaceho systému je veľmi citlivé. Pri príprave jedla musíte dodržiavať špeciálny spôsob hygieny. Pred tým, ako začnete pripravovať jedlo, dôkladne si umyte ruky. 

  • Vydezinfikujte fľašu a cumlík 

Najmä pred prvým použitím, dôkladne umyte a vydezinfikujte cumlík a fľašu. Dôkladná čistota doplnkov je tak dôležitá, ako hygiena rúk pri príprave jedla pre Vaše dieťatko. Musíte sa uistiť, že v cumlíku, alebo fľaši sa nenachádzajú žiadne mikróby, alebo baktérie. 

  • Používajte dobrú vodu 

Dobrá voda je základ. Ak ste si istá, že voda vo Vašich kohútikoch je kvalitná - môžete ju používať. Pre istotu si však vzorku zašlite do akreditovaného laboratória na rozbor vody. Ak si nie ste istá, používajte balenú vodu. Pre malé bábätko by ste nemali používať vodu s veľkým množstvom minerálov (nie viac ako 500 mg na jeden liter). Vysoko mineralizovaná voda môže zaťažiť organizmus dieťatka a spôsobiť problémy. Voda s vysokým obsahom minerálov môže tiež narušiť podiel zložiek umelého mlieka, ktoré sú v ňom nakombinované tak, aby sa čo najviac podobali materskému mlieku. 

  • Vyvárajte a sledujte vodu

Dokonca aj fľašková voda by mala byť vyvarená, tak isto aj voda z kohútika, aj keď je v dobrej kvalite. Po varení by mala byť voda vychladená na 40°C. Pozrite si odporúčania výrobcu na obale dojčenského mlieka. 

Nezabudnite! Nemiešajte mlieko s horúcou vodou. Vriaca voda ničí prospešné zložky, taktiež môže neutralizovať vitamíny a mikročastice v zmesi. 

  • Príprava dojčenského mlieka 

Keď sa voda ochladí, odmerajte presné množstvo vody odporúčané výrobcom a prelejte ho do čistej fľaše. Použite odmerku, ktorá je súčasťou balenia dojčenského mlieka, odmerajte primerané množstvo a vysypte do vody. Po uzavretí fľaše, ju pretrepte, aby sa voda a prášková zmes dôkladne premiešala a nevytvorili sa usadeniny. 

Merajte rovné odmerky dojčenského mlieka. Nedávajte viac prášku ako odporúča výrobca, pretože to môže ovplyvniť podiel zložiek v mlieku a spôsobiť dieťatku problémy. 

  • Skontrolujte teplotu pokrmu pred tým, ako ho podáte dieťatku

Mlieko by malo mať telovú teplotu, takú teplotu má aj materské mlieko. Aby ste otestovali primeranú teplotu mlieka, nakvapkajte si pár kvapiek mlieka na vnútornú stranu ruky (zápästie, alebo vnútornú stranu lakťa) a skontrolujte teplotu. Mlieko by malo byť príjemne teplé, ale nie horúce, nemali by ste mať pocit pálenia na pokožke. 

  • Zvyšné mlieko vyhoďte

Ak Vaše dieťa nedopilo všetko mlieko, zbytky vyhoďte. Náhrada materského mlieka je veľmi výživná, čo podporuje správny vývoj dieťaťa. Žiaľ, je skvelým prostredím pre baktérie, ktoré sa v ňom rýchlo rozširujú vďaka obsahu laktózy. Navyše, baktérie z ústnej dutiny dieťaťa zostávajú na cumlíku a niektoré z nich sa môžu dostať do zarobenej formuly. 

Zarobená náhrada materského mlieka takto "obohatená" o baktérie môže spôsobiť vážne problémy s bruškom, preto ju radšej po dlhšej chvíli bábätku nepodávajte. 

  • Dôkladne vyčistite doplnky na kŕmenie

Po kŕmení umyte cumlík a fľašu, najlepšie bezprostredne po kŕmení a dôkladne opláchnite. Vďaka tomuto postupu sa Vám budú ľahšie odstraňovať zvyšky mlieka, ako keby ste ich nechali zaschnúť. Zaobstarajte si kefu na fľaše a cumlíky, bude nápomocná pri umývaní, dosiahne do všetkých zákutí. Doplnky na kŕmenie, ktoré práve nepoužívate skladujte v nádobe s vekom. Ochránite ich tak pred prachom, alebo hmyzom. .

