Snažíte sa dojčiť a vaše dieťa, hoci je hladné, nechce sa na prsník prisať? Môže stisnúť pery, otočiť hlavu a niekedy začne plakať? Zistite, čo môže byť dôvodom.
Niekedy sa môžu vyskytnúť problémy na samom začiatku dojčenia, čo sťažuje jeho dobrý štart. Niekedy sa však stáva aj to, že dieťa, ktoré doposiaľ nedočkavo salo, zrazu matke odmietne prsia. Je hladné, ale zatne sa a nechce sa prisať. Nenechajte sa odradiť. Dôvod je pravdepodobne dočasný, ale stojí za to si zistiť príčinu, aby ste sa mohla vrátiť k úplnému dojčeniu.
Rada: V počiatočnom štádiu môže byť príčinou slabý alebo narušený sací reflex, ktorý je spôsobený nezrelosťou nervového systému, zranením alebo ochorením. Vaše dieťa môže mať tiež niektoré abnormality v ústach, ktoré bránia správnemu prisatiu. Odporúčame sa obrátiť na špecialistu, v prvom rade na laktačnú poradkyňu alebo na klinického logopéda. Špecialista vyšetrí ústnu dutinu vášho dieťaťa, skontroluje uzdičku a preskúma, či má vaše dieťa správny a dostatočne silný sací reflex. Odporučí vhodnú terapiu alebo nejaké cvičenia.
Rada: Snažte sa, aby nenastala situácia, keď sú prsia už veľmi plné a tvrdé. Ak sa tak stalo a dieťa nemôže bradavku uchopiť, pokúste sa odsať trochu mlieka ručne alebo pomocou odsávačky mlieka. Všetko, čo musíte urobiť, je odobrať také množstvo mlieka, aby vaše prsia zjemneli a vaše dieťa sa už potom dokáže prisať.
Rada: Keď dieťa javí prvé príznaky hladu, nakŕmte ho hneď, nečakajte, kým sa prsia naplnia. Ak kŕmenie spôsobuje dieťaťu problémy, odsajte prvý silný prúd mlieka, až potom začnite dieťa dojčiť. Môžete tiež skúsiť zmeniť polohu na dojčenie. Polohovanie na chrbte pomáha spomaliť tok mlieka.
Rada: Skontrolujte techniku prisatia. Môže byť, že dieťa chytí bradavku príliš plytko, bez podtlaku, a preto nie je prsník správne stimulovaný. Nedávajte svojmu dieťaťu dojčenskú výživu ani vodu, prikladajte si ho čo najčastejšie a vyskúšajte si optimálne polohy pri kŕmení. Častá stimulácia podporí laktáciu, ktorá sa prispôsobí potrebám dieťaťa.
Rada: Počas prechladnutia alebo choroby majú deti často problémy s dojčením. Pred kŕmením sa pokúste dieťaťu vyčistiť nos, aby mohlo voľne dýchať. V zime používajte zvlhčovač vzduchu alebo aspoň položte vlhké uteráky na radiátory, aby vzduch nebol suchý. Nedovoľte, aby dieťa malo hlad, pretože to len zvýši jeho podráždenie spôsobené chorobou a jeho kŕmenie bude ešte ťažšie.
Rada: Ak je dieťa v štádiu rastu zubov, má bolesti v krku alebo v ušiach, môže byť dojčenie ťažké. Dieťa je podráždené a sanie mu môže spôsobiť bolesť. Zvyčajne stačí ukľudniť ďasná dieťaťa pomocou anestetika, riadiť sa pokynmi lekára na liečbu infekcie a trpezlivo prečkať túto ťažkú dobu. Ak má dieťa opar, dohodnite si stretnutie s lekárom, v takom prípade je potrebné liečiť matku aj dieťa súčasne.
Rada: Snažte sa nenechať svoje dieťa veľmi unaviť. Ak zaspáva na prsiach, skúste ho jemne poštekliť na líci, aby nezaspalo. Môžete nechať svoje dieťa si zdriemnuť a pokúsiť sa ho kŕmiť aj počas spánku. Dieťa sa zvyčajne zobudí, keď bude mať hlad.
