Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Tu je pár tipov, ako sa starať o prsia počas dojčenia:
Používajte výživný krém na prsia počas tehotenstva a po pôrode. Vyhnite sa oblasti dvorca a bradaviek - na toto je vhodné niečo iné.
Použite pár kvapiek Vášho vlastného mlieka na boľavé bradavky, má upokojujúce a antibakteriálne účinky. Taktiež môžete použiť niektoré mastičky, ktoré obsahujú lanolín. Najlepšie mastičky sú také, ktoré nemusíte pred kŕmením umývať. Keď ale uvidíte, že Vaše dieťatko sa nevie prisať, radšej bradavku umyte teplou vodou.
Zvoľte si takú, ktorá je pohodlná a poskytuje správnu podporu. Noste ju počas dňa aj noci. Najlepšia podprsenka by mala byť bavlnená, priedušná, nemala by stláčať prsia, najmä počas noci. Mala by byť s nevyplnenými košíkmi, do ktorých by sa mali ľahko vložiť prsné tampóny. Ak používate podprsenky s výplňou pamätajte, že výplň by mala byť dostatočne široká na to, aby podopierala prsia, namiesto toho, aby ich stláčala, pretože toto môže spôsobiť hromadenie mlieka, čo môže viesť k zápalu prsníkov.
Ochráňte svoju podprsenku pred výtokom mlieka medzi kŕmeniami. Mali by byť tenké a absorpčné. Vyberte si tampóny, ktoré majú lepiaci pásik, aby ste predišli ich krčeniu a posúvaniu v podprsenke. Tampóny vymieňajte často, aspoň každé 2 - 3 hodiny a keď cítite vlhkosť, pretože to môže spôsobiť podráždenie bradaviek.
Užitočné oblečenie počas dojčenia
Umožňuje pohodlné dojčenie dieťatka za každých okolností. Špeciálne blúzky na dojčenie sú vynikajúcim nápadom. Pod oblečením môžete nosiť pohodlný top na ramienka. Nemusíte počas dojčenia ukazovať bruško a nebude Vám zima. Na noc by ste mali mať aspoň jednu košeľu na gombíky navyše v prípade, že by sa Vám tá, ktorú nosíte premočila od mlieka.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Nakoľko sú vaše prsia naplnené mliekom, môžu byť nápomocné, ba dokonca nenahraditeľné doplnky pre dojčenie. Pozrite sa, čo možno budete potrebovať na začiatku dojčenia a počas náročných chvíľ.
Koliky potrápia nielen bábätká, ale aj ich rodičov. Je to bolestivá a nepohodlná súčasť prvých pár mesiacov života bábätka. Zistite príčiny a najlepšie spôsoby, ako ju zmierniť.
Počas chorôb je dojčenie odporučené, aj počas horúčky alebo upchatého nosa. Chráni dieťatko pred chorobou. Existujú však choroby, ktoré dojčeniu bránia. Zistite, kedy môžete a kedy by ste nemali prirodzene kŕmiť.
Čo zapríčiňuje tvorbu a tok mlieka? Aký význam má satie? Odpovede na tieto otázky sú veľmi dôležité a nápomocné pri riešení problémov s laktáciou a prisatím bábätka.
Sú situácie, kedy mamička nemôže prirodzene dojčiť, musí odstaviť bábätko a laktácia sa začne znižovať. Má šancu vrátiť sa späť k dojčeniu? Veríme, že často tá šanca je. Je možné obnoviť laktáciu, ...