Dojčiaca mama: prvýkrát bez dieťaťa

Dojčiaca matka často cíti, že je „zviazaná“ so svojím dieťaťom. Samozrejme, že aj ona si môže vziať voľno. Navrhneme vám, ako na to.

Data publikacji: 25-11-2019 Data modyfikacji: 28-11-2019

Dojčiaca matka zvyčajne žije v presvedčení, že nemôže nechať svoje dojčené dieťa v starostlivosti niekoho iného. Dieťa treba často kŕmiť, zaspáva iba na prsníku a iba so svojou matkou. Skutočnosť, že dojčíte, z vás ale nerobí otroka. Máte právo ísť do kina alebo stretnúť sa so svojimi priateľmi a nechať svoje dieťa v starostlivosti jeho otca, babičky alebo opatrovateľky.

Matky sa zvyčajne boja ísť von bez dieťaťa. Zdá sa im, že ich dieťa je príliš malé a nemôžu ísť kaderníkovi alebo na kávu s priateľom. Prvýkrát je to najťažšie, ale veľa záleží na veku dieťaťa a dobrej organizácii matky.

Prvé týždne

V prvých týždňoch kŕmenia ste vy a dieťa takmer jedno telo. Je na prsníku nepretržite a stále si vyžaduje vašu blízkosť pokiaľ nespí. Ale tiež uprednostňuje zaspávanie počas kŕmenia. Počas tejto doby sa zotavujete po pôrode a pravdepodobne ani nepomyslíte na to, aby ste išla von. Radšej využijete príležitosť na zdriemnutie a odpočinok.

Ak v tomto prvom období musíte ísť von, skúste tú dobu čo najviac skrátiť. Možno budete môcť ísť v čase oddychovania, teda medzi kŕmeniami. V predstihu môžete použiť odsávačku a odsať nejaké mlieko (môže sa skladovať až 8 hodín pri izbovej teplote). Avšak kŕmenie fľašou v týchto prvých týždňoch je riskantné. Nie každé dieťa chce a je schopné jesť z fľaše. A čo viac, vždy existuje možnosť, že dieťa kŕmené fľašou odmietne prsník. Počas tejto doby môžete kŕmiť dieťa napríklad lyžičkou, z malej striekačky bez ihly alebo zo špeciálneho kŕmneho pohára pre novorodencov.

Kŕmenie na požiadanie

Pamätajte, že zlovestne znejúce „kŕmenie na požiadanie“ neznamená, že dieťa neustále je. Možno budete mať v prvých týždňoch taký dojem, ale príroda v tomto má svoj účel. Nikto a nič iné, nemôže stimulovať laktáciu rovnako ako dieťa.

Po niekoľkých týždňoch veľmi intenzívneho dojčenia sa rytmus kŕmenia začína stabilizovať. Dieťa je každé 2-3 hodiny a pred spánkom cmúľa prsty a bľaboce. Tieto prestávky sa samozrejme predlžujú, s výnimkou období laktačných kríz, keď dieťa prežíva vývojový skok a vaša laktácia sa musí prispôsobiť. Počas krízy je frekvencia kŕmenia opäť veľmi vysoká, zvyčajne však zmizne po 2 až 4 dňoch.

Odsávanie mlieka

Ak máte v úmysle chodiť preč pravidelne (štúdium na univerzite, do kurzov alebo do práce), oplatí sa zaobstarať si odsávačku. Budete tiež potrebovať niekoľko fliaš pre vaše dieťa, ktoré vám pomôžu kŕmiť ich mliekom, ktoré ste odsali.

Nezačínajte odsávať deň pred odchodom z domu. Musíte si dať nejaký čas na to, aby ste sa naučili používať odsávačku, ale hlavne musíte dať čas svojmu telu, aby si zvyklo a začalo vyrábať viac mlieka. Až doteraz mlieko uspokojovalo súčasné potreby vášho dieťaťa, teraz musíte mlieko odsať na neskôr. Pristupujte k tomu pokojne a uvoľnene. Stres je nepriateľom laktácie. Ak plánujete používať odsávačku častejšie, je lepšie mať elektrickú odsávačku, ktorá uľahčí túto prácu.

