Sú situácie, kedy mamička nemôže prirodzene dojčiť, musí odstaviť bábätko a laktácia sa začne znižovať. Má šancu vrátiť sa späť k dojčeniu? Veríme, že často tá šanca je. Je možné obnoviť laktáciu, dokonca ju vyvolať aj u ženy, ktorá nikdy nerodila.
Upravené spoločnosťou LOVI, konzultácia Agata Serwatowska-Bargieł Ph.D., Medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa (IBCLC), neonatologička
Málokto vie, že laktáciu možno obnoviť, dokonca aj po niekoľkých týždňoch, či mesiacoch od jej prerušenia. Materské mlieko je obzvlášť dôležité pre predčasne narodené bábätká, no čas strávený v inkubátore často spôsobuje stratu laktácie jeho matky. Matky, ktoré si dieťa adoptujú a chcú materstvo so všetkými jeho aspektami, aj s možnosťou dojčiť. V oboch prípadoch dokážu ženy aj s podporou laktačnej poradkyne prekonať tieto problémy a úspešne dojčiť.
Relaktácia znamená obnovenie laktácie kedykoľvek po tom, čo bola zastavená produkcia mlieka. Indukčnou alebo adoptívnou laktáciou sa rozumie proces produkcie mlieka ženou, ktorá niekdy nebola tehotná a nedojčila. Oba tieto procesy sa zjednodušene nazývajú relaktáciou.
Na to, aby ženy mohli dojčiť je potrebné splniť pár podmienok:
mliečne dukty v prsiach musia byť vyvinuté,
mliečne dukty musia produkovať mlieko,
prsia musia byť pravidelne vyprázdňované (bábätkom, alebo prsnou odsávačkou).
Vývoj mliečnych duktov vyžaduje hormóny, z ktorých je najdôležitejší prolaktín, ktorý určuje celý proces. Správna stimulácia prsníkov zapríčiňuje uvoľňovanie prolaktínu hypofýzou, potom nastáva tvorba mliečnych alveol a indukuje sa produkcia mlieka.
Proces relaktácie je náročný a nie je zaručené, že bude úspešná. Je nesmierne dôležité, aby mala žena podporu laktačnej poradkyne a silnú motiváciu. Nie nadarmo sa hovorí, že produkcia mlieka sa začína v hlave mamičky.
presvedčenie mamičky
Toto je pravdepobne najdôležitejší faktor. Ak žena nie je silno motivovaná dojčiť, bude pre ňu náročné obnoviť laktáciu. Musí byť presvedčená o výhodách dojčenia pre ňu a jej dieťa, zdravotných, fyzických a emočných.
poradenstvo s odborníkom
Úloha poradcu tu zohráva veľmi významnú úlohu. Spolupráca a podpora konzultanta, posúdenie faktorov, ktoré môžu brániť relaktácii a ich schopnosť šikovne motivovať ženu sú veľmi dôležité.
kvalita vzťahu matky a jej dieťaťa
Toto je obzvlášť dôležité pre matky predčasne narodených detí, ktoré zostali dlho v nemocnici, alebo žien, ktoré si adoptovali deti. V oboch prípadoch môže byť vzťah nie príliš silný, alebo narušený.
V tomto prípade môže byť nápomocná metóda "kengurej starostlivosti", inak známa ako kontakt telo na telo, čo znamená položenie nahého dieťatka na odhalený matkin hrudník, odporúča sa prevažne pri predčasne narodených deťoch, ale samozrejme aj v iných situáciách.
Tento proces by mal byť vykonávaný na základe ich vzájomnej vôle a nemal by byť násilný na základe vôle matky, alebo dieťaťa.
zdravotný stav matky
Je ním myslený celkový zdravotný stav, ako aj zdravotný stav mliečnych žliaz. Ak má žena problém s nízkou produkciou mlieka, je potrebné určiť príčiny a pokúsiť sa ich odstrániť.
predchádzajúce skúsenosti s dojčením
Postoj ženy k dojčeniu a jej predchádzajúce skúsenosti hrajú veľmi dôležitú úlohu. Ak má žena traumu, alebo pociťuje silné stavy úzkosti, ralaktácia môže byť veľmi náročná.
