Nakoľko sú vaše prsia naplnené mliekom, môžu byť nápomocné, ba dokonca nenahraditeľné doplnky pre dojčenie. Pozrite sa, čo možno budete potrebovať na začiatku dojčenia a počas náročných chvíľ.
Na začiatku dojčenia budete potrebovať pár balíčkov absorpčných tampónov do podprsenky a mastičku s lanolínom na boľavé bradavky. Prsné tampóny s absorpčným gélom udržujú vlhkosť vo vnútri tampónu a zaisťujú pocit sucha.
Ak máte problém s precitlivelými bradavkami,a lebo ak sú ploché, či vtiahnuté môžete po konzultácií s laktačnou poradkyňou použiť silikónové chrániče prsných bradaviek. Pri ich používaní sledujte, či bábätko správne prispieva na váhe.
Viac o starostlivosti o prsia počas dojčenia nájdete v článku Starostlivosť o prsia počas dojčenia >>
Aby bolo dojčenie pohodlné pre matku aj dieťa je dobrým riešením počas neho použiť vankúšiky, alebo špeciálny vankúš na dojčenie. Poskytuje podporu pre Váš chrbát, ramená a telo dieťatka. Pohodlná pozícia na vankúšikoch znižuje riziko nepsrávneho prisatia, alebo prílišné ťahanie bradavky.
Pohodlné pozície na dojčenie sú znázornené v článku Pozície na dojčenie >>
V situáciách, kedy si matka musí previdelne odsávať mlieko (napr. na doplnenie kŕmenia novorodenca,a lebo počas dlhšej odluky od bábätka) je vynikajúcim pomocníkom elektrická prsná odsávačka. Pri výbere odsávačky dbajte aj na to, aby kopírovala mimiku bábätka v procese dvojfázového satia. Pozrite si našu Dvojfázovú elektrickú odsávačku LOVI Expert.
Elektrická prsná odsávačka je taktiež dobrým riešením pri problémoch s laktáciou, ako sú napríklad hromadenie mlieka, alebo jeho nedostatok.
Každá matka potrebuje občas chvíľu pre sena. Odsaté mlieko môže byť dieťatku podané oteckom, alebo osobou, ktorá ho stráži.
Manuálna prsná odsávačka je ideálnym riešením pre príležitostné odsávanie. Je lacnejšia ako elektornická, ale odsávanie dostatočného množstva si vyžaduje viac času.
Môžu byť užitočné počas dočasného nedostatku mlieka. Odporúčame piť bylinkové, nesladené čaje.
Je potrebná pre dojčiacu matku. Odporúčame 100% bavlnené podprsenky, ktoré sú priedušné a zabezpečujú maximálnu hygienu. Na začiatku dojčenia je vhodná podprsenka, ktorá nemá vypchávky, ani kostice, pretože netlačí na prsia, čo by mohlo tlačiť na dukty a spôsobiť hromadenie mlieka.
Počas dojčenia musíte do tela dopĺňať dostatočné množstvo tekutín (okolo 2 litre denne). Odporúča sa piť neperlivá minerálna voda. Mali by ste ju mať stále pri sebe, aj počas dojčenia dieťaťa, nakoľko môžete častejšie pocítiť smäd.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.