Sú obdobia, kedy dieťatko nemôže niekoľko hodín zaspať, potom sa zobudí v strede noci a začne svoj deň o tretej ráno. Vy ste zničená a cítite, že ste na konci so svojimi silami. Nemôžeme Vám síce pomôcť uspať Vaše bábätko, ale môžeme Vám poskytnúť aspoň pár rád pre pokojný spánok.
Spánok nie je jediný čas, kedy dieťatko naberá silu a energiu na skúmanie a absorbovanie okolitého sveta ihneď po zobudení. Taktiež to nie je iba čas na odpočinok pre rodičov. Mali by ste vedieť, že počas spánku mozog pracuje intenzívnejšie, objavuje, systematizuje informácie a konsoliduje nadobudnuté zážitky. Hypofýza vylučuje počas spánku rastový hormón (somatotropín) potrebný pre harmonický vývoj tela a rast jeho dĺžky a hmotnosti.
Počet hodín spánku, ktoré dieťa vyžaduje závisí od veku dieťaťa, ale aj od jeho temperamentu. Priemerný čas v nasledujúcom rozsahu:
novorodenec - 16-20 hodín z 24 hodín
dieťa vo veku tri mesiace - 15 hodín z 24 hodín
dieťa vo veku šesť mesiacov - 14 hodín z 24 hodín
Radi by sme zdôraznili, že hodnoty sú približné, každé dieťa má svoj vlastný režim spánku a prebudenia.
Ak bábätko nechce spať aj napriek tomu, že už je noc a malo by už teoreticky spať, no uspať ho sa zdá ako nemožné. Musíte ho jednoducho len kolísať, spievať mu a čakať, kým zavrie oči. Keď sa Vám to nedarí a už toho máte naozaj dosť, vezmite to s nadhľadom, nechajte dieťa hrať sa s hračkami, pozerať rozprávku; zostaňte nablízku, no nechajte ho hrať sa so svojimi vecami, nerušte ho. Vaša nervozita mu nepomôže zaspať, dokonca môže mať opačný efekt.
Avšak tento nočný maratón Vás môže inšpirovať pri zisťovaní príčin problémov so spánkom. Najskôr skontrolujte zdravie dieťaťa a vylúčte bolesť, alebo horúčku.
Ak je choroba vylúčená, mali by ste sa sústrediť na faktory uvedené nižšie, ktoré by mohli narušovať pokojný spánok bábätka.
Po pôrode dieťatko nerozpoznáva časti dňa. Musí sa ich naučiť. Preto je dobré od prvých dní nasledovať pár princípov, aby dieťatko začalo rozlišovať deň od noci.
Počas dňa nezastierajte závesy, buďte potichu, ale nezachádzajte do extrémov. Ak si Vaše dieťatko zvykne na úplné ticho, môže sa neskôr budiť na zvuk auta, alebo pri púšťaní vody v kúpeľni.
Nočný spánok by mal byť charakterizovaný rutinami, ktorými pripravujete dieťatko na spánok, zatiaľ čo miestnosť by mala byť tichá a tmavá. Nenavykajte dieťa na nočné lampičky. Ukážte mu a vysvetlite, že v noci je tma. Ak však dieťatko nemá rado úplnú tmu, poskytnite mu trocha svetla špeciálnou nočnou lampičkou, ktorá sa dáva do zásuvky.
Menšie bábätká často zaspávajú počas prechádzky v kočíku. Potom je postieľka rezervovaná iba na nočný spánok. Väčšie deti uprednostňujú počas prechádzky objavovanie sveta, ale po hrách doma alebo v herni je lepšie ich zobrať von, nadýchať sa čerstvého vzduchu, ako ich uložiť do postieľky doma.
Večerné rutiny tvoria jasný oddeľujúci interval medzi časom na hranie a časom na spánok. Vytvárajú poriadok, robia večer predvídateľným a vytvárajú pocit bezpečia.
Keď nastane čas na spánok, nehrajte sa s deťmi vyčerpávajúce hry. Večerný kúpeľ, masáž, čítanie rozprávok, spievanie uspávaniek, alebo ich spoločné počúvanie pomáha dieťaťu relaxovať a pripraviť sa na spánok. Je dôležité všetky tieto aktivity pripraviť s pokojom, trpezlivosťou a úsmevom.
Mali by ste zobrať do úvahy aspoň dve veci: dĺžku denného spánku a možné prestimulovanie organizmu dieťaťa.
Analyzujte koľko hodín spí dieťatko počas dňa, kedy sa zobudilo zo svojho posledného spánku. Možno zistíte, že doba spánku počas dňa je nezvyčajne dlhá, alebo že od posledného spánku uplynul krátky čas, alebo iba hodina. V takom prípade začnite zavádzať nepatrné zmeny v jeho dennom režime. Robte to pomaly, systematicky a malými krokmi, meňte časy budenia a spánku, ale nie viac ako o 15 minút. Pokúste sa presunúť popoludňajší spánok do poludňajších hodín.
