Dojčenie predčasne narodeného bábätka

Materské mlieko je veľmi dôležité pre všetkých novorodencov, je však obzvlášť cenné pre tých, ktorí sa narodili predčasne.

Konzultácia: Dr Agata Serwatowska - Bargieł, Medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa (IBCLC), neonatologička

Data publikacji: 17-07-2019 Data modyfikacji: 22-08-2019

Dojčenie predčasne narodeného dieťaťa, je prinajmenšom spočiatku viac komplikované, ako dojčenie dieťaťa, ktoré sa narodilo v termíne. Na začiatku, kvôli svojmu predčasnému narodeniu a nedokončenému vývinu, sú deti oddelené od matiek a tie najmenšie si vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Okrem toho nedokážu samostatne sať. Napriek tomu všetkému sa nevylučuje možnosť prirodzeného kŕmenia. Okrem toho je materské mlieko vysoko odporúčané ako dôležitý prvok liečby u predčasne narodených detí. 

Na základe WHOje predčasne narodené dieťa také, ktoré sa narodí do 37. týždňa tehotenstva. Dojčenie takých malých bábätiek je veľká výzva pre mamičku, dieťa, ale aj pre celý zdravotnícky personál. Avšak materské mlieko je vysoko odporúčané ako dôležitý prvok liečby u predčasne narodených detí. 

Materské mlieko je najlepším zdrojom výživy pre predčasne narodené deti. Sú náchylnejšie na infekcie, ako bábätká narodené v termíne a materské mlieko - odhliadnuc od jeho výživovej hodnoty - poskytuje najhodnotnejšiu ochranu imunity. Deti, ktoré sú dojčené sú menej často choré a riziko úmrtia je nižšie. Materské mlieko sa prispôsobuje špecifickej atmosfére v brušku dieťaťa, taktiež funguje ako liek. Prvých pár týzdňov po pôrode je mlieko kalorickejšie a obsahuje viac lipidov, proteínov, výživy, železa, magnézia a mnohých ďalšícho hodnotných látok. Toto podporuje vývoj dieťaťa a zmierňuje problémy spojené s predčasným narodením. 

12 benefitov kŕmenia predčasniatka materským mliekom:

  • Lepšia tolerancia na enterálne kŕmenie
  • Redukcia času na komplikované prenatálne kŕmenie
  • Znížená doba vyprázdňovania žalúdka
  • Rýchlejší vývin čriev
  • Menšie riziko sepsy a nekrotizujúcej enterokolitídy
  • Nižšie riziko nozokominálnej infekcie
  • Znížene riziko alergií
  • Správny vývoj a rast tkanív vrátane kostného tkaniva
  • Správny vývoj sietnice
  • Lepší intelektuálny rozvoj
  • Ochrana pred patogénmi v nemocničnom prostredí
  • Rovnováha voda-elektrolyt

Mamičky predčasniatok sa obávajú, či budú mať dostatok mlieka na kŕmenie svojich detí. Organizmus začne produkovať mlieko približne od 16. týždňa tehotenstva, takže mamičky majú mlieko. Laktácia sa spúšťa vylúčením placenty a správna úroveň laktácie závisí od stimulácie prsníkov. To sa zvyčajne začína činnosťou dieťaťa, ale za výnimočných okolností môže byť dojčenie účinne stimulované aj pomocou odsávačky. Problémom môže byť nedostatočná sekrécia oxytocínu v organizme matky, hornónom šťastia a náklonnosti. Okrem otho vysoká úroveň stresu, ktorý pociťuje matka predčasne narodeného dieťaťa často oneskoruje laktáciu.

Odsávanie mlieka

Kolostrum prvé mlieko, ktoré produkuje matka je veľmi silným krmivom. Je veľmi bohaté na protilátky a živé kultúry. Aj tie najmenšie detičky môžu dostať pár kvapiek kolostra podaného orálne. To napomôže aktivácii gastro systému a stimuluje jeho funkciu. Zvyčajne najmenšie bábätká nedokážu sať prsník, ale to neznamená, že nemôžu prijímať materské mlieko. Mlieko sa podáva hadičkou priamo do žalúdku dieťaťa. Keď vyrastú, môžu byť dokrmované mliekom z fľaše, alebo dojčené. 

Prsníky môžu byť stimulované bezprostredne po pôrode dieťaťa. Najskôr ich môžete stimulovať manuálne, aby ste získali aspoň pár kvapiek kolostra. Matka môže požiadať o pomoc zdravotnícky personál, ktorý Vám bude vedieť poradiť. Neskôr sa odporúča zakúpenie si elektrickej prsnej odsávačky (je nápomocná pri bežnom a častom odsávaní mlieka). Mlieko by sa malo odsávať každé 3 hodiny používaním metódy 7-5-3. 

