Pred pôrodom mnoho mamičiek rozmýšľa, či si kúpiť prsnú odsávačku a ak áno, aký model si zvoliť. Oplatí sa investovať do drahšej, elektrickej odsávačky, alebo postačí aj lacnejšia, manuálna? Poskytneme Vám rady, či sa oplatí kúpiť si prsnú odsávačku a aké faktory by ste mali brať do úvahy pri výbere tohto typu zariadenia.
Prsná odsávačka vie byť počas dojčenia vynikajúcim pomocníkom. Používa sa na odsávanie a uskladňovanie mlieka pri príležitostnom vzdialení sa od dieťaťa. Poskytuje hodnotnú podporu pri prekonávaní mnohých laktačných problémov, ktoré sa často vyskytujú v začiatkoch dojčenia. Napriek tomu si ju nemusíte kupovať ešte pred pôrodom, odporúčame však dozvedieť sa viac o prsných odsávačkách. Toto zariadenie však môže byť skutočne užitočné v počiatočnom období po pôrode a možno budete potrebovať, aby Vám ju niekto kúpil, kým Vy budete ešte v nemocnici.
Mamičky, ktorým hrozí riziko predčasného pôrodu - predčasne narodené bábätká majú často nedostatočne vyvinutý sací reflex, občas nie sú schopné piť priamo z prsníka - prsná odsávačka podporí stimuláciu mlieka a kŕmenia bábätka materským mliekom.
Mamičky, ktoré majú plánovaný pôrod cisárskym rezom - po cisárskom reze sa stáva, že je dieťatko na istý čas odlúčené od matky. Niektoré bábätká majú po cisárskom reze oslabený sací reflex, sú ospalé a nechcú sať prsník. V takýchto prípadoch je potrebná prsná odsávačka na vyvolanie laktácie (odsávanie mlieka osem krát za deň).
Po pôrode prsná odsávačka často zachráni dojčenie. Tento doplnok je nesmierne užitočný pri problémoch ako:
Na trhu sú dostupné dva typy prsných odsávačiek: manuálna a elektrická.
Manuálne prsné odsávačky sú klasifikované ako:
piestová prsná odsávačka – funguje ako injekčná strikačka (nie sú veľmi používané, odsávajú mlieko príliš pomaly a na obsluhu sú potrebné obe ruky);
balónikové prsné odsávačky - s gumovým balónikom, ktorý po stlačení a uvoľnení vytvára podtlak a odsáva bradavku (vyžaduje si prácu oboch rúk - jedna drží pumpu a druhá lievik prsnej odsávačky)
s rukoväťou - odsávačka s rukoväťou umožňuje odsávanie mlieka použitím iba jednej ruky, ktorá je položená priamo na lieviku a fľaške.
Manuálne prsné odsávačky sú klasifikované ako jednoduché zariadenia, nenáročné na používanie; elektrické prsné odsávačky majú viacero užitočných funkcií ako hodiny, budík, časový displej a nastavenie sily odsávania. Je dôležité zistiť, či je potrebné prsnú odsávačku pripájať k elektrickej sieti, alebo či je možné ju používať za pomoci batérie.
Výber vhodného zariadenia závisí od mnohých faktorov; plánovaná frekvencia odsávania, finančný rozpočet, dôvody na používanie prsnej odsávačka a druhu laktačného problému, s ktorým by Vám mohla prsná odsávačka pomôcť.
Manuálnu prsnú odsávačku by ste mali zvoliť, ak:
plánujete odsávať mlieko príležitostne (ak chcete prenechať dieťatko v niekoho starostlivosti len z času na čas),
si chcete odsávať mlieko potichu a diskrétne,
ste na materskej dovolenke a neplánujete sa ešte vrátiť do práce.
Plusy:
pracuje potichu;
malá a ľahká;
relatívne lacná;
nepotrebuje zdroj nabíjania.
Mínusy:
vyžaduje si trpezlivosť a občas zvýšenú námahu a silu počas odsávania;
rýchlejšie sa opotrebuje ak sa používa na časté odsávanie mlieka;
zvyčajne nepomáha riešiť vážnejšie laktačné problémy (mastitída, hromadenie mlieka);
odsáva menší objem mlieka za menší čas ako pomocou elektrickej prsnej odsávačky.
Elektrickú prsnú odsávačku by ste mali zvoliť ak:
máte problémy s laktáciou, ktoré si vyžadujú použitie profesionálnej prsnej odsávačky,
plánujete sa vrátiť do práce a chcete pokračovať v dojčení dieťaťa,
plánujete dlhšie odlúčenie od dieťaťa.
Plusy:
poskytuje rýchle a efektívne odsávanie mlieka;
nápomocná pri prekonávaní laktačných problémov;
umožňuje jednoduché odsávanie mlieka.
Mínusy:
o dosť drahšia ako manuálna prsná odsávačka;
hlučnejšia;
ťažsia, väčšia a vyžaduje si napájanie k zdroju energie.
Dvojfázové odsávanie mlieka - je vhodné zvoliť si prsnú odsávačku, ktorá má dve nastavenia odsávania - umožňujúce rýchle sacie pohyby pri odsávaní prvého mlieka a pomalšie, hlbšie sacie pohyby pri odsávaní v druhej fáze. Takýmto spôsobom prsná odsávačka napodobňuje prirodzený sací rytmus bábätka.
Nastavenie sacej sily – umožňuje nastavenie sacej sily podľa citlivosti prsníka, má možnosť nastavenia slabšej sacej sily, ktorá sa hodí tesne po pôrode, keď sú prsia jemné a bradavky bolestivé a vyššej sacej sily, keď sú už prsia tvrdšie.
Hladké ovládanie rukoväte - umožňuje pohodlné odsávanie mlieka s minimálnym úsilím.
Silikónový masážny vankúšik – jemne masíruje prsník a stimuluje vylučovanie mlieka.
Náhradné diely.
Dvojfázové odsávanie mlieka - prsná odsávačka by mala poskytovať stimuláciu vylučovania mlieka (I. fáza odsávania mlieka) a fázu hlbokého odsávania (II. fáza odsávania mlieka), aby napodobňovala prirodzený spôsob satia dieťaťa.
Nastavenie sily odsávania a časový displej.
Alarm a hodiny - pomáha plánovať najlepší čas na odsávanie mlieka a určovať, kedy je to najefektívnejšie.
Nastavenie pamäte - užitočný nástroj pamätajúci si Vaše preferované nastavenia na odsávanie mlieka.
Tichý mód prevádzky - táto funkcia je veľmi užitočná ak si potrebujete odsať mlieko v práci, alebo v noci.
Režim napájania zo siete a batérie - umožňuje odsávanie mlieka prakticky kdekoľvek.
Náhradné časti.
Všimli ste si, že sú prsia plné, boľavé a cítite sa nepohodlne. Relaxujte a prečítajte si, čo robiť v prípade plnosti prsníkov a nahromadenia mlieka. Je to veľmi dôležité, aby ste predišli mastitíde.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.