Spánok dieťaťa je silno ovplyvniteľný tým, čo sa deje okolo neho počas dňa. Dieťa nie je schopné prijať a spracovať nadmerné množstvo podnetov; zostane nervózne, rozrušené, mrzuté alebo prestimulované. Preto je počas jeho prvých mesiacov dobré zabezpečiť, aby pokrok v jeho živote prechádzal plynulo a aby neovplyvňoval jeho denné rutiny; taktiež by nemalo byť príliš unavené z návštev priateľov a rodiny, najmä počas večerných hodín!
Musíte dostatočne pripraviť izbičku, v ktorej dieťa spí.
Vyvetrajte izbu. Zima nie je prekážkou pre vetranie. Spravte to dostatočne včas, aby sa vzduch stihol otepliť pred tým, ako pôjde dieťatko spať. Na pár minút otvorte doširoka okno.
Počas spánku by mala byť primeraná teplota v spálni okolo 19 - 20°C, to je asi o dva stupne nižšia ako počas noci.
Zvlhčovanie vzduchu je taktiež veľmi dôležité. Príliš suchý vzduch môže spôsobiť vysušenie sliznice , čo môže viesť k podráždeniu, upchatému nosu a kašľu, ktorý ruší pokojný spánok dieťaťa.
Určite viete, že spôsob, akým je spravená posteľ ovplyvňuje aj tých najmenších. Mali by ste vybrať správny matrac, ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý. Mali by ste sa držať pravidla, že z bezpečnostných dôvodov by malé dieťatko nemalo spať na vankúši a s hračkami.
Mali by ste taktiež skontrolovať veci, v ktorých dieťatko spí. Pyžamko, dupačky, alebo body by nemali byť príliš tesné, ani príliš veľké. Odstráňte všetky visačky a etikety, ktoré by mohli dráždiť jemnú pokožku dieťaťa. Zvoľte radšej veci, ktoré nemajú zips, alebo cvoky na miestach, kde dieťatko leží, aby ho netlačili.
V niektorých prípadoch je jediným problémom nájsť pre dieťa vhodnú nočnú prikrývku. Musí byť primeraná teplote v miestnosti a musí spĺňať špecifické požiadavky dieťaťa. Sú bábätká, ktoré sa v noci energicky metajú a tým pádom sa odkopajú z deky viac krát za noc. Potom sú tu bábätká, ktoré sú radi zabalené a také, ktoré nedovolia žiadne zabalenie ručičiek. Našťastie je na trhu mnoho rôznych druhov prikrývok. Okrem bežných prikrývok s rôznymi výplňami, hrúbkou a váhou sú dostupné aj spacie vrecia, perinky a zavinovačky. Nájsť vhodnú prikrývku pre Vaše bábätko síce vyžaduje čas a energiu, ale v konečnom dôsledku budú dobre zúžitkované.
Občas sa dieťa zobudí v strede noci. Toto môže byť zapríčinené rôznymi dôvodmi; zvyčajne je to hlad, smäd, potreba byť s matkou, alebo mokrá plienka. Keď sa dieťa budí na kŕmenie častejšie, či už je kŕmené z fľaše, alebo dojčené, môže to byť signál na rozšírenie jeho stravy. Ak už dieťatko papá príkrmy a stále sa budí hladné, mali by ste jeho denné menu konzultovať s pediatrom.
Uistite sa, že nočné budenie sa neznamená úplné zobudenie. Používajte tlmené svetlá, pohybujte sa potichu a s kľudom, pomaly gestikulujte, môžete na neho potichúčky hovoriť, alebo mu hmmkať uspávanku.
Sladké sny... :-)
Milované drobučké ručičky, nožičky, očká, noštek a ušká - tak maličké a úplne závislé od starostlivosti mamičky a otecka. Iba predstava prvého kúpania vyvoláva u niektorých začínajúcich rodičov obrovský ...
Jesenné ochladenie, kolísanie teplôt a dážď nie sú pre zdravie bábätka najpriaznivejšie. S ich ešte stále nedostatočne vyvinutým imunitným systémom môže dieťatko začať kýchať, kašľať, alebo smrkať. ...
Hygiena ďasien a neskoršia starostlivosť o mliečne zuby dieťaťa ovplyvňuje rozvoj reči, oklúzia a aj celkovú kondíciu jeho maličkého tela. Správna ústna hygiena mu pomôže vyhnúť sa dentálnym problémom ...
Rozsah pokrokov, ktoré dosiahlo Vaše dieťa počas prvého roka je neuveriteľný. Z maličkého, ležiaceho červíčka, ktorý ešte nevie, kde je jeho noštek na celkom chytré batoľa, ktoré veľa bľaboce, šplhá ...