Ústna hygiena bábätka 

Hygiena ďasien a neskoršia starostlivosť o mliečne zuby dieťaťa ovplyvňuje rozvoj reči, oklúzia a aj celkovú kondíciu jeho maličkého tela. Správna ústna hygiena mu pomôže vyhnúť sa dentálnym problémom teraz a v budúcnosti. Prečítajte si, ako prechádzať problémom so zubami.  

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

Zdravé zuby sú znakom nie len príjemného vzhľadu, ale aj žiadnych prítomných ochorení, ktoré by ich kazili. Stav našich zubov a ďasien ovplyvňuje vnútorné orgány a môže viesť k zápalovým ochoreniam v tele. Aby zuby vydržali po celý život, musíte sa o ne starať od úplného začiatku. 

Keď sme boli deti nikto sa naozaj nestaral o mliečne zuby. Keď nastal ich čas, tak vyrástli a vypadli, no niekedy sme im pomohli slučkou priviazanou o dvere. Potom narástli trvalé zuby, ktoré si vyžadujú dôkladnú starostlivosť. To znamená dôkladne ich umývať dva krát za deň. V dnešnej dobe vieme viac o príčinách tvorby zubného kameňa, paradontitídy a aj možných príčinách problémov s oklúziami. A ako sa hovorí: prevencia je lepšia ako liečba. 

Prvé zúbky - čo musíte vedieť  

Ďasná sa formujú už počas prenatálneho obdobia. Preto je dôležitá aj strava budúcej mamičky; mala by byť bohatá na fosfor a vápnik, nakoľko sú dôležitým komponentom štruktúry zubov. Mamička by mala jesť mliečne výrobky, orechy, ryby, strukoviny a mala by brať odporúčané vitamínové doplnky. Sú potrebné nie len pre dieťa, ale aj pre zdravie matky, pretože bábätko si nahrádza deficity týchto vitamínov z tela matky. Ak matka neposkytuje dostatok vápnika pre seba a jej dieťa môže mať v budúcnosti problémy s osteoporózou. 

Prvá zubná kefka - na čo nezabudnúť 

Ak chcete aby malo Vaše bábätko nádherný a zdravý úsmev čo najdlhšie, mali by ste sa zamyslieť nad jeho dentálnou hygienou. Ochorenia ďasien a mliečnych zubov sú hrozbou pre zdravie trvalých zubov. Starosti nepominú s mliečnymi zubami. Takže by ste od samého začiatku mali čistiť najskôr ďasná a neskôr aj mliečne zuby. 

Na začiatku postačí gázový tampón namočený v prevarenej vode, alebo mäkká silikónová kefka na prste. Ďasná vyčistite dôkladne, nezabudnite vyčistiť aj jazyk. Tento proces nie je len prospešný pre zdravie, ale učí dieťa procedúram ústnej hygieny. 

Keď sa objavia prvé zúbky, mali by ste investovať do kefky a zubnej pasty. Musíte však čítať odporúčania výrobcov, pretože nie každá kefka a pasta je vhodná pre bábätko. Jeho ďasná sú citlivé a pasta môže byť pre dieťa škodlivá, nakoľko ju ešte nevie vypľuť. Na začiatku by ste mali zvoliť pastu pre bábätká bez fluóru a keď sa dieťatko naučí vypľúvať, tak ju zameniť za takú s obsahom fluóru. 

Na kefku dajte množstvo pasty o veľkosti hrášku a dôkladne vyčistite zúbky dieťaťa krúživými pohybmi. Zúbky dieťatka by sa mali čistiť po každom jedle, alebo aspoň dva krát za deň, ráno po raňajkách a večer po poslednom jedle. 

Vitamín D v mineralizácií zubov 

Vitamín D je dôležitou zložkou v strave dieťaťa zodpovednou za správnu mineralizáciu zubov. Dojčené deti ho nedostávajú v dostatočnom množstve, preto by malo byť doplňované. Pre deti kŕmené dojčenským mliekom musí byť dávka vitamínu D určená pediatrom.  

Strava bohatá na vápnik pre zdravé zuby 

Jedálniček väčších detí by mal zahŕňať jedlá bohaté na vápnik. Mali by piť mlieko a jesť mliečne produkty zo spracovaného mlieka. Odporúčané sú prírodné jogurty, kefír, cmar, alebo tvrdý syr. Cukor by sa mal vynechať, pretože podporuje tvorbu zubného kazu, preto sladené nápoje a sladkosti by mali byť minimalizované. V noci sú zúbky náchylnejšie na baktérie, pretože sa redukuje tvorba slín. Takže je dobrým zvykom nejesť po poslednom jedle. Ak je dieťa smädné podajte mu vodu a nie džús, alebo mlieko. Nočné kŕmenie by malo byť obmedzené, nakoľko často spôsobuje riziko vzniku zubného kazu. 

Návšteva zubára s malým bábätkom 

Je vhodné navštíviť zubára okolo prvého roku života dieťaťa. Lekár skontroluje prvé zúbky a môže odhaliť prípadné anomálie, ak sú prítomné. Návšteva zubára je dôležitá taktiež z psychologického hľadiska. Dieťa, ktoré pravidelne navštevuje zubára je na tieto návštevy zvyknuté, preto nemá s takýmito návštevami spojené negatívne asociácie. Dieťaťu sa nikdy nevyhrážajte návštevou zubára. Síce to možno pomôže zlepšiť si jeho hygienické návyky, ale do budúcna bude brať návštevu zubára ako niečo zlé. Na mliečnych zuboch sa tvorí zubný kaz ľahšie, preto by ste mali navštevovať zubára pravidelne.

