Jesenné ochladenie, kolísanie teplôt a dážď nie sú pre zdravie bábätka najpriaznivejšie. S ich ešte stále nedostatočne vyvinutým imunitným systémom môže dieťatko začať kýchať, kašľať, alebo smrkať. Ako sa popasovať s nachladnutím a reagovať na prvé príznaky choroby, čo môžete spraviť doma a kedy by ste mali kontaktovať lekára - odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.
Nikto iný nepozná Vaše dieťatko tak dobre ako Vy sama, preto určite spoznáte signály jeho tela o prítomnosti vírusov. Príznaky choroby ako zimnica, kýchanie, kašeľ alebo začervenané hrdlo sú u každého dieťaťa iné. Niektoré deti sú mrzuté, niektoré podráždené a neposlušné, zatiaľ čo iné sú ospalé a visia na rodičoch.
Pravdou je, že časom a počtom chorôb (ktoré Vám neprajeme), budete správanie dieťaťa vedieť odhadnúť bezchybne. Takýmto spôsobom môže byť Vaša prvá reakcia veľmi rýchla, môžete začať včas bojovať s chorobou a tak predísť rozšíreniu do jej vážnejšej formy.
Rýchla reakcia je taktiež dôležitá pre prevenciu. Ak sa dieťatko rýchlo spotí, alebo je studené, nečakajte na príznaky a aplikujte niektoré z krokov uvedených nižšie, ako napríklad bylinkové odvary na pitie a do kúpeľa, pár kvapiek esenciálneho oleja do odparovača v spálni, otepľujúcu masť na nožičky a teplú prikrývku.
Bábätko je prechladnuté, jeho nos je zablokovaný, kýcha, kašle, smrká a má zvýšenú teplotu. Čo by ste mali a môžete urobiť veľmi závisí na veku dieťaťa. V texte nájdete tipy, kedy by ste mali navštíviť lekára.
Ale ak je choroba mierna a bez komplikácií, mali by ste sa pokúsiť o domácu liečbu.
Mali by ste si kúpiť nosnú odsávačku a soľný roztok v ampulkách alebo v spreji. Keď sa rozhodnete kúpiť sprej, pamätajte, že by nemal byť príliš silný, pretože môže byť pre bábätko nežiaduci.
Soľný roztok by mal byť nakvapkaný/nasprejovaný na nosné steny pár krát za deň. Ak sa v nošteku objavil akýkoľvek výtok, alebo počujete charakteristický zvuk , mali by ste výtok odsať nosnou odsávačkou. Občas ak je výtok hustý, môžete použiť hypertonickú morskú vodu, ktorá Vám pomôže odstrániť výtok z nosa.
Inhalácia zmierňuje bolesť, zvlhčuje sliznicu a znižuje opuch v hrtane a hrdle. Soľ a esenciálne oleje zabraňujú rozširovaniu vírusov a majú antiseptický a antibakteriálny efekt.
Pre malé detičky je inhalátor užitočná vec, pretože eliminuje riziko obarenia dieťaťa horúcim odvarom. Pridajte 2,5 ml soľného roztoku do nádoby a dajte dieťaťu inhalovať 2 až 3 krát za deň.
Ak nemáte taký prístroj, postačia Vám riady z kuchyne. Nalejte do hrnca liter vody a pridajte lyžičku kuchynskej alebo morskej soli, uveďte do varu, odstavte a vložte do ďalšej nádoby. Dajte dieťatko inhalovať nad paru 10 až 15 minút. Túto liečbu môžete taktiež aplikovať počas kúpeľa. Dávajte pozor, neobarte dieťa.
Recepty babičiek z ľudovej medicíny? Prečo nie? Je dobré využiť prírodné vlastnosti rastlín. Počas prechladnutia oceníte tie, ktoré podporujú potenie a majú antipyretické účinky: lipové kvety, bazové kvety, malinové kvety/ovocné a proti kašľu ako je tymián.
Keď dieťa nechce piť bylinkové čaje, môžete ich ovplyvniť ich pozitívnymi účinkami iným spôsobom, napríklad kúpeľom. Jednoducho pridajte bylinný odvar do vody. Je to vynikajúci spôsob ako použiť bylinky so špecifickou chuťou, napríklad tymián.
Domáci sirup je jednoduchý na prípravu, prírodný a efektívny. Cibuľa, cesnak, maliny, alebo med skrývajú to najlepšie. Najjednoduchší na prípravu je cibuľový sirup: Poukladajte kolieska cibule do pohára a vrstvite ich medom (alebo cukrom), zavrite pohár a položte ho na teplé miesto; po pár hodinách cibuľa vylúči šťavu, ktorú môžete dieťatku dať dva krát za deň (čajovú lyžičku). Má antibakteriálne vlasnosti a podporuje vykašliavanie.