Dojčenské mlieko na noc

Pravidlá kŕmenia počas dňa platia aj na nočné kŕmenie. Taktiež potrebujete dobrú vodu, nesmiete zabúdať na hygienu a na to, že zvyšky mlieka musíte vyhodiť. Ale, aj napriek tomu, že si nemôžete pripraviť mlieko dopredu, je tu pár trikov, ktoré Vám nočné kŕmenie značne uľahčia. 

  • Doplnky na kŕmenie si pripravte už večer

Ak si potrebné veci pripravíte pred tým, ako pôjdete spať, bude pre Vás ľahšie pripraviť dojčenské mlieko počas noci. Nezabudnite si pripraviť čisté a vydezinfikované fľaše a cumlíky.

  • Uvarte si vodu

Po tom, ako uvaríte vodu ju vychlaďte na 40°C a prelejte ju do čistej fľaše na kŕmenie. Dôkladne ju uzavrite a položte ju do blízkosti ohrievača na fľaše.

  • Ohrejte vodu

Keď sa bábätko zobudí na to, že je hladné, vložte fľašu s vodou do ohrievača na fľaše. Môžete použiť nádobu s horúcou vodou a fľašu do nej vložiť. Avšak po zohrievaní musíte dôkladne skontrolovať teplotu vody. Ohrievače na fľaše ohrievajú vodu iba na teplotu optimálnu na kŕmenie; teplota vody v hrnci sa môže líšiť. Môže sa stať, že voda bude studenšia, pretože mohla medzi časom vychladnúť.

  • Zmiešajte vodu s dojčenským mliekom 

Až teraz môžete prisypať správne odmerané množstvo dojčenského mlieka do vody a dôkladne premiešať trepaním. Pre zjednodušenie si môžete večer presypať odmerané množstvo do uzatvárateľnej nádobky, alebo do dávkovača mlieka. Nikdy nezarábajte túto formulu vopred. Stratí svoje nutričné hodnoty. 

  • Skontrolujte teplotu

Keď má dojčenské mlieko správnu teplotu (skontrolujete ju odkvapkaním pár kvapiek na zápästie), môžete bábätko nakŕmiť. Je bezpečnejšie vybrať bábätko z postieľky a počas kŕmenia ho držať v náručí. Po kŕmení si preložte bábätko na rameno a jemne ho poklepkajte po chrbátiku, aby si odgrglo. 

  • Opláchnite fľašu a cumlík 

V noci chcete ušetriť čo najviac času ako je len možné, pravdepodobne sa Vám nebude chcieť čistiť fľašu a cumlík ihneď po kŕmení. Avšak je dobré tieto doplnky na kŕmenie aspoň dôkladne opláchnuť od zvyškov mlieka, neskôr sa Vám budú oveľa ľahšie čistiť. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Ako začať s kŕmením dieťaťa fľašou, aby sa predišlo chybám

Kŕmenie z fľaše nie je náročné, aj keď je potrebné riadiť sa pár pravidlami, aby bolo efektívne. Po pár kŕmeniach sa pre Vás správne spôsoby stanú prirodzené. Tu je pár príkladov chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

sk_SK Čítať ďalej

Hygiena fliaš a cumlíkov - ako zaistiť bezpečnosť a čistotu

Umývanie, vyváranie a sterilizácia fliaš a cumlíkov vyzerá náročne, no všetky tieto aktivity sú veľmi dôležité pre zdravie dieťaťa. Zvyšky mlieka sú vynikajúcim miestom na množenie baktérií, no tráviaci ...

sk_SK Čítať ďalej

Náhrady stravy pre novorodencov a dojčatá

"Len nech je zdravé", toto je najväčšie prianie rodičov od momentu, kedy sa bábätko narodí. Zabezpečiť, aby bábätko správne priberalo na váhe je výzva pre mamičky, no niekedy táto výzva prináša so sebou ...

sk_SK Čítať ďalej

Bezpečné kŕmenie z fľaše

Počas kŕmenia z fľaše je veľmi dôležité dbať na zdravie a bezpečnosť dieťatka, aby ste predišli duseniu sa, alebo možným problémom s bolesťou bruška. Mali by ste dávať pozor na to, aby ste kŕmili správnou ...

sk_SK Čítať ďalej

Emócie mamičky, ktorá kŕmi fľašou

Snívali ste o dojčení. Nevyšlo to. Ste veľmi znepokojená, bojujete s negatívnymi emóciami a kladiete si otázky, ktoré bolia ešte viac. Máte strach, že kŕmenie z fľaše neposkytne Vášmu bábätku všetko potrebné, ...

Odporúčané produkty