Problémy s oklúziou (skus horných a dolných zubov)

Problémom so skusom horných a dolných zubov môžete predchádzať. Dieťa zvyčajne ide k ortodontistovi keď už je v školskom veku, ten mu zvolí najvhodnejší strojček na zuby, ktorý môže byť permanentný, alebo len na pár hodín denne. Je však dobré urobiť preventívne opatrenia už skôr. Možno sa týmto spôsobom neodstránia všetky chyby, ale riziko na ich vznik je oveľa menšie. 

  • Dojčenie - Dojčenie je výhodou. Bábätku sú poskytované všetky potrebné živiny, jeho imunita je posilnená a vzniká blízky vzťah medzi matkou a dieťaťom. Ale je toho oveľa viac. Je to skvelé cvičenie pre ústočká dieťaťa. Ak sa vie dieťatko správne prisať, má väčšiu šancu na vývin správneho skusu. 

  • Používajte správne cumlíky - Ak bábätko kŕmite fľašou, výber správneho cumlíka je nesmierne dôležitý. Mal by mať správny tvar so širokou, tvrdou základňou a flexibilným ukončením, napodobňujúcim prsník matky. Počas satia by sa mal predlžovať a zmršťovať v rytme dieťaťa. Týmto spôsobom sa posilňujú svaly v ústach dieťatka počas satia. 

  • Obmedzte používanie cumlíka na kŕmenie ako utišujúceho cumlíka - Dieťa by nemalo stráviť celý deň s cumlíkom v ústach. Jeho nadmerné používanie môže viesť k problémom so zhryzom, nehovoriac o náročnosti odnaučenia sa tomuto zvyku. Obmedzte čas na jeho používanie na 2 hodiny denne iba v núdzových prípadoch, kedy sú všetky pokusy na utíšenie dieťaťa neúspešné. 

  • Vymieňajte cumlíky - Výmena cumlíkov na fľaše a utišujúcich cumlíkov je dôležitá. Cumlíky vždy nahraďte, keď sú poškodené, no nie iba vtedy. Mikro poškodenia na cumlíkoch nie sú niekedy viditeľné voľným okom. Čo viac, cumlíky "rastú" s dieťaťom, preto by sa ich prietok a veľkosť mal meniť. 

  • Naučte dieťatko piť z pohárika - Bábätká prehĺtajú iným spôsobom ako dospelí, stláčaním jazyka medzi ďasnami. Pre ne je to prirodzené, ale detičky by ste mali začať oboznamovať s pitím z pohárika už po šiestom mesiaci jeho života. Keď má dieťatko osem mesiacov, môžete začať používať pohárik bez náustka: otvorený, alebo 360° hrnček. Učenie sa piť si vyžaduje čas, no je dôležité pre správny vývoj rečových orgánov. 

  • Pozrite sa na mliečne zuby - Nie je pochýb o tom, že zdravé mliečne zuby majú vplyv na správny skus. Veľké diery , napr. spôsobené kazom môžu narušiť správne usadenie zubu. Trvalé zuby nevyrastú na ich správnom mieste. Návšteva zubára je potrebná, aby vyplnil diery a medzi zubami nezostalo voľné miesto. Nezabudnite teda navštevovať zubára pravidelne. 

  • Čistý nos - S neustále zapchatým nosom, nádchou a infekciami dieťa dýcha ústami s pootvorenou čeľusťou. Toto môže v budúcnosti spôsobiť problémy so skusom. Liečte všetky infekcie a keď má dieťatko nádchu pravidelne čistite jeho nos a hydratujte fyziologickým roztokom. Mali by ste zlepšiť celkovú imunitu dieťaťa a tým pádom nebude u Vás doma nádcha tak často. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Učenie dieťaťa, ako hrýzť jedlo a prečo je to dôležité

Schopnosť hryzenia je základom pre samostatné jedenie a správny rozvoj reči. Pre dospelých je táto schopnosť samozrejmá, no dieťa sa ju musí naučiť. V tomto článku sa dozviete ako naučiť dieťatko správne ...

sk_SK Čítať ďalej

Kúpanie novorodenca

Milované drobučké ručičky, nožičky, očká, noštek a ušká - tak maličké a úplne závislé od starostlivosti mamičky a otecka. Iba predstava prvého kúpania vyvoláva u niektorých začínajúcich rodičov obrovský ...

sk_SK Čítať ďalej

11 míľnikov vo vývoji dieťaťa

Rozsah pokrokov, ktoré dosiahlo Vaše dieťa počas prvého roka je neuveriteľný. Z maličkého, ležiaceho červíčka, ktorý ešte nevie, kde je jeho noštek na celkom chytré batoľa, ktoré veľa bľaboce, šplhá ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako sa popasovať s chorobou bábätka

Jesenné ochladenie, kolísanie teplôt a dážď nie sú pre zdravie bábätka najpriaznivejšie. S ich ešte stále nedostatočne vyvinutým imunitným systémom môže dieťatko začať kýchať, kašľať, alebo smrkať. ...

sk_SK Čítať ďalej

Pokojný spánok

Sú obdobia, kedy dieťatko nemôže niekoľko hodín zaspať, potom sa zobudí v strede noci a začne svoj deň o tretej ráno. Vy ste zničená a cítite, že ste na konci so svojimi silami. Nemôžeme Vám síce pomôcť ...

Odporúčané produkty