Ak nemôžete dočasne dojčiť, alebo chcete prenechať dieťa v starostlivosti inej osoby, alebo ak Váš pediater odporučí doplnkové kŕmenie, podajte dieťaťu Vaše odstaé mlieko takým spôsobom, ktorý nenarušuje prirodzený sací reflex a neodradí dieťa od satia z prsníka.
Môžete kŕmiť Vaše dieťa pomocou špeciálneho pohárika na kŕmenie novorodencov a dojčiat. Pohárik by mal byť priesvitný, dostatočne mäkký (ľahko stlačiteľný), s odmerkou a ohnutým zobáčikom, ktorý sa prispôsobí spodnej pere dieťaťa.
Pohárik na kŕmenie LOVI je jednou zo súčastí LOVI Medical+ fľaše spolu s LOVI Dynamickým cumlíkom®.
Kŕmte dieťa v pololežiacej polohe, nikdy ho nenechávajte ležať, pretože by sa mohlo zadusiť. Umiestnite pohárik pri jeho spodnej pere a počkajte, kým perou pevne obopne okraj pohárika a pohne hornou perou, ako keby salo mlieko. Jemne stlačte pohárik a nakloňte ho tak, aby dieťa salo, ale nepilo mlieko. Nechajte Vaše dieťatko, aby salo z pohárika, nelejte mu ho do úst.
V prvých týždňoch dojčenia je mimoriadne dôležité, aby ste umožnili Vášmu dieťaťu sať maximálne podobne, ako pri dojčení. Preto v priebehu prvých 8 týždňov neopužívajte fľašu s bežným homogénnym silikónovým cumlíkom. Tvar a dĺžka tohto cumlíka sú nemenné a narozdiel od Vašej bradavky, cumlík sa pri satí nepredlžuje ani nezmenšuje. Taký typ cumlíka núti dieťa, aby menilo sací návyk, ruší proces aktívneho satia a môže viesť ku vzniku abnormálneho sacieho reflexu a odmietaniu prsníka. Na druhej strane, používanie mäkkých cumlíkov vedie k tomu, že dieťa ho rozhryzie.
Na začiatku môžete použiť špeciálne navrhnutý profesionálny dynamický cumlík® vyrobený z heterogénnych silikónových vrstiev a odporúčaný rečovými terapeutmi.
Cumlík neruší prirodzený sací reflex a netvorí prekážku pre návrat ku dojčeniu, pretože umožňuje:
Vhodnú kombináciu sania - prehĺtania - dýchania, ako počas dojčenia.
Aktívnu prácu svalov, pier a jazyka, ako počas dojčenia.
Udržuje sací rytmus ako pri priodzenom kŕmení.
Tieto výsledky boli potvrdené lekármi v rámci lekárskej štúdie, ktorá bola vykonaná na skupine 607 detí. Pozrite si výsledky štúdie >>
Aj keď stále zostáva mlieko základom výživy, z určitého hľadiska nie je pre dieťatko postačujúce. Nastáva obdobie rozžirovania jeho jedálnička, okamih učenia sa žuť, hrýzť a piť z pohárika. Často je to obdobie, kedy sa má matka vrátiť do práce a dieťa zostáva v staorstlivosti pestúnky, alebo starej mamy. Dieťa potom môže piť odsaté mlieko z pohárika, alebo by sa malo naučiť piť aj vodu.
Ak dieťatko už vie samostatne sedieť a už začalo jesť aj z lyžičky, môže skúsiť piť aj z pohárika. Niektoré deti môžu mať šesť mesiacov, iné sa to naučia až vo veku jedného roka. Keď začínate dieťatko učiť piť z pohárika je lepšie použiť netečúci pohárik. Je bezpečný, nehrozí riziko zadusenia, bude schopné kontrolovať tok tekutiny a nebudete mu musieť často meniť oblečenie. Keď nadobudne viac zručností, môžete odstrániť ventil regulujúci tok tekutiny.
... môže sa začať učiť piť z otvoreného pohárika, alebo najskôr použite hrnček LOVI 360°, z ktorého sa dá piť, ako z obyčajného pohárika, ale bez rozliatia. A k dieťa pije z pohárika, môže aktívnejšie precvičovať pery, líca, svaly čeľustí a jazyka v porovnaní s pitím z pohárika s cumlíkom.
Hrnček LOVI 360° bol špeciálne navrhnutý tak, aby sa po intenzívnejšom zatrasení alebo páde na podladu nejaké množstvo tekutiny vylialo, tým sa dieťatko učí kontrolovať svoje pohyby a pripravuje sa na pitie z otvoreného pohárika.
Pred tým, ako začnete dieťa učiť piť z pohárika, navlhčite jeho okraj. Vďaka tomu uľahčíte dieťaťu satie tekutiny - dieťa pochopí, že sa pohárik používa na pitie, nie na žutie, alebo lízanie.
Nikdy sa nehnevajte na Vaše dieťatko, ak nebude schopné zaobchádzať s pohárikom. Učenie sa novej zručnosti je pre neho ešte namáhavé a tým mu môžete pridať stres. Nikdy mu do úst nelejte tekutinu nasilu. Uistite sa, že dieťa pije v sedacej polohe, inak hrozí riziko udusenia. Nenechávajte dieťa samé, buďte pri ňom a situáciu majte pod kontrolou.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.