Ako zistiť rozdiel medzi matkou vnímaným a skutočným nedostatkom mlieka

Máte pocit, že vám chýba mlieko a váš novorodenec neustále žiada viac? Pozorne si prečítajte článok o tom, či je potrebné dieťaťu doplniť výživu. Neprimerané množstvo dojčenskej výživy môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Data publikacji: 09-09-2019 Data modyfikacji: 28-11-2019

Mamičky sa často sťažujú, že majú nízky prísun mlieka. Tento problém je najbežnejším dôvodom prerušenia dojčenia alebo zavedenia dojčenskej výživy, čo vedie k skutočnému zníženiu produkcie mlieka. Pochybnosti najčastejšie vznikajú, keď prsia zmäknú a dieťa si vyžaduje mlieko a neustále visí na prsníku. Tieto príznaky nemusia nevyhnutne znamenať, že je vašeho materského mlieka nedostatok.

Sú vaše obavy oprávnené?

Laktačné poradkyne varujú pred samodiagnosatikou nedostatočnej tvorby materského mlieka. Tento problém je však často len psychický a vytvára sa v hlave matky:

Mám malé prsia a nedokážem nakŕmiť svoje dieťatko

Veľkosť prsníka závisí od množstva telesného tuku, ktoré neovplyvňuje množstvo produkovaného mlieka. Produkcia materského mlieka závisí od účinnosti mliečnych žliaž umiestnených pod kožou prsníka.

Moje dieťa má krátke prestávky medzi kŕmením a veľmi často sa zobúdza na kŕmenie

Dojčené bábätká sa prebúdzajú častejšie ako bábätká kŕmené dojčenskou výživou. Materské mlieko sa trávi oveľa rýchlejšie (asi 1,5 hodiny) ako umelé mlieko.

Moje prsia boli väčšie a tvrdšie a teraz sú menšie, mäkké a akoby prázdne

V prvých týždňoch začína produkcia mlieka plnou rýchlosťou a prsia ho produkujú veľa. Väčšina matiek má plnosť prsníkov len pár dní po pôrode. Po niekoľkých týždňoch sa tok mlieka zmení na množstvo prispôsobené potrebám dieťaťa a regulované rytmom kŕmenia. Prsia zmäknú a ich veľkosť sa môže zmenšiť. Neznamená to však, že by sa vám strácalo mlieko.

Môj syn saje a saje, potom plače a zdá sa, že má stále hlad

Ak priberá na váhe správne, nie je chorý a napriek tomu vám tvrdohlavo ukazuje, že nedostáva dostatok mlieka, s najväčšou pravdepodobnosťou podstupuje rastovú tendenciu a má dočasne väčší dopyt po mlieku, ako mu viete poskytnúť. Tento čas sa nazýva laktačná kríza a vyskytuje sa najčastejšie v 3. týždni, 6. týždni, 2.-3. mesiaci, 6. a 9. mesiaci života dieťaťa. V takých chvíľach buďte trpezliví a dajte si nejaký materský čaj na zvýšenie tvorby mlieka. Po niekoľkých dňoch krízy, zvýšenej frekvencii dojčenia a trvaní dojčenia bude stimulovaná aj laktácia a bude k dispozícii toľko mlieka, koľko je potrebné.

Vaše dieťa môže tiež potrebovať viac cmúľať kvôli bolestivému zúbku. Dojčenie na prsníku môže niektorým deťom poskytnúť úľavu pred svrbením ďasien.

Z mojich prsníkov prestalo tiecť mlieko

Tok mlieka môže blokovať únava, úzkosť, napätie, silný stres a bolesť. Jedlo zostáva v alveolách a nie je čerpané smerom k bradavke. Ak máte pocit, že máte potrebujete trochu času pre seba, spomaľte a požiadajte svojich blízkych, aby vám pomohli s dieťatkom, aby ste si mohli chvíľu oddýchnuť.

