Dojčenie pre zdravie!

Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Príroda to zariadila tak, že dojčiaca matka dokáže investovať dostatočné množstvo prospešných látok pre zdravie aj pre seba aj pre dieťatko. Ako je to možné? Koniec koncov, musí vstávať v noci, aby nakŕmila bábätko (a nikto ju nemôže nahradiť!), ba čo viac, ak je dieťatko alergické na nejakú potravinu, musí si dávať veľký pozor aj na to, čo je. Taktiež musí byť stále nablízku... Aj napriek tomu všetkému je dojčenie najpohodlnejšou metódou kŕmenia dieťaťa, ktorá je veľmi zdravá aj pre dojčiacu matku. Tu sa dozviete prečo. 

Ako dojčenie ovplyvňuje šestonedelie 

Keď dieťatko saje prsník, stimuluje to produkciu oxytocínu, hormónu, ktorý neovplyvňuje iba tok mlieka, ale taktiež zodpovedá za rýchlejšie sťahovanie maternice späť k jej normálnej veľkosti počas šestonedelia. Takýmto spôsobom prejde toto obdobie dojčiacej matke rýchlejšie, efektívnejšie a bezpečnejšie, pretože sa tým redukuje riziko popôrodnej depresie. 

Dojčenie počas depresie 

Niekoľko dní po pôrode prechádza väčšina žien popôrodnou depresiou, náročným emočným stavom, ktorý sa prejavuje depresívnou náladou, pocitom neistoty v novej životnej úlohe a rôznymi obavami v kombinácií s únavou a vyčerpanosťou. Dojčiaca žena prejde týmto obdobím jednoduchšie sa vyrovná s ťažkosťami, ktoré prináša materstvo. Toto je spôsobené hormónmi, ktoré kontrolujú laktáciu a zároveň majú vplyv na náladu, čím sa dojčiaca matka cíti šťastnejšia, má viac sily, optimizmu a trpezlivosti pri problémoch so starostlivosťou o novorodenca. Má viac príležitostí k odpočinku, pretože nikto iný ju nemôže nahradiť pri dojčení (čo je úplne možné pri upratovaní, alebo praní), musí si sadnúť, alebo ľahnúť, držať bábätko v náručí a nechať ho sať tak dlho, ako potrebuje.  

Bonding (väzba, túlenie sa) s dieťaťom počas dojčenia 

Neznamená to, že iba dojčiace matky milujú svoje bábätká. Láska nesúvisí s metódou kŕmenia dieťaťa. No dojčenie nie je iba o kŕmení. Dojčenie znamená vytváranie výnimočného vzťahu, dôverného puta a vzájomnej závislosti vedúcej k láske. Príroda sa postarala o to, aby ženské telo počas dojčenia vytváralo hormóny, ktoré zabezpečujú laktáciu a podporujú puto medzi matkou a dieťaťom. Časté prikladanie bábätka k prsníku je príležitosťou k spolupráci, pri ktorej sa učí ako správne uchopiť bradavku a sať. Dojčenie na požiadanie učí rýchlej reakcii na signály, ktoré Vám bábätko posiela. Toto je dôvodom prečo sa dojčiacim matkám zdá materstvo jednoduchšie a dokážu rýchlejšie pochopiť neverbálnym reakciám svojho bábätka.

Chudnutie počas dojčenia 

Po pôrode je postava ženy často plnšia, nakoľko si telo môže ukladať tukové zásoby, ktoré neskôr využije ako zdroj výživy dieťaťa. Nemali by ste sa však trápiť nahromadeným tukom, stačí dojčiť a nenahrádzať stravu bábätka, aby jeho hlad stačilo uspokojiť iba satie z prsníka. Toto je nevyhnutné pre správnu funkciu laktácie a prospešné pre postavu matky. Dojčenie v priemere spáli okolo 700 kalórií denne, takže uložený tuk sa stratí rýchlejšie a postava bude štíhlejšia. Dojčenie pomohlo veľa mamičkám k postave svojich snov! :) Nemôžete však dojčenie brať ako program na chudnutie, pretože to môže byť riskantné pre Vaše zdravie. Keď je Vaša postava späť v pôvodnej forme, mali by ste počas obdobia dojčenia prijímať 400- 500 kalórii denne navyše. 

