Kúpanie novorodenca

Milované drobučké ručičky, nožičky, očká, noštek a ušká - tak maličké a úplne závislé od starostlivosti mamičky a otecka. Iba predstava prvého kúpania vyvoláva u niektorých začínajúcich rodičov obrovský pocit strachu, ale pokročilejší sa len doširoka usmejú, pretože zistili, že je to úplne jednoduché a prirodzené. Tu nájdete pár tipov čo a ako robiť, aby bolo kúpanie potešením pre bábätko aj pre rodiča. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

Pripravte sa na prvý kúpeľ 

Na prvý kúpeľ si musíte pripraviť potrebný priestor a najmä seba. Je prirodzené pociťovať stres a strach z držania bábätka, no mali by ste zachovať pokoj. Bábätko dokáže vycítiť Vaše pocity, potom je pre neho takmer beznádejné zachovať pokoj, ak na neho prenášate stres. Zhlboka sa nadýchnite, všetko je predsa raz po prvý krát. 

Vaše bábätko, aj napriek tomu, že je drobučké, nie je také krehké, ako sa Vám môže zdať. S opatrnosťou a podporou hlavičky sa to pre Vás čoskoro stane zvykom. Aj keď prvý kúpeľ nie je perfektný, bábätko plače a na niektorých miestach nie je umyté, svet sa nezrúti. 

Príprava priestoru Vám uľahčí kúpanie a pomôže Vám zostať v pohode: 

  • pripravte si miesto na kúpanie a následnú starostlivosť (prebaľovanie a obliekanie), aby neboli ďaleko od seba; 

  • zabezpečte, aby ste sa cítili počas držania bábätka pohodlne; použite napríklad opierku vo vani, alebo kúpte bábätko v izbe; 

  • pripravte si potrebné veci, ako napríklad produkty pre starostlivosť o dieťa na kúpanie a výmenu plienky, aby ste ich mali poruke - takto sa nebudete musieť naháňať a snažiť sa nájsť čo potrebujete; 

  • teplota vzduchu v izbe, kde kúpete dieťatko by mala byť trošku vyššia ako v priebehu dňa, ideálne okolo 24°. 

Očká, ušká, noštek a ...

Pred tým, ako začnete kúpať dieťatko, položte ho na prebaľovací pult a očistite mu tváričku a intímne partie. 

Tváričku dieťaťa by ste mali čistiť jeden krát denne. Ak mu však počas dňa zostanú na tvári zvyšky jedla, alebo nečistoty, očistite mu tvár použitím napr., kozmetickou utierkou, alebo vlhčeným tampónom. 

Na umývanie očiek používajte sterilizované gázové tampóny, roztok, fľaškovú, alebo vyvarenú vodu. Navlhčite tampón, utrite očko, zozbierajte všetky špinky z celého dňa z okraja oka k vnútornému kútiku (nie v opačnom smere). Na každé očko použite iný tampón, aby ste predišli šíreniu možných zárodkov. 

Čistenie nosa, ak je dieťatko zdravé, nie je náročné, iba umyjete pokožku okolo nosa a pod ním vatovou tyčinkou, alebo tampónom. Noštek zdravého bábätka sa čistí sám vtedy, keď si kýchne. Počas choroby mu môžete dať do nošteka trošku spreju do nosa s morskou vodou a zvyšky odsajte nosnou odsávačkou. 

Mali by ste poznať princíp starostlivosti o uši: čím menej zásahov, tým lepšie. Nemali by ste do ušiek strkať tampóny alebo paličky; taktiež nesmiete používať ušné roztoky bez konzultácie s lekárom. Ušný maz hrá veľmi dôležitú úlohu v prevencii a ochrane pred množením baktérií a plesní a jeho nadbytok je automaticky odstránený z ušného kanála. Viditeľný ušný maz môžete ľahko odstrániť pomocou vlhčených kozmetických tampónov, alebo vatových tyčiniek - toto je jediný odporúčaný spôsob na čistenie ušiek. 

Ústnu hygienu, tak ako aj starostlivosť o ďasná musíte udržiavať už od narodenia. Ďasná čistite jeden krát za deň sterilnou gázou, alebo kúskom plienky namáčanej v prevarenej, alebo dojčenskej vode a omotanej okolo Vášho prsta. Jemne masírujte ďasná pohybmi zľava do prava aby ste odstránili zvyšky potravy. Nezabúdajte ani na jazyk a vnútorný povrch pier a líčok. Keď už vychádzajú prvé zúbky používajte špeciálne silikónové kefky, ktoré sa dávajú na prst s veľmi malým množstvom (ktoré dieťatko nemôže vypľuť) zubnej pasty pre najmenšie deti. 

Bežné umývanie ďasien nepredchádza iba plesňovým infekciám, oparom, alebo zubným kazom na mliečnych zuboch, ale je taktiež skvelým budovaním návyku dennej hygieny zubov už aj pre väčšie deti. 

Ak má dieťatko ešte stále pozostatok pupočníka, nesmiete starostlivosť oň podceňovať. Najnovšie odporúčania odborníkov radia takzvané suché ošetrovanie. Vždy, keď je viditeľný akýkoľvek sekrét, dôkladne ho osušte (sterilným tampónom) a raz denne pretrite liehom (60 %), materským mliekom alebo odvarom z repíka. 

