Ako sa tvorí mlieko a čo sa deje počas dojčenia?

Čo zapríčiňuje tvorbu a tok mlieka? Aký význam má satie? Odpovede na tieto otázky sú veľmi dôležité a nápomocné pri riešení problémov s laktáciou a prisatím bábätka. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Tvorba mlieka v prsníkoch a jeho spustenie súvisia s odpoveďou matkinho tela na zmyslové podnety, ktoré produkuje sajúce dieťatko a hormonálne zmeny, ktoré sa dejú v jej tele: 

  1. Počas satia dieťa masíruje bradavku jazykom a stimuluje zmyslové nervové zakončenia v bradavke a dvorci. 

  2. Podnety sa prenášajú do matkinej hypofýzy. Tá uvoľňuje prolaktín, hormón zodpovedný za tvorbu mlieka v alveolách. Čím viac dojčíte, tým je vyššia hladina prolaktínu aj množstvo vytvoreného mlieka. 

  3. Satie spúšťa aj uvoľňovanie oxytocínu - ďalšieho hormónu zodpovedného za laktáciu. Ten stimuluje sťahovanie buniek, ktoré obklopujú alveoly a vytlačenie mlieka do duktov (takzvaný oxytocínový reflex, spustenie). Mlieko prechádza do mliečnych duktov smerom do bradavky a do úst dieťatka. 

Úspešné dojčenie nezávisí len na dostatočnej tvorbe mlieka, ale aj na dobre vyvinutom sacom reflexe. 

Sací reflex sa objavuje už v 17. gestačnom týždni. Bábätko si už dokáže cucať palec. Úplne vyvinutá sacia reakcia, ktorá zahŕňa koordináciu satia, prehĺtania a dýchania sa objavuje v 32. týždni tehotenstva. Preto je väčšina novorodencov pripravená na satie mlieka z prsníkov. Sací reflex sa zachováva do 6. mesiaca veku a potom sa stáva kontrolovanou činnosťou. 

Prečo je stres nepriateľom laktácie?

Veľká únava, nervozita, úzkosť, strach a bolesť môžu zabrániť uvoľňovaniu oxytocínu, čím sa blokuje spustenie mlieka - mlieko zostáva v alveolách a nedostáva sa už k bradavke. Preto sa uistite, že máte v prvých týždňoch dojčenia dostatok oddychu a pohodlia a požiadajte rodinu o pomoc s bežnými dennými povinnosťami. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

Fázy satia 

FÁZA 1: STIMULÁCIA

Začína sacím reflexom dieťaťa. Môžete ho podnietiť tak, že sa dotknete ústočiek dieťatka bradavkou. Dieťa otvorí doširoka ústa, pevne uchopí bradavku, dvorec a predĺži jazyk - čo umožňuje intenzívne satie bradavky a vytvorí v ústach vákuum. 

Lízaním bradavky špičkou jazyka dieťa stimuluje uvoľňovanie prolaktínu, tvorbu mlieka a jeho tok. Dieťatko intuitívne prispôsobuje rýchlosť pohybu jazyka, čím kontroluje intenzitu laktácie a vypudzovania mlieka. Bábätká mladšie ako 3 mesiace zvyčajne nie sú schopné ovládať rýchlosť toku prispôsobením

FÁZA 2: VLUČOVANIE MLIEKA

Toto je fáza intenzívnej, aktívnej práce pier a svalov jazyka. Dieťatko tvrdo pracuje, aby sa dostalo k mlieku, ktoré sa postupne stáva hustejším, výživnejším, sýtejším a kalorickejším - uspokojuje hlad. Dĺžka bradavky sa takmer zdvojnásobí počas satia a potom sa znova stiahne počas prehĺtania. Jazyk dieťatka ju zatláča o tvrdé podnebie a to spôsobuje vytekanie mlieka. Pery stláčajú dvorec a v ústach dieťaťa je vytvorené vákuum, čo pomáha toku mlieka do ústnej dutiny. Mäkké podnebie je zdvihnuté, hrtanová príklopka uzatvára vchod do hrtana a mlieko tečie do tráviaceho traktu. Potom sa hrtanová príklopka otvorí, mäkké podnebie poklesne a bábätko vydýchne. 

Satie u detí sa líši od satia u dospelých. Anatómia detských úst umožňuje nádych, niekoľko sacích pohybov, prehltnutie a výdych (dieťa nedýcha po každej sacej sekvencii). Takto môže dieťatko piť bez rizika udusenia - dýchací a tráviaci trakt nie sú otvorené súčasne. Jednou z najdôležitejších vecí počas dojčenia je uistiť sa, že dieťa voľne dýcha nosom. Ak má upchatý nos, pred kŕmením mu odsajte soplík. 

Prečo sú dôležité dlhé chvíľky dojčenia? 

Na začiatku každého dojčenia počiatočné mlieko obsahuje veľa vody, málo kalórií a slúži najmä na uhasenie smädu dieťaťa. Dieťa nemá problém s jeho satím. Potom však bábätko musí zapracovať, pretože mlieko je hustejšie, saje sa ťažšie, ale toto mlieko uspokojí výživové nároky dojčaťa. Rýchle ukončené a krátke dojčenie môže spôsobiť, že dieťatko ostáva hladné, čo vedie k slabému prírastku na hmotnosti, lenivosti počas satia a odmietanie dlhšieho satia. Navyše, krátke dojčenie vedie k slabému vytláčaniu mlieka a prispieva k nahromadeniu mlieka, čo môže viesť až k zápalom. Zvlášť dôležité je kŕmiť dieťa v noci. Najmä v prvých dňoch po pôrode. Nočné mlieko obsahuje väčšie množstvo tuku, preto je viac kalorické. Samozrejme by ste mali venovať pozornosť tomu, či dieťa saje, alebo iba drží bradavku v ústach. Sú deti, ktoré jedia hltavo a rýchlo, môže im stačiť 5-7 minút satia. Sú tiež deti - gurmáni, ktoré vyžadujú viac času - aj 40 minút. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019
Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

sk_SK Čítať ďalej

Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...

sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Starostlivosť o prsia počas dojčenia - najlepšie tipy, ako udržať vaše prsia fit

Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Boľavé, vtiahnuté alebo ploché bradavky - ako ich liečiť?

Počiatočné zlyhania pri dojčení sú spájané s boľavými, vtiahnutými alebo plochými bradavkami. Objavte riešenia ako prekonať tieto problémy.

sk_SK Čítať ďalej

Odgrgnutie po kŕmení

Počas kŕmenia bábätko občas prehltne vzduch, ktorý sa nazbiera v jeho tráviacom trakte a môže spôsobiť koliku, nadúvanie a odgrcnutie. Preto by ste po každom kŕmení mali nechať dieťatko odgrgnúť. Ukážeme ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie za to stojí - preskúmajte jeho výhody

Dojčenie je nádherný dar, ktorý príroda dala ženám. Dar pre oboch - pre dieťa i matku samotnú. Preto je dôležité dojčiť tak dlho, ako to bude možné. Objavte výhody dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie pre zdravie!

Vraví sa, že dojčenie je veľkou obetou ženy pre zdravie dieťaťa. Pravdou je, že tento spôsob kŕmenia nie je prospešný len pre dieťa, ale aj pre matku samotnú.

sk_SK Čítať ďalej

Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...

Odporúčané produkty