Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. Tu nájdete odpovede.

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Na začiatku je mnoho mamičiek zneistených, či sa ich bábätko správne prisalo, či prsia produkujú dostatok mlieka, prečo sú ich prsia tvrdé a plné, aj keď dieťatko veľa pije. Mnoho pochybností možno vysvetliť : 

Produkcia mlieka počas tehotenstva 

Laktácia začína už v 16 týždni tehotenstva. Zvýšená hladina prolaktínu spúšťa produkciu kolostra. Aj keď je to iba malé množstvo, produkcia mlieka je narušená hormónmi, ktoré sa volajú gestagény. Ich hladina rapídne klesná počas pôrodu a po vylúčení placenty. Preto môžete začať dojčiť už po pôrode. Týmto spôsovom Vaše telo dostane ďalší signál pre zintenzívnenie produkcie mlieka. 

Kolostrum - žltá, hustá tekutina plná výživných látok 

Prvý 1-2 deň po pôrode prsia produkujú iba pár kvapiek žltej, hustej tekutiny namiesto normálneho mlieka. To je kolostrum, prvé mlieko, ktoré obsahuje veľa koncentrovaných výživných látok (vitamínov, minerálov a najmä bielkovín). Obsahuje všetky najd§ležitejšie prvky potrebné pre bábätko. Iba niekoľko mililitrov na jedno kŕmenie je postačujúcich na to, aby dieťatko dostalo dostatočné množstvo potrebných výživných látok. Malé množstvo tekutiny chráni obličky dieťaťa pred nadmerným zaťažením. Kolostrum obsahuje menej tukov a cukrov, preto je ľahko stráviteľné a jeho vysoký obsah bielkovín chráni pred chorobami, pretože obsahuje prevažne imunitné prvky. 

Vysoký prísun mlieka, t.j. začiatok produkcie materského mlieka 

Zvýšená produkcia mlieka medzi 3 a 5 dňom od začiatku dojčenia. Prsia sa medzi kŕmeniami naplnia a oťažejú, a ak sa nedostatočne vyprázdnia, môžu stvrdnúť alebo opuchnúť. Mlieko postupne mení svoje zloženie, obsahuje viac tukov a sacharidov a menej bielkovín a kolostra. V tomto období je dôležité prikladať si k prsníku dieťa tak často, ako je možné. Správne priloženie zabezpečí úspešné vyprádznenie prsníkov, predchádza hromadeniu mlieka a zápalu prsníkov. 

Správne prisatie bábätka 

Úspešné dojčenie závisí od naučenia ako sa prisať. Týmto spôsobom bude dieťatko piť mlieko efektívne a dojčenie bude pre oboch skutočným pôžitkom. Tu je pár tipov ako zabezpečiť, aby sa dieťatko správne prisalo: 

  1. Pohodlne sa usaďte a položte dieťa tak, aby bola jeho tvár nasmerovaná k Vášmu prsníku. Nenakláňajte sa nad tieťa - nedávajte prsník k bábätku, ale bábätko k prsníku.  

  2. Jemne pošteklite líčko bábätka, alebo jeho spodnú peru bradavkou, aby ste vyvolali reflex otvorenia ústočiek. 

  3. Keď  dieťatko doširoka otvorí ústočká, podložte dlaňou krk bábätka aby ste dostali jeho pery k prsníku. Pery bábätka by mali prikryť bradavku a širokú časť dvorca. Pery by mali byť vytočené a brada a špička jazyka by sa počas kŕmenia mali dotýkať prsníka. 

  4. Môžete bábätku pomôcť sa prisať pridržaním prsníka palcom okolo a ostatnými prstami pod dvorcom. 

  5. Správne prisatie by malo byť sprevádzané prehĺtavým zvukom, ktorý pripomína vyslovenie písmena "K". 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Boľavé, vtiahnuté alebo ploché bradavky - ako ich liečiť?

Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.

sk_SK Čítať ďalej

Plnosť prsníkov, hromadenie mlieka a mastitída - ako sa im vyhnúť?  

Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.

sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie za to stojí - preskúmajte jeho výhody

Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie pre zdravie!

Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

sk_SK Čítať ďalej

Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...

sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

sk_SK Čítať ďalej

Manuálna, alebo elektrická prsná odsávačka? Ktorú si zvoliť?

Pred pôrodom mnoho mamičiek rozmýšľa, či si kúpiť prsnú odsávačku a ak áno, aký model si zvoliť. Oplatí sa investovať do drahšej, elektrickej odsávačky, alebo postačí aj lacnejšia, manuálna? Poskytneme ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako sa vrátiť k dojčeniu - Relaktácia

Sú situácie, kedy mamička nemôže prirodzene dojčiť, musí odstaviť bábätko a laktácia sa začne znižovať. Má šancu vrátiť sa späť k dojčeniu? Veríme, že často tá šanca je. Je možné obnoviť laktáciu, ...

Odporúčané produkty