Než prejdete na dojčenskú výživu

Poraďte sa s detským lekárom a laktačnou poradkyňou. Základným kritériom na posúdenie situácie je posúdenie celkového stavu dieťaťa, vyšetrenie a kontrola jeho hmotnosti. Ak dieťa správne priberá na váhe a je zdravé, nie je potrebné zavádzať dojčenskú výživu. Zavedenie umelej dojčenskej výživy v prípade iba pociťovaného nízkeho prísunu mlieka spôsobuje skutočne nízky prísun mlieka. Dieťa, ktoré dostáva umelú dojčenskú výživu, z prsníka pije menej často a kratšiu dobu. Znižuje sa tým produkcia materského mlieka a následne sa musí zvýšiť množstvo dojčenskej výživy.

Kedy by ste sa mali skutočne obávať nízkeho prísunu mlieka

Hlavným znakom naznačujúcim nízky prísun materského mlieka je nedostatok prírastku na hmotnosti. Ďalšie príznaky nedostatočnej tvorby mlieka sú:

mamské prsia zostávajú mäkké pred a po kŕmení počas prvých dvoch týždňov dojčenia,
počas kŕmenia z jedného prsníka neprúdia žiadne kvapky mlieka z druhého prsníka,
dieťa saje rýchlo, krátko, iba pár minút a nezaznie zvuky z prehĺtania,
dieťa je nepokojné pri dojčení, plače a po dojčení nespí, alebo nie je v zozname, nie je aktívne a neprebudí sa na kŕmenie.

  • prsia zostávajú mäkké pred a po kŕmení počas prvých dvoch týždňov dojčenia,
  • počas kŕmenia z jedného prsníka neprúdia žiadne kvapky mlieka z druhého prsníka,
  • dieťa saje rýchlo, krátko, iba pár minút a nepočuť zvuky z prehĺtania,
  • dieťa je pri dojčení nepokojné, plače a po dojčení nespí, je neaktívne alebo sa neprebudí na kŕmenie.

Podľa laktačných poradkýň Magdaleny Nehring-Gugulska a Moniky Zukowska-Rubik existuje niekoľko základných faktorov nízkej tvorby mlieka:

  • Nesprávne techniky kŕmenia

Dieťa sa na bradavku nesprávne prisáva, jeho pohyby sania sú plytké, mlieko zostáva v alveolách. Prsia nie sú správne vyprázdnené a zostatkové mlieko znižuje prísun ďalšieho materského mlieka.

  • Neefektívne dojčenie

V dôsledku ústnych porúch, chorôb alebo u predčasne narodených detí môže byť obmedzená schopnosť dojčiť dieťa z prsníkov matky. Neúčinné odsávanie bráni správnej stimulácii hypofýzy, ktorá uvoľňuje prolaktín, hormón zodpovedný za produkciu materského mlieka.

  • Oddelenie dieťaťa od matky

Ak musí byť dieťaoddelené od svojej matky zo zdravotných alebo iných nepredvídateľných dôvodov, potom je potrebné odsávať mlieko odsávačkou pravidelne, najmenej 7-krát denne. Ak sa mlieko nebude odsávať pravidelne, môžete zaznamenať nízky prísun mlieka alebo proces laktácie môže byť zastavený.

  • Užívanie liekov alebo látok, ktoré ovplyvňujú laktáciu

Niektoré lieky a látky môžu znížiť hladinu prolaktínu, ktorý je zodpovedný za produkciu mlieka v prsiach. Patria sem napríklad: estrogény a progesteróny obsiahnuté napríklad v antikoncepčných prostriedoch, androgény, nikotín, marihuana, clostilbegyt, levodopa a ergotové alkaloidy.

Množstvo mlieka je tiež znížené niektorými bylinkami (napr. šalvia, mäta - všímajte si obsah týchto byliniek v čajoch alebo sirupoch) a liekmi, napr. pseudoefedrín, ktorý je často súčasťou bežne používaných voľnopredajných liekov na nachladenie.

Problémy s reflexom uvoľnenia, ktorý je zodpovedný za uvoľňovanie mlieka, sú spôsobené pôsobením takých látok, ako sú: oxytocín podávaný dlhšie ako 2 týždne, alkohol a drogy.

