Tehotenstvo a dojčenie predstavujú obrovskú námahu pre Vaše telo. Často sú sprevádzané únavou, ktorá je výsledkom starostlivosti o Vaše dieťa a nedostatkom spánku - všetko to neprispieva k rýchlemu zotaveniu. Stres, únava a podvýživa sťažujú proces laktácie. Vaša strava by mala byť vyvážená. Nemali by Vám chýbať cenné živiny ako proteíny, vitamíny a vápnik.
Ak Vaše dieťa nemá alergiu, správne sa vyvíja a ak ste dodržiavali zásady zdravého stravovania, tak vo svojich dobrých stravovacích návykoch pokračujte. Nemusíte dodržiavať špeciálne diéty. Stačí len sledovať a vzdať sa potravín, ktoré spôsobujú bolesti brucha, nadúvanie, grganie, vyrážky na pokožke a koliky.
Venujte osobitnú pozornosť korenistým, ťažkým jedlám a jedlám, ktoré spôsobujú plynatosť. To, čo jete sa čiastočne dostáva do Vášho mlieka a do tela dieťatka, ktoré je oveľa citlivejšie ako dospelý jedinec. Ďalej sa uvádza zoznam výrobkov, ktoré by ste mali jesť častejšie a ktorých by ste sa mali vzdať.
Počas dojčenia pite veľa tekutín. Odborníci na výživu odporúčajú vypiť dva litre tekutiny denne. Najlepšia a najzdravšia voľba je neperlivá minerálna voda. Môžete piť ovocné a zeleninové šťavy, podľa možnosti čerstvo odšťavené a bez cukru. Krabicovú šťavu rozrieďte vodou. Ak Vám chutí, pite mlieko. Ak nie, nahraďte ho kefírom alebo prírodným jogurtom. Ak pijete mlieko alebo jete mliečne výrobky uistite sa, že Vaše dieťa nie je alergické na bielkoviny kravského mlieka.
Snažte sa obmedziť sladké sýtené nápoje, najmä s obsahom kofeínu. Nepite príliš veľa kávy ani silný čaj. Môžete piť kávu bez kofeínu, čaj s mliekom, alebo ovocné čaje.
Dodávajú energiu, vitamín B a cenné živiny, ako napr. horčík a vlákninu. Zvoľte tmavý, celozrnný chlieb, cereálie, hnedú (nelúpanú) ryžu, celozrnné cestoviny. Pridajte do jogurtu lyžicu otrúb.
Jedzte ich veľa, v rôznych formách, ale najmä čerstvé alebo pripravené na pare. Sušené ovocie a zelenina sú zdravým občerstvením, ktoré môžete jesť namiesto smažených zemiačikov a slaných tyčiniek.
Pozorujte dieťa po konzumácií citrusových plodov, lesných jahôd - môžu byť silným alergénom. Obzvlášť si dávajte pozor na strukoviny, kapustu, cibuľu, slivky a čerešne. Sú bohaté na cenné zložky, ale u niektorých detí môžu vyvolať plynatosť. To ale nie je prísne pravidlo a vo všeobecnosti sa ich netreba vzdávať.
Mali by ste dbať na to, aby ste jedni dostatočné množstvo mliečnych výrobkov. Ak nemáte rady mlieko, jedzte mliečne výrobky, nízkotučné syry, jogurty, cmar a pod. Mliečne výrobky dodávajú vápnik, ktorý je obzvlášť dôležitý pre Vaše telo počas dojčenia. Tvorba mlieka odčerpáva jeho zásoby a ak je prísun vápnika príliš nízky, môžete mať problémy s kosťami. Ak je Vaše dieťa alergické na bielkoviny kravského mlieka, jedzte iné potraviny bohaté na vápnik: ryby, vajcia, sójové bôby, mandle.
Snažte sa nejesť veľa mäsa, najmä červeného. Zvoľte hydinu - kurča, morku. Namiesto smaženia ich radšej uvarte, alebo upečte. Nahradzujte mäso vysoko kvalitnou rybou tak často, ako sa to dá. Morské ryby sú najlepšie, pretože obsahujú veľa nenasýtených mastných kyselín, bielkovín a vitamínov. Vyraďte z jedálnička pangasiusa a tilapiu - tieto ryby sú chované v kontaminovanej vode a môžu ohrozovať Vás a Vaše zdravie.
Na korenenie používajte čerstvé bylinky. Nie všetky bábätká majú radi cibuľovú, alebo cesnakovú chuť, to však neznamená, že ich musíte úplne vyradiť. Nejedzte hotové koreninové zmesi, pretože často obsahujú ochucovadlá. Nahraďte ich rastlinnými olejmi, napríklad olivovým a hroznovým.
Dostáva sa do mlieka a zostáva v ňom niekoľko hodín po požití. To pre dieťa nie je zdravé, ani bezpečné.
Kofeín obsiahnutý v coca - cole a káve spôsobuje to, že sa bábätko stáva nervózne a podráždené. Úplne stačí jedna šálka kávy denne.
Vyhýbajte sa zložito spracovaným potravinám. Obsahujú chemické a umelé prísady, konzervačné látky, farbivá a ochucovadlá. Nejedzte práškové a konzervované výrobky. Vyhýbajte sa rýchlemu občerstveniu, pretože obsahuje veľa kalórií, je ťažko stráviteľné a v skutočnosti neobsahuje živiny. Namiesto zemiačikov zjedzte mrkvu, jablko a za hrsť mandlí.
Dodávajú veľa zbytočných kalórií a žiadne živiny. Výnimku tvorí tmavá čokoláda, ktorá obsahuje množstvo horčíka, železa, sodíka a antioxidanty, ale dávajte na ňu pozor, pretože kakao je najčastejším alergénom.
Môže spôsobiť zoonózu a obsahuje parazity, preto sa rozlúčte so suši a tatárskym biftekom počas dojčenia.
Mlieko, kakao, jahody, citrusy, orechy, med a vaječný žĺtok patria k najčastejším alergénom. Ale netreba sa im vyhýbať za každú cenu. Po konzumácii malého množstva pozorujte reakciu na pokožke Vášho dieťatka, zápchu, koliku, grganie, vznik pľuzgierikov, nervozitu. Ak sa tieto príznaky nevyskytujú, nemusíte si odopierať napríklad ani kus čokolády.
Eliminačné stravovanie znamená vylúčenie špecifického výrobku alebo skupiny výrobkov, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie u dieťaťa. Je to metóda diagnostikovania a liečenia alergie. Pred tým, ako začnete eliminované stravovanie, konzultujte to s Vašim pediatrom a /alebo alergológom, ktorý Vám pomôže urobiť rozhodnutie, či je to naozaj potrebné a poskytne Vám podrobné pokyny - čo treba vylúčiť, na ako dlho a v akom poradí to zaradiť do jedálnička.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.