Sprievodca cereálnymi kašami

Cereálne kaše pre dojčatá sú veľmi dôležitou súčasťou stravy vášho dieťaťa. Dodávajú telu vášho dieťaťa potrebné zložky pre jeho správny vývoj, vrátane vápnika, železa, horčíka a sú doplnené vitamínmi, omega-3 kyselinami a probiotikami. Avšak jedna značka cereálnej kaše pre dojčatá nie je vždy rovnaká ako druhá, a nie všetko, čo výrobcovia navrhujú pre dojčatá, je pre nich najlepšou voľbou. Prečítajte si sprievodcu cereálnymi kašami.

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

Prvá cereálna kaša

Cereálne kaše pre dojčatá sa pridávajú do stravy dieťaťa, keď sa rozširuje o nové potraviny, iné ako materské mlieko/dojčenská výživa. Plán kŕmenia pre dojčiace deti odporúča, aby sa jedálníček stravy rozšíril najskôr po 6. mesiaci života, zatiaľ čo podľa plánu pre dojčatá kŕmené dojčenskou výživou, by sa ich jedálníček nemal rozšíriť pred koncom 4.mesiaca života. Keď ide o individuálnu vec, veľa závisí od ochoty dieťaťa prijať nové mliečne potraviny a od reakcií jeho žalúdku na tieto potraviny. Určite by ste to nemali odkladať príliš dlho, pretože detská celozrnná kaša môže byť jednak samostatným zdravým jedlom, jednak vynikajúcim doplnkom dezertu z ovocného pyré.

Mali by ste začať bezlepkovou a nemliečnou kašou bez akéhokoľvek ovocia - najlepšou voľbou je ryža, pšeno a kukurica. Prvá kaša by sa mala pripraviť z materského mlieka (najlepšie čerstvého), dojčenskej mliečnej výživy (rovnako ako pri normálnom kŕmení) alebo varenej pramenitej vody.

V praxi, zvyčajne pri príprave cereálnej kaše, rozhodujeme o požadovanej štruktúre pridaním väčšieho množstva prášku. Avšak na začiatku, aby sa zabránilo bolestiam brucha alebo zápche, radíme vám prísne dodržiavať odporúčania výrobcu. Iba keď ste si istá, že vaše dieťa prijíma konkrétnu kašu bez problémov, môžete ho skúsiť kŕmiť o trochu hustejšou stravou.

Prvú tekutú cereálnu kašu môžete dieťaťu dávať z fľašky so špeciálnym náustkom, ale po krátkom čase je lepšie prejsť na kŕmenie lyžičkou, pretože je to prirodzenejšie a pomáha to pri správnom rozvoji rečového orgánu a zhryzu.

Nemliečna cereálna kaša

Ako hovorí názov, táto kaša neobsahuje mlieko alebo presnejšie: laktózu z kravského mlieka. Mala by sa pripravovať s materským mliekom, dojčenskou mliečnou výživou alebo vodou/mliekom pre alergické deti.

Mliečna cereálna kaša

Kaša už obsahuje dojčenské mlieko, takže sa pripraví len pridaním vody. Mali by ste používať pramenitú, nízko-mineralizovanú vodu; odporúča sa ju prevariť a nechať vychladiť na približne 38° C pred prípravou kaše.

Bezlepková cereálna kaša

Označuje sa znakom prečiarknutého klasu obilia alebo nápisom na obale s označením: „Gluten-free” alebo „Bez lepku”
Lepok – cereálna bielkovina – sa nenachádza v týchto výrobkoch:
ryža;
kukurica;
pšeno.
Tieto výrobky sú bezpečné pre deti do 9-10 mesiacov života a pre tie, ktoré majú riziko alebo im bola zistená alergia na lepok. 

Cereálna kaša s lepkom

Odporúča sa pre deti po 10. mesiaci života, za predpokladu, že lepok bol skôr uvedený ako súčasť tzv. vystavenia sa na lepok, takže si dieťa na to zvykne a rozvíja imunitu na jeho účinok.

Lepok sa nachádza v nasledovných cereáliách:
pšenica,
jačmeň,
ovos,
raž.

Na trhu sú k dispozícii jednoduché a multi-cereálne kaše. Mali by ste ich dávať dieťaťu, pretože sú bohatým zdrojom vlákniny, uhľohydrátov a bielkovín. Odporúčame tie, ktoré sú založené na celozrnných obilninách, pretože ich obsah prírodných živín je najvyšší.