  • Podvýživa

Mamičky často obmedzujú svoju stravu bez konzultácie s lekárom hneď na začiatku dojčenia. Robia to preto, lebo sa boja alergií dojčiat alebo chcú stratiť zbytočné kilogramy a vrátiť sa k hmotnosti pred tehotenstvom. Neposkytujú telu dôležité živiny, čo vedie k poruchám laktácie. Jesť iba varenú zeleninu nestačí. Dojčiaca matka by mala denne spotrebovať asi 1800 kalórií.

  • Hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy)

Hypotyreóza môže ovplyvniť hormonálnu aktivitu zodpovednú za produkciu mlieka a oslabiť ju. Preto je tiež dôležité testovať hladiny TSH, FT3 a FT4 v tehotenstve, aby sa prípadne diagnostikovala Hashimotova choroba a aby sa vyrovnali nedostatky hormónov štítnej žľazy. Ak máte v anamnéze problémy so štítnou žľazou, je najlepšie vyhľadať radu endokrinológa, keď ste ešte tehotná. Určite to urobte, keď budete mať nejaké problémy s laktáciou. Vykoná vám na príslušné testy.

  • Nadváha a obezita

Problémy s nadváhou a obezitou pred tehotenstvom, ako aj nadmerný prírastok hmotnosti počas tehotenstva, môžu narušiť vylučovanie prolaktínu zodpovedného za produkciu mlieka v alveolách.

  • Cukrovka

Nízke hladiny inzulínu v krvi môžu byť príčinou niektorých problémov s laktáciou. Pacienti s cukrovkou majú začiatok laktácie často o jeden deň neskôr oproti zdravým matkám.

  • Syndróm polycystických ovárií

U pacientov so syndrómom polycystických ovárií sa v prvých týždňoch tehotenstva pozorovala slabšia laktácia (zvýšené množstvá testosterónu, LH a malé množstvá progesterónu spôsobujú zníženie rastu glandulárneho tkaniva v prsníku), ale po troch mesiacoch dojčenia sa rozdiely medzi nimi a zdravými dojčiacimi ženami eliminovali.

  • Hypoplázia prsníka

V prípade jednostrannej hypoplázie prsníka môže matka kŕmiť iba jedným prsníkom. Ak je hypoplázia obojstranná, kŕmenie nie je možné. Tento problém sa týka iba asi 2% žien vo fertilnom veku. Vyznačuje sa veľmi malými plochými prsiami, ktoré sa nezväčšujú počas tehotenstva a po pôrode, sú mäkké aj po niekoľkých dňoch po pôrode, bez akýchkoľvek známok plnosti.

Rádioterapia alebo operácia prsníka poškodzuje tkanivo prsnej žľazy zodpovedné za laktáciu.

Rádioterapia počas detstva narúša vývoj žľazového tkaniva. Rádioterapia vykonávaná v dospelosti môže narušiť činnosť žľazy a znížiť alebo zabrániť laktácii.

 

Ako zvýšiť produkciu mlieka a užívať si dojčenie?

Okrem zriedkavých prípadov spojených s poruchami žľazového tkaniva je možné prekonať problém s nízkym prísunom mlieka. Pokúste sa problém vyriešiť v niekoľkých krokoch:

Krok jedna: verte v seba a zbavte sa negatívnych emócií.

Pocity viny, úzkosti, únavy a myšlienky, že už nikdy nebudete dojčiť, sú nepriatelia laktácie. Zvýšeným stresom sa spomaľuje alebo potláča prísun mlieka. Preto je pre vás také dôležité, aby ste si našli chvíľku na seba, čas na odpočinok a prestali sa obávať. Požiadajte svojich blízkych o pomoc v domácich prácach.

Krok dva: vyhľadajte odbornú pomoc.

Choďte za laktačnou poradkyňou alebo do pôrodnice, kde môžete konzultovať problémy s laktáciou. Laktačná poradkyňa diagnostikuje váš problém, určí zdroj a ukáže vám, ako sa správne dojčiť. Navrhne tiež, čo možno urobiť pre zvýšenie tvorby mlieka.

