Laktačná kríza: čo to je a ako sa s tým vysporiadať

Dojčenie je nádherné, aj keď niekedy náročné. Okrem návalov mlieka, stagnovania laktácie alebo problémov s poranenými bradavkami môžete pociťovať aj negatívne príznaky laktačnej krízy.

Data publikacji: 31-01-2020 Data modyfikacji: 05-02-2020

Laktačnou krízou sa nazýva taký okamih v procese dojčenia, keď sa náhle zníži množstvo mlieka, zdá sa, že dieťa je hladné a spravidla sa celý vypracovaný rytmus naruší. Nie je to bez dôvodu. Potreba dieťaťa nie je konštantná, v priebehu času sa mení, pretože dieťa rastie. Nielen množstvo stravy sa mení, ale aj jeho zloženie, ktoré sa prispôsobuje potrebám vyvíjajúceho sa organizmu.

 

Pamätajte! Prisatie sa dieťaťa k prsníku stimuluje hypofýzu, ktorá je zodpovedná za výrobu správneho množstva mlieka so špecifickým zložením.

 

Laktačná kríza - kedy nastáva

V procese prirodzeného dojčenia môže nastať niekoľko kríz. Najčastejšie sa vyskytujú v treťom a šiestom týždni života dieťaťa, neskôr na prelome tretieho a štvrtého mesiaca a sú spojené s vývojovým skokom v živote dieťaťa. Samozrejme ich môže byť aj viac, môžu sa vyskytnúť aj v inom čase, pretože každé dieťa sa vyvíja svojím vlastným tempom. Kríza zvyčajne trvá niekoľko dní a môže byť problematická, ale ak matka rozumie jej úlohe a mechanizmu, bude ju môcť bez panikárenia prečkať.

 

Laktačná kríza - symptómy

Laktačná kríza zvyčajne vyzerá tak, že dieťa, hoci je prisaté k prsníku, je stále hladné. Často úplne vyprázdňuje prsia a neustále potrebuje jesť. Je to len krok od toho, aby bola matka frustrovaná  a začala kŕmiť dieťa dojčenskou výživou, pretože sa jej zdá, že má príliš málo mlieka, stráca ho alebo nemá prsia dostatočne plné. V takýchto chvíľach sú matky často odrádzané od dojčenia, vzdávajú sa a prejdú na kŕmenie z dojčenskej fľaše.

 

Laktačná kríza - ako ju prekonať

Je veľmi dôležité nevzdávať sa pri prvých náznakoch laktačnej krízy. Mamičky si často myslia, že ak je dieťa „večne“ hladné, musí ho začať dokrmovať. To ale môže byť rýchly spôsob, ako prestať dojčiť úplne. Laktácia nebude mať možnosť prispôsobiť sa prirodzeným potrebám dieťaťa.

 

Ako sa vyrovnať s laktačnou krízou:

  • Prikladajte dieťa čo najčastejšie. Od začiatku budete mať pocit, že dieťa je neustále na prsníku. Tento stav však nebude trvať dlho. Po 2-3 dňoch vaše telo rozpozná potreby vášho dieťaťa a laktácia sa prispôsobí.
  • Nezanedbávajte nočné kŕmenie. V noci má mlieko najvyššiu koncentráciu prolaktínu a vtedy je aj proces tvorby mlieka najsilnejšie stimulovaný.
  • Počas dojčenia prikladajte dieťa na obidve prsia. Nech vás však neodradí, ak budú vyzerať prázdne a mäkko. Ak vytrváte, vaša laktácia sa rýchlo prispôsobí. Znovu budete mať dostatok mlieka.
  • Nekŕmte svoje dieťa náhradnou dojčenskou výživou. Každé kŕmenie s dojčenským mliekom zbavuje vaše prsia potrebnej stimulácie a môže odradiť vaše dieťa od dojčenia.
  • Nestrachujte sa. Stres potláča laktáciu. Ak veríte v úspech a zmysel toho, čo robíte, bude pre vás ľahšie prežiť tieto ťažké chvíle a vaše telo vytvorí správne množstvo mlieka.

Pamätajte! Ak laktačná kríza nezmizne po 2 až 3 dňoch aj napriek častému prikladaniu, obráťte sa na lekára alebo na laktačnú poradkyňu.

 

Počas laktácie sa dobre najedzte a vypite veľa vody. Nezabudnite jesť zeleninu a ovocie. Krupica navyše môže pomôcť pri podpore tvorby mlieka. Je tiež dôležité, aby ste konzumovali zdravé tuky (napr. orechy, avokádo, ľan, sezam). Určite vypite veľa nízko mineralizovanej vody, ovocných alebo bylinkových čajov, ktoré majú upokojujúci účinok. Pamätajte však, že mäta a šalvia zastavujú laktáciu. Je lepšie zvoliť napríklad harmanček.

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Dojčenie po cisárskom reze

"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...

sk_SK Čítať ďalej

5 polôh na dojčenie odporúčaných odborníkmi

Na začiatku mliečnej cesty kŕmite často a dlho. Preto je dôležité usadiť sa do pohodlnej pozície na kŕmenie. Spoznajte 5 pozícií odporúčaných laktačnými poradcami a vyberte si tú najpohodlnejšiu pre Vás.

sk_SK Čítať ďalej

Starostlivosť o prsia počas dojčenia - najlepšie tipy, ako udržať vaše prsia fit

Veľa mamičiek má strach, že dojčenie spraví ich prsia neatraktívnymi. Stačí sa postarať o to, aby ste mali vhodné spodné prádlo, kozmetiku a produkty na hygienu počas dojčenia.

sk_SK Čítať ďalej

12 dôvodov, prečo môže dieťa odmietnuť vaše prsia

Snažíte sa dojčiť a vaše dieťa, hoci je hladné, nechce sa na prsník prisať? Môže stisnúť pery, otočiť hlavu a niekedy začne plakať? Zistite, čo môže byť dôvodom.

sk_SK Čítať ďalej

Odsávanie, skladovanie a ohrev mlieka - všetko, čo by ste mali vedieť

Dojčiace mamičky môžu čeliť situáciám, kedy bude potrebné odsávanie mlieka: malé množstvo, aby sa odľahčili prsníky, alebo väčšie, aby ste nakŕmili dieťa. Mlieko si môžete odsávať manuálne, alebo prsnou odsávačkou.

sk_SK Čítať ďalej

Stravovanie dojčiacej matky - čo sa môže a čo nie?

Tehotenstvo a dojčenie predstavujú obrovskú námahu pre Vaše telo. Často sú sprevádzané únavou, ktorá je výsledkom starostlivosti o Vaše dieťa a nedostatkom spánku - všetko to neprispieva k rýchlemu zotaveniu. ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako zistiť rozdiel medzi matkou vnímaným a skutočným nedostatkom mlieka

Máte pocit, že vám chýba mlieko a váš novorodenec neustále žiada viac? Pozorne si prečítajte článok o tom, či je potrebné dieťaťu doplniť výživu. Neprimerané množstvo dojčenskej výživy môže spôsobiť ...

sk_SK Čítať ďalej

Prvé prisatie - najväčší zážitok

Ste tehotná a máte v pláne dojčiť? Alebo ste čerstvá mamička a hľadáte informácie, pretože máte problém s dojčením Vášho bábätka? Občas, niečo, čo je úplne prirodzené nie je jednoduché, najmä na ...

Odporúčané produkty