Ak z nejakého dôvodu nemôžete alebo nechcete odsávať materské mlieko, spolu s detským lekárom si vyberte správnu dojčenskú výživu, ktorá dieťa dostane, keď ste mimo domu. V tomto prípade je tiež potrebné vykonať skorší test danej výživy, pretože deti zvyknuté na materské mlieko nemusia akceptovať chuť receptúry umelého mlieka.

Prvé mesiace

Po 2-3 mesiacoch sa frekvencia aj časy kŕmenia ustália a intervaly medzi nimi sa predĺžia. Dieťa sa začína viac zaujímať o svet, ľudí a predmety v okolí. Teraz bude pre vás ľahšie nechať ho nejaký čas s rodinou a ísť niekam alebo si len odpočinúť od každodenných povinností.

Nechajte osobe, ktorá sa stará o vaše dieťa, časť odsatého mlieka. Ak je to možné, skúste byť na telefóne pre prípad, že to bude potrebné. Pamätajte však, že o dieťa sa vie postarať aj otec alebo babička a nevolať im každých 5 minút. Určite vás budú kontaktovať, ak budú mať nejaké otázky alebo pochybnosti.

Po šiestom mesiaci

WHO odporúča iba dojčenie až do veku 6 mesiacov. Po uplynutí tejto doby môžete začať rozširovať detskú stravu.

Počas tohto obdobia by ste už nemala mať problém ísť preč od dieťaťa. Počas vašej neprítomnosti môže dieťa dostať kašu, zeleninovú polievku alebo ovocné pyré. Pred odchodom a po návrate dieťa dojčite. Vezmite si so sebou nejaké tampóny do podprsenky, aby ste predišli znečisteniu spodného prádla.

Pamätajte, že materské mlieko je tiež aj nápojom pre dieťa, nielen jedlo. Takže počas vašej neprítomnosti by vaše dieťa malo dostať niečo aj na pitie, najlepšie dojčenskú vodu.

Čím je dieťa staršie, tým ľahšie je nechať ho v starostlivosti niekoho iného. Avšak počas obdobia od 7 do 8 mesiacov veku dieťaťa, kedy dieťa silne pociťuje úzkosť z odlúčenia, stojí za to obmedziť starostlivosť od druhých. Nemusíte sa ani vzdať dojčenia. Ak ste sa vrátili do práce, môžete si užívať výhody prirodzeného dojčenia ráno a večer. Pokiaľ budete takto dojčiť - laktácia sa prispôsobí vášmu životnému štýlu.

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Nízka tvorba mlieka?

Veľa mamičiek sa obáva, či ich prsia budú produkovať dostatok mlieka. Tieto pochybnosti väčšinou nastávajú keď dieťatko často plače, vyžaduje si prsník viac ako inokedy, prsia sú mäkké, alebo už nepotrebujete ...

sk_SK Čítať ďalej

Užitočné príslušenstvo počas dojčenia

Nakoľko sú vaše prsia naplnené mliekom, môžu byť nápomocné, ba dokonca nenahraditeľné doplnky pre dojčenie. Pozrite sa, čo možno budete potrebovať na začiatku dojčenia a počas náročných chvíľ.

sk_SK Čítať ďalej

7 osvedčených spôsobov zmiernenia detskej koliky

Koliky potrápia nielen bábätká, ale aj ich rodičov. Je to bolestivá a nepohodlná súčasť prvých pár mesiacov života bábätka. Zistite príčiny a najlepšie spôsoby, ako ju zmierniť.

sk_SK Čítať ďalej

Bežné chyby pri dojčení

Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako sa tvorí mlieko a čo sa deje počas dojčenia?

Čo zapríčiňuje tvorbu a tok mlieka? Aký význam má satie? Odpovede na tieto otázky sú veľmi dôležité a nápomocné pri riešení problémov s laktáciou a prisatím bábätka.

sk_SK Čítať ďalej

Mledzivo: výhody prvého mlieka

Mledzivo je materské mlieko, ktoré sa objaví ihneď po pôrode a má jedinečné vlastnosti. Zistite o ňom viac.

sk_SK Čítať ďalej

Ako zistiť rozdiel medzi matkou vnímaným a skutočným nedostatkom mlieka

Máte pocit, že vám chýba mlieko a váš novorodenec neustále žiada viac? Pozorne si prečítajte článok o tom, či je potrebné dieťaťu doplniť výživu. Neprimerané množstvo dojčenskej výživy môže spôsobiť ...

Odporúčané produkty