5 polôh na dojčenie odporúčaných odborníkmi

Na začiatku mliečnej cesty kŕmite často a dlho. Preto je dôležité usadiť sa do pohodlnej pozície na kŕmenie. Spoznajte 5 pozícií odporúčaných laktačnými poradcami a vyberte si tú najpohodlnejšiu pre Vás. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Na začiatku dobrodružstva menom dojčenie sa veľa mamičiek stretáva s rôznymi ťažkosťami, pri ktorých sa často ukáže, že sa dajú ľahko prekonať. Jedna z najdôležitejších vecí je pohodlie pri kŕmení. Vyskúšajte viaceré polohy pri dojčení 

Pre pohodlie matky aj dieťaťa je vhodné využiť 5 pozícií odporúčaných laktačnými poradcami. Vyskúšajte ich a zistite, ktorá je pre Vás tá najlepšia. 

KOLÍSKA

Posaďte sa pohodlne a oprite sa o operadlo gauča alebo stoličky. Na podporu chrbta môžete použiť aj vankúš. Položte si dieťatko do ohybu lakťa na strane prsníka, z ktorého chcete dojčiť a držte ho obrátené bruškom k Vášmu brušku. Držte uško, rameno a bok dieťatka v jednej rovine. Podopierajte chrbát dieťatka Vašim predlaktím a jeho zadoček rukou. Môžete si podložiť nohy stolčekom a položiť ruku na vankúše alebo opierku. 

Odporúča sa: za každých okolností, aj vonku, keď nemôžete dojčiť po ležiačky. 

OPAČNÁ KOLÍSKA 

Toto je podobné klasickej kolíske. Táto poloha sa líši iba polohou ruky matky. Dieťa drží opačnou rukou k prsníku, z ktorého budete dojčiť. Ak kŕmite z pravého prsníka, držte hlavičku dieťaťa ľavou rukou. Vaša pravá ruka môže odpočívať na vankúši alebo držať prsník, z ktorého kŕmite.

Ak kŕmite v tejto polohe, držte dieťa dosť vysoko, (takmer) vo výške prsníka, aby ho nepodopierala len Vaša ruka. Môžete použiť špeciálny podporný vankúš na dojčenie (obrázok), alebo bežný vankúš. 

Odporúča sa: na začiatku, keď sa učíte ako dojčiť. V tejto pozícii je jednoduché priviesť dieťa k prsníku a stabilizovať jeho hlavičku. Špeciálne sa táto poloha odporúča predčasne narodeným deťom a deťom s nízkym svalovým tonusom.  

BOČNÉ DRŽANIE 

Položte dieťa na vankúš s tvárou pred Vašimi prsiami a držte zvyšok jeho tela pri Vašom tak, že nožičky sú pod Vašou pažou. Držte hlavu dieťatka rukou a stabilizujte jeho trup Vašim predlaktím. Držte hlavičku a ramienka v jednej osi. 

Odporúča sa: po cisárskom reze (dieťa sa nedotýka maminho bruška), počas vysokej tvorby mlieka alebo nahromadení mlieka (uľahčuje vyprázdnenie bočnej časti prsníka) a pre ženy s veľkými prsiami, alebo boľavými bradavkami. Táto poloha je vhodná aj pre dojčenie dvojčiat. 

V ĽAHU NA BOK  

Ľahnite si na bok, oprite chrbát, ramená a hlavu o vankúše. Pre väčšie pohodlie si môžete dať vankúš medzi kolená. Umiestnite dieťa pred seba tak, aby malo tvár oproti prsníku a aby sa bruško opieralo o bruško. Na začiatku, keď je dieťa malé, položte ho na Vaše predlaktie hlavičkou do ohybu lakťa, alebo na vankúš. Ak je dieťa staršie, položte ho rovno na gauč. Jeho stehná musia byť zľahka ohnuté. 

Odporúča sa: hneď po narodení (po náreze hrádze a cisárskom reze). Odporúča sa pre nočné kŕmenie, najmä ak si beriete Vaše dieťa do postele a cez deň, keď si chcete oddýchnuť. 

LEŽANIE NA CHRBTE (KENGURIA STAROSTLIVOSŤ)

Ľahnite si na chrbát a podoprite hlavu vankúšmi. Mierne ohnite kolená. Položte svoje dieťa pozdĺž, alebo krížom cez Vaše bruško a držte mu zadoček rukou. Hlava dieťatka by mala byť na Vašej hrudi. 

Odporúča sa: ak mlieko tečie príliš rýchlo, dieťa nestíha prehĺtať a zabieha mu. V tejto polohe je tok mlieka pomalší, lebo musí prekonávať gravitáciu. Túto polohu oceňujú aj ženy po cisárskom reze, keďže dieťa, ktoré leží krížom cez brucho sa nedotýka pooperačnej rany.  

Pripravte si miesto na kŕmenie

Najlepšie miesta na kŕmenie sú posteľ, gauč alebo kreslo.

Zaistite si vodu, zdravé jedlo, papierové vreckovky, hodinky a telefón. Môžete si niečo čítať, ak dojčíte veľmi dlho a dieťatko pri satí zaspáva.

Zíde sa Vám zopár vankúšov, aby ste sa pohodlne usadili a podopreli aj dieťa a tiež malý stolček na vyloženie nôh. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019
Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

sk_SK Čítať ďalej

Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...

sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Starostlivosť o prsia počas dojčenia - najlepšie tipy, ako udržať vaše prsia fit

Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Boľavé, vtiahnuté alebo ploché bradavky - ako ich liečiť?

Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.

sk_SK Čítať ďalej

Odgrgnutie po kŕmení

Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie za to stojí - preskúmajte jeho výhody

Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie pre zdravie!

Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.

sk_SK Čítať ďalej

Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...

Odporúčané produkty