Dojčenie po cisárskom reze 

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky rez nie je prekážkou v dojčení. 

Konzultácia: Agata Serwatowska-Bargieł Ph.D., Medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa (IBCLC), neonatologička

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Príprava Vášho tela na dojčenie 

Spôsob pôrodu nie je rozhodujúci pre možnosť dojčenia, pretože telo sa na dojčenie pripravuje oveľa skôr. Už okolo 16 týždňa tehotenstva sa prsia začnú nastavovať na produkciu a vylučovanie mlieka. Toto je spôsobené narastajúcou hladinou prolaktínu, zodpovedného za produkciu mlieka v mliečnych žľazách. Pôrod placenty je konečným znakom pre telo, aby začalo svoju "mliečnu cestu". S pôrodom placenty výrazne klesá hladina progesterónu v tele, ktorá blokuje produkciu a vylučovanie mlieka v tehotenstve. Súčasne sa zintenzívni vylučovanie prolaktínu spolu s ďalšími hormonálnymi zmenami, ktoré stimulujú laktáciu. 

Cisársky rez je zásah do prirodzeného procesu pôrodu, preto sa môže vyskytnúť oddialenie reakcie tela, ale určite nastane, nakoľko nie typ pôrodu, ale odstránenie placenty je základným signálom pre stimuláciu laktácie. 

Metódy na podporu laktácie 

  • kenguria starostlivosť (kontakt "telo na telo")
  • časté prikladanie novorodenca k prsníkom 
  • ak to nie je možné, odsávanie mlieka prsnou odsávačkou
  • pozitívny prístup a viera, že to dokážete 
  • pitie veľkého množstva tekutín
Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Kedy by ste mali začať dojčiť? 

Odpoveď je jasná - hneď, ako budete môcť. Kenguria starostlivosť, čo je kontakt "telo na telo" a prvé dojčenie počas prvej hodiny života dieťatka je ideálnou situáciou. Tento kontakt je občas nemožný, kvôli cisárskemu rezu, alebo stavu matky, či dieťaťa. 

Cisársky rez, počas ktorého je otvorená brušná dutina je vykonávaný v anestézií. Ak si môžete vybrať, odporúča sa zvoliť si spinálnu anestéziu namiesto epidurálnej. S touto anestéziou účinkujúcou od pása dole zostanete pri vedomí a možno budete môcť držať dieťatko na prvom kŕmení s pomocou sestričky, alebo osoby na blízku už krátko po sekcii. 

Na začiatku laktácie, bez ohľadu na typ pôrodu začnú prsia produkovať kolostrum. Táto hustá, žltá tekutina je veľmi dôležité prvé mlieko bohaté na protilátky a imunitné prvky. Prvé mlieko má veľký význam pre deti narodené cisárskym rezom, ktorým pokožka a zažívací trakt nemohli absorbovať bakteriálnu flóru z pôrodného kanálu matky. 

Stimulácia laktácie 

Po cisárskom reze je občas dieťa na nejaký čas odlúčené od matky. V tom prípade je veľmi dôležité stimulovať laktáciu prsnou odsávačkou. Na udržanie laktácie sa odporúča odsávať si mlieko každé dve až tri hodiny (najmenej 8 krát za 24 hodín). Na začiatku bude množstvo mlieka veľmi malé, ale to je normálne, nemalo by Vás to odradiť. Počas prvých hodín po pôrode má bábätko stále zdroje energie z obdobia pred pôrodom. Časom však odsávanie bude tvorbu mlieka stimulovať a jeho množstvo sa zvýši. Ak si môžete odsávať mlieko v blízkosti Vášho bábätka, urobte tak, pohľad na neho bude stimulovať laktáciu. 

Prikladanie k prsníku, aj keď bábätko ešte veľmi nesaje, môže spraviť zázraky so stimuláciou laktácie. Pohľad na samotné dieťatko, zvuk jeho plaču, alebo pritúlenie môže byť silným stimulom pre produkciu mlieka. Aj keď je dieťatko v inkubátore, porozprávajte sa s lekárom o možnosti prirodzeného kŕmenia. Možno je jeho stav stabilný a dobrý natoľko, aby ste si ho mohli priložiť k prsníku aspoň na pár minút. Ak je priloženie stále nemožné, strávte s ním najviac času, ako sa len dá; možno budete môcť strčiť ruku do inkubátora a hladiť ho, alebo sa na neho len pozerať a hovoriť mu, že čoskoro budete spolu. 

Počas tohto odlúčenia je dôležité aktívne pracovať na laktácií a jej stimulácií. Materské mlieko je to najlepšie, čo môžete dať dieťatku, ktoré má zdravotné problémy a za pomoci lekára alebo sestričiek ho môže prijímať pomocou striekačky, pipety, alebo fľaše s vhodným cumlíkom, ktorý nenarúša prirodzený sací reflex a rytmus satia.  