Stravovanie počas dojčenia

Obvykle je obdobie dojčenia (tak, ako tehotenstva) špeciálnou príležitosťou v živote ženy, kedy sa pre dobro svojho dieťaťa vzdá nezdravých návykov. Veľa mamičiek sa vyhýba nikotínu, kofeínu a alkoholu, aby sa nedostal do ich mlieka, prestávajú fajčiť, nepijú alkohol, ani kávu. A tým to nekončí. Dojčiace matky často venujú viac pozornosti ich stravovaniu, dbajú na to, aby ich jedlo bolo čerstvé, bez chemikálií, bez pridaných zložiek, bez nadmerného množstva nasýtených tukov, ale plné vitamínov. 

Je dojčenie pohodlné?

Dojčenie je naozaj pohodlné. Materské mlieko sa produkuje automaticky, nemusíte myslieť na to, aby ste ho kupovali (a nepotrebujete predpis), nemusíte pripravovať vodu a čistiť fľašu, merať množstvo práškovej zmesi, mixovať, ohrievať a ochladzovať. Mlieko v prsníku je vždy pripravené na podávanie vždy a všade: v noci, na oslave, v parku, u doktora, alebo na pláži. Ak potrebujete nakŕmiť dieťa vonku, nemusíte so sebou brať fľašu s čistou vodou a zvlášť nádobku s umelým mliekom, nemusíte sa obávať jeho sterility mlieka, teploty a pod. Prsník je perfektná nádoba, ktorá sa sama naplní a nevyprázdni, produkujúca výživné, sterilné a dokonale čerstvé mlieko, ktoré je vždy nanovo vytvorené, teplé a rozdelené (najskôr voda, potom kalórie). 

Môže byť vhodnejší a zdravší spôsob kŕmenia Vášho dieťatka? A dojčenie vás prakticky nič nestojí. Môžete samozrejme rátať s výdavkami spojenými so zdravším stravovaním počas dojčenia, laktačnými tampónmi, alebo kúpou dobrej podprsenky. Zdravá strava je prospešná (a je dobrá pre každú ženu po pôrode) a veľa mamičiek si musí kupovať novú podprsenku, aj tie, ktoré kŕmia fľašou. A náklady na kúpu laktačných tampónov neprevýšia sumu hygienických vložiek a tampónov, ktoré intenzívne dojčiaca žena nepotrebuje dlhšiu dobu. Ak sa rozhodnete, že nebudete dojčiť, musíte si kúpiť fľaše, cumlíky, umelé mlieko, dojčenskú vodu, ohrievač mlieka, a pod.... 

Dojčenie pre lepšiu imunitu 

Dojčenie je investícia aj do Vášho zdravia. Dojčenie po dobu dlhšiu ako šesť mesiacov výrazne redukuje riziko vzniku rakoviny prsníkov, alebo krčka maternice v budúcnosti a taktiež chráni pred vznikom osteoporózy. Ženy, ktoré dojčili dlhšie ako deväť mesiacov majú menšiu šancu na riziko vzniku arteriosklerózy, diabetu typu 2, infarktu, alebo hypertenzie. Najnovšie štúdie tiež dokazujú, že dojčenie trvajúce viac ako rok znižuje riziko vzniku reumatoidnej artritídy. Dojčite pre zdravie! 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie za to stojí - preskúmajte jeho výhody

Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Starostlivosť o prsia počas dojčenia - najlepšie tipy, ako udržať vaše prsia fit

Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Odgrgnutie po kŕmení

Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...

sk_SK Čítať ďalej

Boľavé, vtiahnuté alebo ploché bradavky - ako ich liečiť?

Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.

sk_SK Čítať ďalej

Plnosť prsníkov, hromadenie mlieka a mastitída - ako sa im vyhnúť?  

Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.

sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

sk_SK Čítať ďalej

Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

Odporúčané produkty