Na jednej strane je to signál, že telo bojuje s chorobou, no príliš vysoká teplota presahujúca 38°C ovplyvňuje bežnú činnosť dieťaťa, spôsobuje bolesti hlavy a zhoršuje jeho náladu. Dajte mu voľno predajné lieky vo forme sirupu, kvapiek alebo čapíkov. Pamätajte, že keď stúpa teplota, bábätko ľahšie stráca vodu. Počas choroby s horúčkou podajte dieťaťu dostatok tekutín. Keď je stav dieťaťa po znížení horúčky lepší, dieťa sa hrá a neobjavia sa žiadne znepokojujúce príznaky môžete počkať aspoň 3 dni, kým začnete s vyššie uvedenými liečebnými metódami. Ak však zvýšená teplota neklesá a drží sa viac ako 3 dni, alebo je stav dieťaťa znepokojujúci, konzultujte lekára.
Ako u dospelých, tak aj u detí chuť do jedla počas choroby klesá. Pamätajte, toto pominie. Dajte dieťatku ľahké jedlo ako pečené jablko, ľahkú kašu s ovocím, jemnú zeleninovú polievku. Ak dieťatko jedlo odmieta, mali by ste ho pochopiť a nenútiť ho. Nič nasilu. Prvým znakom zlepšujúceho sa zdravia je zlepšená chuť do jedla. Nezabúdajte mu dávať na pitie chuťovo neutrálne nápoje, ako je jemný ovocný čaj alebo voda.
Pár krát za deň môžete bábätko veľmi jemne pobúchať dlaňou po chrbte. Toto pomôže oddeliť hlieny, ktoré blokujú priedušky.
Hrejivé mastičky sú skvelým pomocníkom, najmä ak sa aplikujú na noc. Lekárnik Vám pomôže zvoliť tú najvhodnejšiu k veku Vášho dieťaťa.
Po kúpeli aplikujte mastičku na nožičky dieťaťa, potom mu dajte ponožky; väčším deťom ju môžete aplikovať na hrudník a chrbátik.
Od prvých príznakov prechladnutia a počas ďalších sedem dní podajte dieťaťu dávku vitamínu C a vápnika tak, ako je odporúčané výrobcom.
Z ďalších možností, ktoré sú dostupné v lekárni môžete použiť mastičku pod noštek bábätka, hrejivú masť s esenciálnymi olejmi, ako napríklad borovicový alebo eukalyptový.
Aby ste dieťatku pomohli pri boji s vírusmi, musíte mu na to pripraviť vhodné prostredie:
celý byt vrátane izbičky dieťaťa by mal byť viac krát za deň vetraný, no uistite sa, že dieťa nie je pri vetraní vystavené prievanu;
vzduch by mal byť zvlhčený (môžete použiť zvlhčovač, alebo vlhké plienky na radiátor);
teplota v byte by mala byť okolo 21-23°C;
neobliekajte dieťa do viacerých vrstiev, nemalo byť prehriate;
zabezpečte dôkladnú čistotu, alergény môžu negatívne ovplyvniť proces uzdravovania.
Zabezpečte pre svoje bábätko pokojné prostredie, lásku a odpočinok. Choré telo potrebuje na regeneráciu a posilnenie dostatok spánku. Najlepším liekom na zlú náladu Vášho dieťatka je trpezlivosť a nežnosť.
Ak bábätko nechce zostať v posteli, nenúťte ho, pretože ho tam aj tak nebudete môcť udržať. Navrhnite mu hrať sa doma pokojné hry. Ak dieťatko nemá horúčku, alebo kašeľ a počasie je dobré, môžete ho zobrať na krátku prechádzku. Nezabudnite mu najskôr vyčistiť nos, aby nemuselo dýchať ústami.
Po pár dňoch choroby príde ráno, kedy sa Vaše dieťatko zobudí s čistým nosom, usmiate a pripravené objavovať svet. To je úžasné, no teraz je dôležité, aby ste to neprehnali s eufóriou z uzdravenia. Telo dieťatka je po chorobe ešte stále unavené, imunitný systém oslabený, takže ešte pár dní ho nedávajte do jasiel, alebo škôlky, nedovoľte mu hrať sa bláznivé hry na ihrisku, alebo v detskom klube; uistite sa, že strava dieťaťa je obohatená o čerstvé ovocie a zeleninu a každý deň choďte na dlhšiu, pokojnú prechádzku.
Milované drobučké ručičky, nožičky, očká, noštek a ušká - tak maličké a úplne závislé od starostlivosti mamičky a otecka. Iba predstava prvého kúpania vyvoláva u niektorých začínajúcich rodičov obrovský ...
Rozsah pokrokov, ktoré dosiahlo Vaše dieťa počas prvého roka je neuveriteľný. Z maličkého, ležiaceho červíčka, ktorý ešte nevie, kde je jeho noštek na celkom chytré batoľa, ktoré veľa bľaboce, šplhá ...
Sú obdobia, kedy dieťatko nemôže niekoľko hodín zaspať, potom sa zobudí v strede noci a začne svoj deň o tretej ráno. Vy ste zničená a cítite, že ste na konci so svojimi silami. Nemôžeme Vám síce pomôcť ...
Hygiena ďasien a neskoršia starostlivosť o mliečne zuby dieťaťa ovplyvňuje rozvoj reči, oklúzia a aj celkovú kondíciu jeho maličkého tela. Správna ústna hygiena mu pomôže vyhnúť sa dentálnym problémom ...