Kým máte dieťatko ešte na prebaľovacom pulte, pred tým, ako ho začnete kúpať, pretrite jeho intímne partie vlhčenými utierkami, alebo navlhčenými kozmetickými utierkami. 

Príprava vody na kúpeľ bábätka 

Voda na kúpeľ by mala mať okolo 37°C. Teplotu zistíte pomocou špeciálneho teplomeru do vody, alebo Vašim lakťom - mala by byť primerane teplá a nie horúca. Ako sa Vaše zručnosti zlepšujú a dieťatko si kúpeľ užíva dlhšie, je dobré mať pri sebe nádobu s horúcou vodou, ktorú môžete do vaničky naliať, keď to bude potrebné, pretože voda v nej rýchlo chladne. 

Pridajte penu do kúpeľa. Vyberajte tak, aby bola vhodná k veku dieťaťa (nie všetky sa odporúčajú od prvých dní, či týždňov života), tvrdosti vody a typu pokožky a možných kožných problémov. Najlepšou voľbou je vybrať prostriedok, ktorý netreba oplachovať a ktorý vytvorí ochrannú vrstvu na pokožke bábätka. 

Vaničku nemusíte napĺňať až po okraj. Stačí ak bude naplnená len do polovice. 

Kúpanie novorodenca - na čo nezabudnúť?

Je načase dať bábätko do vaničky. Vezmite nahé bábätko a nezabúdajte mu podporovať hlavičku. Pomaly ho vložíte do vody. Niektoré detičky nemajú radi pohyby smerom nadol, preto začnite s ponorením jeho nožičiek, obliatím dlaní a bruška. Pokoj bábätka taktiež ovplyvňuje Vaša nálada, preto sa vyvarujte nepokoju a nervozite, aby bábätko nevnímalo kúpeľ ako niečo hrozné. 

Keď už dieťatko leží vo vode a je pevne opreté o ruku, druhou rukou mu umyte: 

  1. telo a krk;

  2. podpazušie;

  3. ruky a dlane;

  4. nohy a prsty;

  5. hlavičku a vlásky;

  6. na koniec intímne partie, so zvýšenou pozornosťou na kožné záhyby v slabinách.  

Znie to komplikovanie? Hmmm, chceli by sme Vás uistiť, že síce je to na začiatku veľmi stresujúce, no postupom času a skúseností sa stane kúpanie bábätka rutinou. 

Ako kúpeľ pomáha Vášmu bábätku relaxovať pred spánkom? 

Po kúpeli zabaľte dieťa do uteráka a položte ho na prebaľovací pult, alebo posteľ. Veľké uteráky s kapucňou navrhnuté pre bábätká, alebo veľké osušky sú skvelým riešením. 

Bábätko dôkladne utrite pritláčaním uteráka o pokožku, nešúchajte! Vysušte mu vlásky a prečešte ich mäkkou kefou s prírodnými štetinami, potom mu môžete dať na hlavičku bavlnenú čapičku, natrite mu spodok a intímne partie vhodným krémom proti zapareninám a dajte mu plienku. Ak si to pokožka bábätka vyžaduje, natrite ju olejom, alebo krémom pre bábätká. Oblečte bábätko do pyžamka. 

Starostlivosť o telo pred spaním je perfektným časom pre nehu, masáž, alebo uspávanky. Je to dobrá príležitosť premeniť kúpeľ a súvisiace aktivity na rutinu, ako záverečný bod dňa. Toto Vám pomôže ukľudniť dieťatko po dni plnom zážitkov a dodá mu to zmysel pre stálosť, napomáhajúc mu rozpoznať, kedy je čas na spánok. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Učenie dieťaťa, ako hrýzť jedlo a prečo je to dôležité

Schopnosť hryzenia je základom pre samostatné jedenie a správny rozvoj reči. Pre dospelých je táto schopnosť samozrejmá, no dieťa sa ju musí naučiť. V tomto článku sa dozviete ako naučiť dieťatko správne ...

sk_SK Čítať ďalej

11 míľnikov vo vývoji dieťaťa

Rozsah pokrokov, ktoré dosiahlo Vaše dieťa počas prvého roka je neuveriteľný. Z maličkého, ležiaceho červíčka, ktorý ešte nevie, kde je jeho noštek na celkom chytré batoľa, ktoré veľa bľaboce, šplhá ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako sa popasovať s chorobou bábätka

Jesenné ochladenie, kolísanie teplôt a dážď nie sú pre zdravie bábätka najpriaznivejšie. S ich ešte stále nedostatočne vyvinutým imunitným systémom môže dieťatko začať kýchať, kašľať, alebo smrkať. ...

sk_SK Čítať ďalej

Pokojný spánok

Sú obdobia, kedy dieťatko nemôže niekoľko hodín zaspať, potom sa zobudí v strede noci a začne svoj deň o tretej ráno. Vy ste zničená a cítite, že ste na konci so svojimi silami. Nemôžeme Vám síce pomôcť ...

sk_SK Čítať ďalej

Ústna hygiena bábätka

Hygiena ďasien a neskoršia starostlivosť o mliečne zuby dieťaťa ovplyvňuje rozvoj reči, oklúzia a aj celkovú kondíciu jeho maličkého tela. Správna ústna hygiena mu pomôže vyhnúť sa dentálnym problémom ...

Odporúčané produkty