Krok tri: posilnite svoje telo.

Analyzujte svoju stravu a množstvo tekutín, ktoré pijete každý deň u svojej poradkyne. Upravte ich tak, aby bola strava zdravá, bohatá na správne výživné látky a správne kalorická. Postarajte sa o primeraný spánok (vrátane prestávok pri kŕmení). Matka dieťaťa by nemala spať 5 hodín denne. Využite chvíle, keď vaše dieťa zaspí na zdriemnutie, aby ste si mohli oddýchnuť. Porozprávajte sa so svojím partnerom, matkou a svokrou o dôležitosti ich pomoci pre vás.

SKrok štyri: kŕmte často.

Kŕmte každé 1,5 hodiny počas dňa a najmenej každé 3 hodiny v noci. Ak vaše dieťa používa cumlíky, prestaňte ich používať.

Krok päť: stimulujte svoje dieťa, aby aktívne salo.

Počas kŕmenia, keď vidíte, že vaše dieťa zle saje, masírujte mu ruky, nohy a tvár tesne za čeľusťou. Počas jedného kŕmenia striedajte oba prsníky tak, aby sa z každého kŕmilo niekoľko krát, napr. 2x2 alebo 3x2. Počas kŕmenia objímte prsník pri základni a stlačte ho, keď dieťa saje, uvoľnite ho, keď a dieťa prestane. Takto vytvorená kompresia zvyšuje množstvo mlieka, ktoré dieťa prehltne.

Ak vaše dieťa saje menej, než koľko mlieka máte, zvyšné mlieko po dojčení z prsníkov odsajte. Toto bude stimulovať laktáciu. Odsaté mlieko podávajte dieťaťu tak, aby to nemalo vplyv na jeho sací reflex, napr. prostredníctvom dynamického cumlíka na kŕmenie alebo z pohárika na pitie pre novorodencov a dojčatá.

Krok šesť: riaďte sa pokynmi na kŕmenie.

Špecialisti (laktačná poradkyňa, pediater) posúdia zdravotný stav dieťaťa. Ak diagnostikujú podvýživu, odporučia dočasné doplnenie stravy. Najdôležitejším pre dieťa je správny rast. Metóda kŕmenia, ktorú prísne určia, umožní vášmu dieťaťu znovu získať silu a umožní vám zamerať sa na návrat k dojčeniu.

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Ako bojovať s nádchou a chorobou počas tehotenstva

Prišla zima s jej nádhernými zasneženými lúkami a kopcami, no taktiež s chladným a vlhkým počasím. Choroba nikoho nediskriminuje a môže zmôcť každého. Ako sa s tým ale vyrovnať, počas tehotenstva?

sk_SK Čítať ďalej

Cisársky rez - Pravdy a mýty

Ste pripravená na pôrod? Plánujete prirodzený pôrod, no zo skúseností ostatných mamičiek viete, že nie vždy je to možné? Alebo už máte určený dátum cisárskeho rezu kvôli možným komplikáciám? Odhliadnuc ...

sk_SK Čítať ďalej

Intímne problémy počas tehotenstva

Sú veci, o ktorých sa nehovorí často a nahlas, ale je dobré o nich vedieť, keď čakáte bábätko. Tu sa môžete dočítať, prečo ste v tehotenstve náchylnejšia na intímne problémy, či môžu predstavovať ...

sk_SK Čítať ďalej

9 tipov proti nespavosti počas tehotenstva

Ak večer nemôžete zaspať, nedokážete získať pre svoje telo potrebnú silu a energiu. Vaše rastúce bruško Vás začína obmedzovať, je veľké a trápi Vás nepohodlie. Pálenie záhy Vás otravuje a máte kŕče ...

sk_SK Čítať ďalej

Šestonedelie po cisárskom reze

Pôrod cisárskym rezom sa výrazne líši od priodzeného pôrodu. Súvisí to s rozdielmi v popôrodnom zotavovaní sa, ako aj napríklad so starostlivosťou o jazvy. Zistite viac o popôrodnom období po cisárskom reze.

Odporúčané produkty