Časté kŕmenie znamená úspech 

Produkcia mlieka je silno ovplyvnená senzorickými podnetmi, ktoré sa tvoria, keď dieťatko saje.  Senzorické podnety, ktoré sú posielané do mozgovej hypofýzy sú zodpovedné za produkciu mlieka a tvorbu oxytocínu, ktorý spôsobuje vypudzovanie mlieka. Čím častejšie a dlhšie dojčíte, tým viac senzorických podnetov dieťatko posiela a tým sa zvyšuje tvorba mlieka. Ak je potrebné kŕmenie fľašou, produkcia mlieka musí byť stimulovaná prsnou odsávačkou. 

Cisársky rez a problémy s prisatím 

Väčšina bábätiek sa narodí s vyvinutým sacím reflexom. Táto schopnosť sa rozvíja už počas tehotenstva, okolo 17. týždňa si začína bábätko sať svoj palec, alebo iný prst. Schopnosť satia koordinovaná s dýchaním a prehĺtaním sa úplne rozvinie okolo 32 a 34 gestačného týždňa. 

Cisársky rez však môže mať vplyv na oslabenie schopnosti sacieho reflexu a dieťatko nebude chcieť sať. Môže byť unavené, ospalé, alebo sa jeho prehĺtací reflex môže aktivovať až po odstránení hlienu po narodení. Nestrácajte hlavu a nevzdávajte sa, trpezlivé a opatrné pokusy o prisatie bábätka k prsníku prinesú požadovaný výsledok. Mali by ste dbať na to, aby ste na tieto náročné momenty neboli sama. Odporúčame asistenciu a podporu laktačnej poradkyne. 

Odporúčané pozície na dojčenie 

Keď si vyberáte pohodlné polohy na dojčenie po cisárskom reze by ste si mali dať pozor na niekoľko možných komplikácií : 

  • pozícia bábätka by nemala dráždiť ranu na Vašom bruchu;

  • Váš fyzický stav, mobilita a schopnosť sa hýbať možno nebude najlepšia a každý pohyb môže byť bolestivý;

  • možno budete potrebovať pomoc pri manipulácií s bábätkom. 

Počas prvých hodín po cisárskom reze budete musieť ležať na chrbte. V tom čase bude najlepšou voľbou poprosiť zdravotnú sestričku, aby Vám pomohla priložiť si bábätko k prsníku. Pomôže Vám položiť bábätko na Vaše bruško tak, aby malo hlavičku na úrovni Vašich prsníkov. Táto poloha sa volá Kenguria starostlivosť. V tejto polohe si môžete pritúliť svoje novonarodené bábätko a užívať si prvé chvíle blízkosti. 

Časom, keď sa schopnosť pohyblivosti zvýši, je dobré využiť pozíciu ležania na boku. Táto poloha je veľmi pohodlná v nemocnici, keď sa zotavujete z operácie. 

Pre ženy, ktoré si už dokážu sadnúť je dobrým riešením pre držanie bábätka pozícia kolísky. Bábätko je po boku matky a jazvy po operácií sú v bezpečí. Táto poloha sa taktiež odporúča pri učení sa dojčeniu, keď to matka aj dieťa stále trénujú. V tejto polohe je jednoduché priložiť si bábätko k prsníku správne tak, aby bola bradavka s kúskom dvorca v ústočkách bábätka. 

Rada odborníka

Agata Serwatowska-Bargieł, Ph.D

Medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa (IBCLC), neonatologička

 

Dojčenie a lieky proti bolesti 

V bežných a odporúčaných dávkach sú určité lieky proti bolesti pre bábätko bezpečné a ich užívanie nemusí byť obmedzené. Množstvo mlieka po pôrode je veľmi nízke a k novorodencovi sa dostane skutočne len malá stopa lieku. Mamičky, ktoré cítia bolesť po operácií a vynechávajú lieky proti bolesti (najskôr ketoprofén, potom ibobrufén alebo paracetamol) môžu mať problémy s laktáciou, nakoľko únava z bolesti môže spôsobiť ústup tvorby mlieka. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019
Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

sk_SK Čítať ďalej

Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie pre zdravie!

Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.

sk_SK Čítať ďalej

Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie za to stojí - preskúmajte jeho výhody

Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Starostlivosť o prsia počas dojčenia - najlepšie tipy, ako udržať vaše prsia fit

Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Odgrgnutie po kŕmení

Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...

sk_SK Čítať ďalej

Boľavé, vtiahnuté alebo ploché bradavky - ako ich liečiť?

Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.

sk_SK Čítať ďalej

Plnosť prsníkov, hromadenie mlieka a mastitída - ako sa im vyhnúť?  

Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.

Odporúčané produkty