Cereálna kaša s prísadami

Hodnota cereálnej kaše pochádza nielen z cereálií (železo, horčík, vápnik, vitamíny B, E a PP), ale aj z prísad doplnených výrobcami. Mnohé cereálne kaše sú navyše obohatené o vitamíny A, D a K, prvky ako zinok a selén, probiotiká (prospešné baktérie podporujúce bakteriálnu flóru v tráviacom systéme a posilňujúce imunitu dieťaťa) a prebiotiká (vytvárajú optimálne podmienky pre probiotické funkcie). Pri výbere cereálnej kaše by ste mali hľadať tieto zdravé prísady.

Výrobcovia tiež premýšľajú o atraktívnej príchuti svojich výrobkov pre najmladších spotrebiteľov. Takže ponúkajú cereálne kaše obsahujúce ovocie vo forme suchých ovocných vločiek alebo práškovej šťavy. Tieto výrobky sú dobrou voľbou pre učenie dieťaťa novým chutiam, aby si na ne zvyklo.

Cereálna kaša bez cukru

Upozornenie pre rodičov! Prečítajte si etikety a nápisy na obali cereálnej kaše! Nanešťastie mnohé potraviny určené pre deti obsahujú veľa bieleho cukru. To platí aj pre cereálnu kašu. Sú sladké a zaručujú, že ďeťom budú chutiť, ale nie sú zdravé, pretože prispievajú k prebytku cukru v strave, čo môže viesť k obezite, zubným kazom a mnohým ďalším chorobám.

Našťastie môžete nájsť aj cereálne kaše bez bieleho cukru, ktoré však nie sú úplne bez cukru, takže sú sladké a deťom chutia, pretože obsahujú prírodné cukry: laktózu z mlieka, glukózu a fruktózu z ovocia.

Bio cereálna kaša

Označenie „BIO” (alebo organické) znamená, že cereálna kaša je pripravená z výrobkov (obilniny, ovocie) pestovaných bez umelých hnojív a pesticídov, ktoré neboli geneticky modifikované alebo ožiarené. Navyše, organická cereálna kaša je zvyčajne vyrobená z celozrnných obilnín, takže použité zrná obsahujú obilné klíčky a vonkajšie vrstvy, a prírodné cenné zložky (bielkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály) sa nezničia.

Cereálna kaša v nádobe alebo škatuli 

Hotové cereálne kaše v pohári alebo v škatuli, ktoré sú už pripravené na konzumáciu, sú rovnako cenné jedlá, ako tie, ktoré sú pripravené z prášku. Ide o ideálne riešenie počas cestovania, na dovolenke alebo na dlhších prechádzkach. Je dobré ich zohriať v horúcej vode alebo horúcim obalom predtým, ako ich dáte dieťaťu.

Kaše

Kaše, možno trochu podhodnotené matkami, môžu byť vynikajúcou alternatívou cereálnych kaší a majú tiež iné využitie. Kaše by sa mali pripraviť s dojčenskou výživou alebo materským mliekom. Ryžové a kukuričné kaše neobsahujú lepok, majú neutrálnu chuť a jemnú polotuhú textúru. To všetko znamená, že môžu byť dané dieťaťu ako alternatíva k prvým cereálnym kašiam, dávajú mu energiu, zasýtia bruško a začnú ho pripravovať na novú textúru jedla. Pre staršie deti sú vynikajúcim doplnkom k ovocnému pyré alebo ako zahušťovač polievok.

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Čo utíši smäd dieťaťa

Voda, džús, alebo iný nápoj? Čo by ste mali dať dieťatku piť a v akých denných množstvách? Aké sú príznaky nedostatočného prísunu tekutín? Čo je pre dieťa zdravé a čo by ste mu nemali dávať vôbec? ...

sk_SK Čítať ďalej

12 rád pre slabých jedákov

Hovorí sa, že žiadne dieťa sa nerodí ako slabý jedák. Každý z nás prichádza na svet s prirodzeným inštinktom prežitia, čo si vyžaduje jedenie. Ak sa však vaše dieťa stalo slabým jedákom, nižšie v tomto ...

sk_SK Čítať ďalej

Prvé kroky pri rozširovaní stravy dieťaťa

Tu prichádza moment, kedy samotný prsník matky nestačí. Nižšie nájdete tipy, kedy a ako by ste mali zaviesť nové zložky do stravy vášho dieťaťa.

sk_SK Čítať ďalej

Strava pre silnejšiu imunitu

Prečítajte si, ako môže strava pomôcť posilniť imunitný systém dieťaťa tak, aby žiadna choroba neovplyvnila vaše plány na aktívny čas vonku.

sk_SK Čítať ďalej

Ako naučiť dieťa piť

Kedy a ako by ste mali začať učiť dieťa piť? Ide o veľmi individuálnu záležitosť. Sú deti, ktoré vezmú pohár do ruky skoro, aby napodobnili dospelých a rýchlo sa z neho naučia piť. Iní, ktorí majú silnejšiu ...

Odporúčané produkty