dĺžka "laktačnej prestávky"
Je jedným z kľúčových faktorov, ktoré vplývajú na matku a dieťa. Dĺžka "laktačnej prestávky", alebo prestávka v dojčení ovplyvňuje úspech v tomto procese. Čím je prestávka dlhšia, tým sú menšie šance na úspech. Zvyčajne sa to stáva, keď si dieťatko úplne navykne na kŕmenie z fľaše a odmieta byť dojčené.
pripravenosť a vôľa bábätka sať
Čím je bábätko menšia a "laktačná prestávka" kratšia, tým môže byť proces relaktácie jednoduchší. Dôležitý je aj spôsob kŕmenia pred tým a dôvody pre prerušenie dojčenia.
podpora okolia a profesionálov
Podpora okolia a rozhodnutí môže mať veľmi pozitívny vplyv na ženu počas procesu relaktácie. Konzultant môže ženu motivovať a poskytnúť jej všetky potrebné rady na úspešný proces relaktácie a jej šance na úspech.
Najdôležitejšou aktivitou v procese relaktácie je prikladanie si bábätka k prsníku, najlepšie každú hodinu, alebo dve. Poradca by mal poskytnúť pomoc počas prvých pokusov o prisatie, odporučiť správnu techniku a vylepšiť ju, ak je to potrebné a ak je to možné, pomôcť nájsť mamičke najlepšiu pozíciu na dojčenie.
Prieskumy dokázali, že nočné dojčenie efektívnejšie ovplyvňuje produkciu prolaktínu, preto sa odporúča častejšie prikladanie k prsníku v noci. Ďalšou vhodnou metódou je spánok s dieťaťom. Je to skôr o silnom fyzickom kontakte matky s dieťaťom, ktorý stimuluje produkciu oxytocínu v jej tele, hormónu, ktorý je zodpovedný za efektívny tok mlieka.
Ak nie je časté prikladanie bábätka možné, alebo nesaje efektívne, najlepšou metódou je odsávanie mlieka použitím prsnej odsávačky. Je dôležité, aby ste to robili pravidelne, preto sa odporúča používať elektrickú prsnú odsávačku. Matka by mala byť zrelaxovaná a pokojná. Výhodou je odsávanie mlieka počas priameho kontaktu s dieťaťom.
Na začiatku procesu relaktácie musí byť dieťatko dokrmované náhradou materského mlieka. Dobrým spôsobom kŕmenia je počas dojčenia, keď je dieťa prisaté na prsníku, dokrmovať ho dodatočne mliekom z fľaše, alebo striekačky, ktorá je tiež na prsníku a tekutina tým pádom tečie do jeho úst. Výsledkom je stimulácie laktácie satím dieťaťa a uspokojenie jeho hladu dostatočným množstvom mlieka použitím jeho náhrady.
Niektorí odborníci si stoja za názorom, že lieky nie sú potrebné pre úspešný proces relaktácie. Na trhu je ich veľa a niektoré môžu mať vedľajšie účinky. Môžu napríklad spôsobiť depresiu, nespavosť, alebo problémy so srdcom. Metoklopramid a domperidón sú lieky, ktoré sa najčastejšie používajú na stimuláciu laktácie. Mali by sa užívať iba pod dohľadom lekára, nasledujúc jeho odporúčania.
Neexistuje informácia o tom, ako dlho bude trvať obnovenie laktácie, ani tu nie je garancia úspešnosti. No napriek tomu sa oplatí bojovať. Dojčenie je najlepšou voľbou pre zdravie dieťaťa a tak isto pre dojčiacu matku. Pre adoptívnu matku to môže byť nádherným začiatkom vzťahu s dieťaťom a naplnením všetkých očakávaní, ktoré materstvo prináša.
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Tehotenstvo a dojčenie predstavujú obrovskú námahu pre Vaše telo. Často sú sprevádzané únavou, ktorá je výsledkom starostlivosti o Vaše dieťa a nedostatkom spánku - všetko to neprispieva k rýchlemu zotaveniu. ...
Nakoľko sú vaše prsia naplnené mliekom, môžu byť nápomocné, ba dokonca nenahraditeľné doplnky pre dojčenie. Pozrite sa, čo možno budete potrebovať na začiatku dojčenia a počas náročných chvíľ.