Rada: Toto je typický problém pre deti vo veku okolo 3 až 4 mesiacov, všetko okolo je nesmierne zaujímavé a prsia sa stanú druhotným záujmom. Zvyčajne to matkám spôsobuje veľké obavy. Pokúste sa nájsť si pokojné miesto na dojčenie, miestnosť môže byť mierne stmavená. Vyberte si miesto, kde vás nikto nebude rušiť a kde nie sú žiadne ďalšie rozptýlenia, ako je napríklad zapnutý televízor. Môžete sa tiež pokúsiť dojčiť svoje dieťa, keď ešte nie je celkom prebudené zo spánku.
Rada: Dojčenie začína vo vašej hlave. Ak nemáte dobrý prístup k dojčeniu, máte s ním veľa problémov alebo nechcete dojčiť, môže to skončiť neúspechom. Vaše telo nebude produkovať dostatok mlieka a vaše dieťa sa unaví pri snahe jesť. Okrem toho bábätká veľmi dobre vycítia náladu svojej matky, takže ak je pre vás dojčenie ťažké a nepríjemné, dieťa môže prevziať vaše emócie a odmietnuť prsia. Snažte sa byť pozitívna pri dojčení, uvoľnite sa. Pamätajte, že týmto spôsobom dáte svojmu dieťaťu len to najlepšie.
Rada: Stáva sa, že matke niečo veľmi intenzívne chutí, napríklad cesnak. Ten môže zmeniť chuť mlieka a tak vystrašiť dieťa. Ak ste si všimli, že vaše dieťa reaguje na takéto veci, pokúste sa vyhnúť výrazným arómam v pokrmoch, vzdať sa duseného mäsa alebo veľkého množstva korenia.
Rada: Malé deti milujú prirodzenú vôňu svojej matky. Snažte sa nemeniť deodorant počas obdobia dojčenia a nepoužívajte silné parfumy. Tiež nie je vhodný čas na drastické zmeny vo výbere kozmetiky. Môže to odradiť dieťa od dojčenia.
Rada: Počas dojčenia, minimálne do veku 6 mesiacov, nedokrmujte dieťa ani mu nedávajte vodu pomocou fľaše. Každé podanie iného jedla fľašou môže mať za následok, že dieťa odmietne prsia. Ak musíte dieťa kŕmiť fľašou, uistite sa, že máte dobré doplnky, ktoré nenarušia jeho sací reflex. Najmenej riskantné je dať dieťaťu jedlo na lyžičku alebo v špeciálnom poháriku.
Čo zapríčiňuje tvorbu a tok mlieka? Aký význam má satie? Odpovede na tieto otázky sú veľmi dôležité a nápomocné pri riešení problémov s laktáciou a prisatím bábätka.
Jednou z najväčších obáv mamičiek je strach o to, či bdue mať dostatok mlieka pre svoje bábätko. Tu nájdete pár rád, ako na zvýšenie produkcie laktácie.
Počas chorôb je dojčenie odporučené, aj počas horúčky alebo upchatého nosa. Chráni dieťatko pred chorobou. Existujú však choroby, ktoré dojčeniu bránia. Zistite, kedy môžete a kedy by ste nemali prirodzene kŕmiť.
Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...
Začiatky dojčenia môžu byť náročné. Znalosť dojčenia musí byť zlepšovaná matkou aj dieťaťom. Chyby spôsobené počas dojčenia a fyziologický proces laktácie môžu priniesť dočasné problémy. Dozvite ...
Dojčiaca matka často cíti, že je „zviazaná“ so svojím dieťaťom. Samozrejme, že aj ona si môže vziať voľno. Navrhneme vám, ako na to.
Je dobré si ešte pred pôrodom zaobstarať odsávačku materského mlieka. Môže pomôcť vyriešiť veľa problémov s laktáciou, ktorým musí čeliť novorodička. Zistite, prečo môže byť odsávačka užitočná.
Čakáte bábätko a chcete dojčiť, alebo ste už začali s týmto výnimočným dobrodružstvom, ale máte plnú hlavu otázok a pochybností? V mnohých prípadoch to nie je bezproblémové a jednoduché. Pomôžeme Vám ...
Na začiatku mliečnej cesty kŕmite často a dlho. Preto je dôležité usadiť sa do pohodlnej pozície na kŕmenie. Spoznajte 5 pozícií odporúčaných laktačnými poradcami a vyberte si tú najpohodlnejšiu pre Vás.
Materské mlieko je veľmi dôležité pre všetkých novorodencov, je však obzvlášť cenné pre tých, ktorí sa narodili predčasne.