Mledzivo je materské mlieko, ktoré sa objaví ihneď po pôrode a má jedinečné vlastnosti. Zistite o ňom viac.
Mledzivo je prvé mlieko, ktoré sa začína tvoriť už počas tehotenstva (zvyčajne okolo 20. týždňa) a tvorí sa ešte niekoľko desiatok hodín po pôrode. Mledzivo sa postupne mení a jeho zloženie sa začína viac a viac podobať klasickému materskému mlieku.
Jeho zloženie sa však výrazne líši od mlieka, ktoré sa tvorí až v neskorších fázach laktácie. Tiež vyzerá inak. Mledzivo je viac žlté, hustejšie, kyslejšie a jeho chuť a vôňa sa tiež líšia.
Je dôležité pokúsiť sa začať s dojčením ihneď po narodení, prípadne čo najskôr. Je to dôležité pre stimuláciu laktácie a aj mledzivo má prospešné vlastnosti, ktoré sú mimoriadne významné.
Aj malé množstvo mledziva zvyšuje imunitu novorodenca a vyživuje jeho telo.
Mledzivo zvyšuje odolnosť tela, podporuje odchod smolky (mekónia) a je ľahko stráviteľné.
Mledzivo je mimoriadne bohaté na bielkoviny, ktoré urýchľujú vývoj a dozrievanie tráviaceho systému malého novorodenca.
Mledzivo predovšetkým obsahuje veľmi vysokú koncentráciu protilátok, ktoré účinne chránia dieťa v prvom období po pôrode, keď je najviac vystavené patogénom a jeho imunitný systém nie je ešte vybudovaný. Vďaka prostaglandínom je mledzivo špecifickým filtrom, ktorý chráni detské orgány. Mledzivo je navyše prírodným antibiotikom pre novorodenca.
Mledzivo je jedinečná zmes látok, ktoré nie je možné nahradiť ani najlepšou receptúrou. Obsahuje hormóny (vrátane hormónov rastu), enzýmy, aminokyseliny, imunoglobulíny, laktoferín (imunitný regulátor) a leukocyty, t. j. biele krvinky, ktoré budujú imunitu dieťaťa. Okrem toho je to vitamínová bomba (vitamíny A, C, B, E, D3 atď.) A je mimoriadne bohaté na minerály (chlór, chróm, zinok, fosfor, horčík, draslík, vápnik, železo atď.) Mledzivo je potrebné na správny vývoj.
Mledzivo má v porovnaní s vyzretým mliekom nízky obsah kalórií. Má asi 50 - 65 kcal, zatiaľ čo materské mlieko má asi 75 kcal. Pre malé bruško je však dostatočným zdrojom energie aj minimálne množstvo mledziva.
Čo zapríčiňuje tvorbu a tok mlieka? Aký význam má satie? Odpovede na tieto otázky sú veľmi dôležité a nápomocné pri riešení problémov s laktáciou a prisatím bábätka.
Jednou z najväčších obáv mamičiek je strach o to, či bdue mať dostatok mlieka pre svoje bábätko. Tu nájdete pár rád, ako na zvýšenie produkcie laktácie.
Počas chorôb je dojčenie odporučené, aj počas horúčky alebo upchatého nosa. Chráni dieťatko pred chorobou. Existujú však choroby, ktoré dojčeniu bránia. Zistite, kedy môžete a kedy by ste nemali prirodzene kŕmiť.
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Začiatky dojčenia môžu byť náročné. Znalosť dojčenia musí byť zlepšovaná matkou aj dieťaťom. Chyby spôsobené počas dojčenia a fyziologický proces laktácie môžu priniesť dočasné problémy. Dozvite ...
Dojčiaca matka často cíti, že je „zviazaná“ so svojím dieťaťom. Samozrejme, že aj ona si môže vziať voľno. Navrhneme vám, ako na to.
Je dobré si ešte pred pôrodom zaobstarať odsávačku materského mlieka. Môže pomôcť vyriešiť veľa problémov s laktáciou, ktorým musí čeliť novorodička. Zistite, prečo môže byť odsávačka užitočná.
Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...
Na začiatku mliečnej cesty kŕmite často a dlho. Preto je dôležité usadiť sa do pohodlnej pozície na kŕmenie. Spoznajte 5 pozícií odporúčaných laktačnými poradcami a vyberte si tú najpohodlnejšiu pre Vás.