Koliky potrápia nielen bábätká, ale aj ich rodičov. Je to bolestivá a nepohodlná súčasť prvých pár mesiacov života bábätka. Zistite príčiny a najlepšie spôsoby, ako ju zmierniť.
Kolika je bolestivá a nepríjemná záležitosť. Bežne sa objavuje vo veku 2 až 16 týždňov a prestáva vo veku 3-4 mesiacov.
Počas kolikového záchvatu bábätko plače, ohýba nožičky, naťahuje sa a prehýba celé telo. Môže trvať niekoľko hodín, obyčajne sa vyskytuje večer a v noci.
Kolika je často spôsobovaná príliš rýchlym tokom mlieka z prsníka. Dieťa pije nenásytne, môže sa dusiť a prehĺtať vzduch. Aby sa tomu zabránilo, skúste dojčiť dieťa v ľahu na chrbte, pretože v tejto polohe tečie mlieko pomalšie, nakoľko netečie samospádom.
Pred začatím dojčenia môžete vytlačiť trochu mlieka pomocou odsávačky, aby sa znížila rýchlosť toku a aby prisatie dieťaťa bolo jednoduchšie. Pred prisatím skúste ochladiť Vašu bradavku kockou ľadu, tým sa spomalí tok mlieka. Pomôže aj časté dojčenie - dieťa nebude veľmi hladné, nebude lačne hľadať bradavku a prsníky nebudú také plné. Uistite sa, že si dieťa po kŕmení odgrglo.
Kolika môže byť zapríčinená jedlom, ktoré jete. Ak trpí Vaše dieťa kolikou, prestaňte jesť ťažké a mastné jedlá spôsobujúce plynatosť, ovocie, zeleninu a štipľavé koreniny. Vynechajte slivky, čerešne, hrušky, kapustu, fazuľu, bôby, brokolicu, karfiol, pór, cesnak a cibuľu. Vydržte do 3 mesiacov života Vášho dieťatka a začnite pomaly pridávať tieto potraviny do jedálnička, pozorujúc pri tom reakcie dieťatka.
Veľa detí je alergických na bielkoviny kravského mlieka a preto, ak Vaše maličké trpí na pretrvávajúce, opakujúce sa koliky, navštívte pediatra. Ak potvrdí Vaše podozrenia, musíte sa vzdať mlieka a mliečnych výrobkov.
Až doposiaľ neboli zistené špecifické príčiny, no napriek tomu koliková bolesť môže byť spôsobovaná množstvom faktorov:
Pamätajte si, že kolika u dieťaťa nie je choroba a môže byť diagnostikovaná po vylúčení patologických zmien, ako napr. infekcie močových ciest, iných infekcií (napr. zápal stredného ucha), poruchy vývoja gastrointenstinálnej alebo močovej cesty, neurologické choroby.
Teplo môže priniesť Vášmu dieťatku úľavu. Ak sa Vaše dieťa rado kúpe, jemne oblievajte jeho bruško teplou vodou. Tiež ho môžete zabaliť do teplej, prežehlenej plienky, ale uistite sa, že nie je horúca.
Niekedy je dokonca postačujúce telesné teplo matky, alebo otca: môžete si dieťa priložiť bruškom na bruško.
Systematická masáž aj niekoľkokrát denne je dobrou metódou proti kolike. Môžete s ňou začať na konci prvého mesiaca života dieťaťa. Nemasírujte dieťa hneď po kŕmení, vyčkajte minimálne polhodinu. Nerobte masáž ak dieťa už plače, ale napríklad pri výmene plienky. Pravidelné masáže by mohli značne zmierniť symptómy koliky.
Použite detský olej na teplé ruky. Začnite masáž striedavými zvislými pohybmi na brušku dieťaťa zhora nadol. Po niekoľkých opakovaniach pritiahnite nožičky k brušku a jemne ich natiahnite. Potom si predstavte hodiny na brušku dieťaťa a nakreslite polkruh od 12 do 6 jednou rukou a celý kruh od 6 do 6 druhou rukou. Pohyby robte v smere hodinových ručičiek. Opakujte cvičenie niekoľkokrát a potom pomaly pritiahnite nožičky k brušku a natiahnite ich.
Váš jemný dotyk a teplo upokojujú dieťa a pohyby masírovania bruška pomáhajú uvoľnovaniu plynov. Môžete nosiť Vaše dieťa na ramene s jeho rukami voľne položenými na Vašom chrbte - rovnako ako v polohe na odgrgnutie - alebo si môžete položiť dieťa na predlaktie bruškom dolu: držte hruď dlaňou a ruky a nohy nechate voľne visieť. Môžete nosiť dieťa v šatke v pololežiacej "kolískovej" polohe.
Zaviňovanie upokojuje dieťatko a redukuje symptómy koliky. Zvyšuje pocit bezpečia dieťatka, pretože pripomína pocit, ako keď bolo v mamičkinom brušku.
Na zaviňovanie sa odporúča zaviňovacia šatka, na obrázku nie je veľká a neprehrieva dieťatko ako perinka. Zavinuté bábätko s ručičkami pri tele, ale voľnými nohami sa cíti ako v mamičkinom brušku. Bábätko nie je úplne stiahnuté, aby mohlo voľne hýbať nohami a tak si nájsť ideálnu polohu.
Po konzultáciách s Vašim lekárom môže používať bylinkové čaje, ktoré podporujú vylučovanie a zmierňujú podráždenie: fenikel, medovka lekárska. Dodržujte odporúčanú dávku uvedenú na obale - príliš časté pitie feniklového čaju môže spôsobiť vážnu bolesť žalúdka.
Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.
Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.
Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...
Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...
Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.
Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.