Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete používať prsné tampóny. Tieto faktory však neindikujú nedostatok mlieka. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Plač nemusí znamenať, že Vaše dieťatko potrebuje viac mlieka - ak správne naberá na váhe, plač bude mať iný dôvod. Zvýšená potreba mlieka nastáva počas vývojových skokov - okolo 3,6 a 12 týždňa a 3 a 6 mesiaca života dieťaťa. Potom dieťa bude chcieť sať po celý čas a vďaka tomu sa produkcia mlieka zvýši v priebehu 2 - 3 dní v závislosti od potrieb bábätka. Podozrenie na skutočne nízku zásobu mlieka môže nastať ak dieťa nepriberá, alebo priberá veľmi slabo, ak v prvom mesiaci života použije menej ako 6 plienok za deň a ak je neustále znepokojený. V tomto prípade by ste sa mali poradiť s laktačnou poradkyňou, ktorá by Vám mohla pomôcť zistiť príčinu poklesu mlieka a odporučiť vhodné opatrenie. 

5 dôvodov, pre ktoré je zásoba mlieka nízka  

  • Laktácia nebola správne aktivovaná počas začiatkov dojčenia, kvôli zdravotným problémom matky alebo dieťaťa

  • Reflex toku mlieka bol narušený stresom, únavou, bolesťou alebo emočnými problémami 

  • Obmedzené množstvo prijímaných tekutín a jedla, anémia 

  • Dlhé intervaly medzi kŕmeniami - zriedkavá a slabá stimulácia produkcie mlieka 

  • Kŕmenie dieťaťa náhradnou mlieka bez konzultácie s lekárom - redukuje to počet dojčení a obmedzuje laktáciu 

Nízka zásoba mlieka - ako tomu predísť?

  • Kŕmte často. Nevzdávajte sa nočných kŕmení. 

  • Ak je to možné, poproste rodinu o pomoc pri denných rituáloch. Pokúste sa čo najviac odpočívať, najmä v prvom mesiaci po pôrode. 

  • Nekŕmte dieťa, ktoré správne prospieva na váhe náhradou materského mlieka. 

  • Medzi kŕmeniami si odsávajte mlieko prsnou odsávačkou. Efektívne odsávanie väčšieho množstva mlieka zvýši jeho produkciu. 

  • Uistite sa, že pijete dostatok tekutín (2 litre denne) a dodržiavate zásady zdravého stravovania (jedzte viac krát do dňa jedlá bohaté na vitamíny, bielkoviny, vápnik a iné). 

  • Pite čaj pre dojčiace matky.

  • Laktáciu môžete stimulovať častejším odsávaním medzi kŕmeniami. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie pre zdravie!

Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

sk_SK Čítať ďalej

Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...

sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie za to stojí - preskúmajte jeho výhody

Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Starostlivosť o prsia počas dojčenia - najlepšie tipy, ako udržať vaše prsia fit

Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Odgrgnutie po kŕmení

Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...

sk_SK Čítať ďalej

Boľavé, vtiahnuté alebo ploché bradavky - ako ich liečiť?

Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.

sk_SK Čítať ďalej

Plnosť prsníkov, hromadenie mlieka a mastitída - ako sa im vyhnúť?  

Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.

Odporúčané produkty