Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Konzultácia: Danuta Chrzanowska-Liszewska MD, neonatologička; Aleksandra Łada, NDT SLT Senior Tutor; Agata Serwatowska-Bargieł Ph.D., Medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa (IBCLC), neonatologička
Príliš plytké prisatie na dvorec a hryzenie bradavky môže spôsobiť ich bolestivosť, slabé vyprázdnenie a hromadenie mlieka môžu viesť k zápalu prsníkov. Aby ste tomu predišli, pracujte na technike prisatia. Nie je však možné vyhnúť sa všetkým problémom, keďže schopnosť dojčiť musí byť zvládnutá oboma- matkou aj dieťaťom. Nasledujúce typy Vám pomôžu pri možných problémoch.
Boľavé bradavky môžu spočiatku súvisieť s hormonálnymi zmenami a zvýšenou náchylnosťou na podráždenie. Prsia si musia na dojčenie zvyknúť a bolesť po pár dňoch pominie. Bolesť môžete taktiež pocítiť ak ústočká Vášho dieťatka nepokryjú celý dvorec s bradavkou, ale iba jeho malú časť, ktorú hryzú ďasnami.
Dôvody môžu byť aj tieto:
Zlá technika prisatia alebo nesprávna pozícia na kŕmenie
Nesprávne prisatie na tvrdom a naplnenom prsníku z dôvodu návalu mlieka
Skrátené jazykové fenulum
Ťažkosti s prisatím pri vtiahnutých bradavkách
Stláčanie prsníka prstom počas dojčenia môže vsunúť bradavku hlboko do úst bábätka
Nesprávny spôsob vyberania bradavky z úst dieťaťa po kŕmení
Nenásytné a tvrdé prisatie na bradavku, ak je dieťa veľmi hladné
Porucha reflexu vylučovania mlieka
Po priložení dieťatka k prsníku sa uistite, že sa správne prisalo na bradavku a v ústočkách má väčšiu časť dvorca. Jeho ústočká by mali byť otvorené a vytočené, ako rybička.
Počas kŕmenia si robte krátke prestávky
Ak cítite, že je prsník tvrdý a je ťažké sa naň prisať, odsajte si trochu mlieka pred kŕmením prsnou odsávačkou.
Aby ste stimulovali tok mlieka, pred kŕmením si umyte prsia teplou vodou a odsajte trochu mlieka.
Prsia si však neumývajte častejšie ako dva krát za deň. Nepoužívajte na ne mydlo, ktoré môže vysušiť a podráždiť bradavku.
Bolestivé bradavky trochu prevzdušnite. Noste voľné, bavlnené, vzdušné blúzky a dajte si podprsenku a prsné vložky pred tým, ako idete von.
Ak Vás oblečenie dráždi, môžete si medzi kŕmeniami na bradavky položiť malé sitká bez rukovätí, ktoré kúpite v domácich potrebách, alebo čajových obchodíkoch, alebo ochranné kryty na bradavky. Zabezpečia vzdušnosť a ochránia pred kontaktom bradaviek s oblečením.
Medzi kŕmeniami si taktiež môžete ponoriť bradavky do odvaru zo šalvie alebo nechtíka lekárskeho.
Po kŕmení si potrite bradavky vlastným mliekom.
Medzi kŕmeniami použite uzdravujúcu mastičku, ktorá nepotrebuje byť zmytá. Pred kŕmením sa uistite, že mastička nezostala na pokožke - klzký dvorec bradavky môže sťažiť dieťatku prisatie, ktoré potom môže byť nesprávne.
Bradavku z ústočiek bábätka odstráňte tak, že strčíte prst medzi prsník a kútik jeho úst. Týmto spôsobom uvoľníte podtlak a satie prestane.
Ak sú bradavky tak popraskané, že bolesť znemožňuje dojčenie, kŕmte bábätko použitím doplnkov, ktoré nenarušujú sací reflex, kým bradavky nebudú v poriadku.
Ploché alebo vtiahnuté bradavky môžu spočiatku sťažiť dojčenie, ale nie sú dôvodom na to, aby ste sa ho zriekli. Správna technika prisatia je polovička v boji proti tomuto problému.
Kŕmte tak často, ako je možné. Časté satie je najlepším cvičením na pre ich správny tvar.
Odsajte si trochu mlieka prsnou odsávačkou pred kŕmením, aby ste uľahčili následné prisatie.
Medzi kŕmeniami si tvarujte svoje bradavky prstami. Uchopte bradavku jemne palcom a ukazovákom a jemne potiahnite. Môžete použiť injekčnú striekačku aby ste povytiahli bradavku, pred tým však odrežte koniec, kam sa vsúva ihla.
Odsávajte si mlieko prsnou odsávačkou po a medzi kŕmeniami - je to taktiež úžasným cvičením na bradavky.
Ak sa aj napriek Vašim pokusom dieťa nechce prisať, prekonzultujte tento problém s laktačnou poradkyňou.
Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.