Dojčiace mamičky môžu čeliť situáciám, kedy bude potrebné odsávanie mlieka: malé množstvo, aby sa odľahčili prsníky, alebo väčšie, aby ste nakŕmili dieťa. Mlieko si môžete odsávať manuálne, alebo prsnou odsávačkou.
Ak dočasne nemôžete dojčiť, odsávajte mlieko minimálne 8 krát denne pre udržanie potrebnej intenzity laktácie. Na začiatku môžete mať problémy, ak potrebujete odsať veľa mlieka, ale po pár dňoch budete schopná odsať viac a viac.
Plnosť prsníkov (pred kŕmením treba odsať malé množstvo mlieka).
Nízka tvorba mlieka (za účelom stimulácie laktácie).
Vtiahnuté alebo ploché bradavky (za účelom zlepšenia ich tvaru pred prisatím).
Dieťa odmieta sať, alebo saje slabo
Prsia sú ťažké a pevné a Vy nechcete zobudiť dieťa.
Dieťa nie je s matkou
Bola dlhá prestávka medzi kŕmeniami a bradavku je náročnejšie uchopiť.
Je vhodné, ak potrebujete vytlačiť malé množstvo mlieka:
Umyte si ruky mydlom a pohodlne sa usaďte do kresla. Predstavujte si, že dojčíte svoje dieťa, alebo umiestnite oproti jeho fotku.
Jemne masírujte prsník, postupujúc zvonka smerom k dvorcu prsnej bradavky. Prsník nestláčajte, ani naň netlačte.
Umiestnite palec a ukazovák na okraj dvorca tak, aby tvorili písmeno C, vo vzdialenosti okolo 3 cm od bradavky.
Zatlačte prstami na hrudník a stlačte tak, aby sa prsty pritlačili ku sebe. Pri stlačení nemeňte polohu prstov.
Opakujte stlačenie, pričom prstami uchopte prsia pod inými uhlami.
Pred vytláčaním si dôkladne umyte Vaše ruky a uistite sa, že odsávačka je čistá a vyvarená.
Na prsia si môžete dať teplý obklad alebo sprchu, aby sa stimuloval tok mlieka.
Seďte pohodlne a majte dobre podopretý chrbát. Umiestnite pred sebou fotku dieťaťa, alebo vytláčajte mlieko v jeho prítomnosti - očný kontakt s Vašim dieťaťom stimuluje laktáciu. Nevytláčajte mlieko ak ste pod stresom alebo unavená, tieto faktory môžu spomaľovať tok mlieka.
Vložte bradavku hlboko do lievika a stlačte masážnu podložku tak, aby tesne pokryla prsník a neumožnila únik vzduchu. Bradavka musí byť v strede otvoru odsávačky.
Vytláčanie začnite stimuláciou pŕs. Ak používate ručnú odsávačku, zatlačte na jej rukoväť malými rýchlymi pohybmi. Nemusíte ju stláčať úplne nadol. Ak ste si zvolili elektrickú dvojfázovú odsávačku, zapnite najskôr prvý odsávací režim (prvá fáza).
Ak pri vytláčaní používate ručnú prsnú odsávačku pocítite tok mlieka, chvíľu vytláčajte krátkymi pohybmi a potom začnite s hĺbkovým odsávaním: stláčajte rukoväť dokonca a uvoľňujte ju po 2 sekundách. Budete cítiť stály tok mlieka z prsníkov. Toto pomalšie, hlbšie vytláčanie imituje sanie dieťaťom.
Ak používate elektrickú prsnú odsávačku a pocítite začiatok toku mlieka, zmeňte režim hlbšieho odsávania. Ak nevykonáte zmenu režimu, odsávačka to urobí automaticky po 2 minútach.
Ak chcete zvýšiť rýchlosť toku počas odsávania, trochu sa predkloňte, ale stále držte fľašu kolmo a seďte pohodlne.
Na začiatku odsávajte mlieko z každého prsníka počas niekoľkých minút. Neočakávajte, že hneď naplníte celú fľašu. Po tom, čo si na odsávanie trochu zvyknete, bude množstvo mlieka rásť.
Pri použití ručnej odsávačky na odsatie väčšieho množstva mlieka postupujte podľa schémy "7-5-3) (striedavé odsávanie z každého prsníka v priebehu 7, 5 a 3 minút), alebo najskôr odsávajte mlieko v priebehu dlhšej doby z jedného prsníka a potom z iného.
Mlieko môžete skladovať v jednorazových vreckách, v silikónových, alebo plastových fľašiach vybavených uzáverom.
Ak chcete mlieko zamraziť, urobte to hneď po odsávaní. Poznačte si dátum odsávania na vrecku, alebo fľaške.
Pri rozmrazovaní začínajte mliekom, ktoré bolo zamrazené skôr. Môžete ho ponechať v chladničke 24 hodín, alebo rozmraziť v ohrievači fliaš. Nerozmrazujte mlieko v mikrovlnnej rúre. Rozmrazené mlieko sa dá použiť do 24 hodín. Nemiešajte ho s čerstvo vytlačeným mliekom a nezamrazujte opätovne. Po rozmrazení jemne zatraste nádobou na dosiahnutie rovnomernej konzistencie.
Ohrejte nádobu s vytlačeným mliekom v hrnci s horúcou vodou, alebo v ohrievači fliaš. Nepoužívajte mikrovlnnú rúru na zohrievanie mlieka - bude zohriate nerovnomerne, čím hrozí riziko popálenia dieťaťa, alebo straty cenných živín.
Ohrievač fliaš a pokrmov je perfektným riešením na zohriatie mlieka, ktoré umožňuje automatické nastavenie doby zohriatia v závislosti od toho, či je mlieko vychladené, zamrazené, alebo má izbovú teplotu. Vďaka termostatu udržuje požadovanú teplotu a umožňuje podávať ohriate mlieko kedykoľvek.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.