Kenguria starostlivosť

Kenguria starostlivosť, taktiež známa ako kontakt "telo na telo", znamená držanie nahého bábätka na pokožke matky, alebo otca. Aj predčasne narodené deti je možné takto držať, ak je ich stav stabilizovaný. Lekár rozhodne, ako dlho a ako často sa má novorodenec držať takýmto spôsobom. Tento kontakt je pre dieťa nesmierne cenný. Dieťa cíti teplo matky, upokojuje sa, vyvíja sa rýchlejšie, zatiaľ čo pre matku tento fyzický kontakt predstavuje ďalší stimul pre produkciu mlieka. 

Problémy s kŕmením

Neschopnosť dieťaťa jesť môže byť problémom vo výžive podávanej ústne. Predčasne narodené deti zvyčajne nevedia koordinovať reflex satia a prehĺtania s dýchaním; táto schopnosť sa tvorí okolo 33-34 týždňa tehotenstva. Lekár posúdi, či je dieťa pripravené na samostatné kŕmenie. Po nejakom čase sa novorodencovi môže podať prsník, aby sa naučil sať. 

Náhrada

Po niekoľkých týždňoch, keď sa mlieko mamičky predčasne narodeného bábätka nelíši od mlieka, ktoré produkuje matka dojčeného dieťaťa, nemusí byť obsah kalórií, bielkovín, vápnika a fosforu dostačujúci. Preto väčšina predčasne narodených detí dostáva doplnok, ktorý posilňuje materské mlieko, aby sa pokryl deficit. Ak je prírastok na váhe zlý, môže sa dieťa kŕmiť mliekom "druhej fázy", ktoré sa objaví po pár minútach (3-5) odsávania a je viac kalorické a výživné. 

Ak chcete dojčiť predčasne narodené dieťa, nezabudnite:

Data publikacji: 17-07-2019 Data modyfikacji: 22-08-2019
  1. Začnite s odsávaním mlieka ihneď po narodení. Dieťa by malo dostať prvú časť mledziva, aj keď malú, do 2 hodín po narodení,  nie však neskôr ako 6-12 hodín po pôrode.
  2. Ak to stav dieťaťa umožňuje, poskytnite mu kontakt telo na telo.
  3. Pokúste sa dať svoje dieťa čo najskôr na plné alebo aj prázdnejšie prsia.

Dôležité!

Využite každú príležitosť, aby ste boli blízko svojho dieťaťa. Kontakt  s pokožkou dieťaťa vám pomôže stimulovať laktáciu.

Predčasné narodenie by v žiadnom prípade nemalo byť dôvodom na vzdanie sa dojčenia. Materské mlieko je najlepšou stravou pre predčasne narodené dieťa a malo by sa vynaložiť všetko úsilie na jeho použitie ako základný zdroj výživy.

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Príprava na dojčenie - ako si zabezpečiť skvelý štart

Pre úspešné začiatky dojčenia budete potrebovať veľa sebadôvery, trpezlivosti, podpory Vašich milovaných. Pomôže Vám aj oboznámenie sa s praktickými radami, ktoré zaženú strach a pochybnosti. Poradíme Vám, ...

sk_SK Čítať ďalej

Začiatok dojčenia - čo si treba pamätať?

Ako dlho a často by ste mali dojčiť? Ako sa zmení produkcia mlieka po pôrode? Aký je rozdiel medzi kolostrom a mliekom? Ako si správne priložiť bábätko? Toto sú najčastejšie kladené otázky na začiatku kŕmenia. ...

sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

sk_SK Čítať ďalej

Pomoc pri problémoch s dojčením - čo by ste mali vedieť?

Začiatky dojčenia môžu byť náročné. Znalosť dojčenia musí byť zlepšovaná matkou aj dieťaťom. Chyby spôsobené počas dojčenia a fyziologický proces laktácie môžu priniesť dočasné problémy. Dozvite ...

sk_SK Čítať ďalej

Alternatívne spôsoby kŕmenia bezpečné pre dojčenie

Ak nemôžete dočasne dojčiť, alebo chcete prenechať dieťa v starostlivosti inej osoby, alebo ak Váš pediater odporučí doplnkové kŕmenie, podajte dieťaťu Vaše odstaé mlieko takým spôsobom, ktorý nenarušuje ...

sk_SK Čítať ďalej

7 osvedčených spôsobov zmiernenia detskej koliky

Koliky potrápia nielen bábätká, ale aj ich rodičov. Je to bolestivá a nepohodlná súčasť prvých pár mesiacov života bábätka. Zistite príčiny a najlepšie spôsoby, ako ju zmierniť.

sk_SK Čítať ďalej

Manuálna, alebo elektrická prsná odsávačka? Ktorú si zvoliť?

Pred pôrodom mnoho mamičiek rozmýšľa, či si kúpiť prsnú odsávačku a ak áno, aký model si zvoliť. Oplatí sa investovať do drahšej, elektrickej odsávačky, alebo postačí aj lacnejšia, manuálna? Poskytneme ...

Odporúčané produkty