Pôrod cisárskym rezom sa výrazne líši od priodzeného pôrodu. Súvisí to s rozdielmi v popôrodnom zotavovaní sa, ako aj napríklad so starostlivosťou o jazvy. Zistite viac o popôrodnom období po cisárskom reze.
Zákrok sekcie sa vykonáva v čiastočnej, alebo celkovej anastézii. Anestézia sa zvyčajne podáva aj po zákroku injekčne, alebo po zákroku.
Sekcia zahŕňa rez na bruchu a maternici ženy. Je to vážny zákrok a miesto po reze môže zostať bolestivé dlhšiu dobu. Lekár predpíše vhodné analgetická, napr. v čapíkoch, ktoré nie sú škodlivé pre Vaše dieťa, ak dojčíte, a pomôžu Vám prežiť tieto ťažké chvíle.
Nanešťastie, anestézia, ktorá Vám bola podaná má vplyv na Váš organizmus. Mnoho žien sa sťažuje na bolesť hlavy, taktiež na zvracanie. Narkóza môže spôsobiť dezorientáciu a slabosť.
Po cisárskom reze sa odporúča rýchla mobilizácia, to môže začať jednoduchými cvičeniami. Ohýbajte ruky a nohy, aby ste stimulovali cirkuláciu krvi. Nevstávajte sama. Spýtajte sa nemocničného personálu, ako máte postupovať, či môžete vstať, a do akej miery sa môžete starať o svoje dieťa, napr. začať dojčiť. Každá žena je iná, preto je potrebné zistiť, či Vám Váš stav umožňuje robiť tieto kroky. Nezabudnite sa vyhnnúť nadmernému cvičeniu a snažte sa nezohýbať, nenaťahovať, aby ste chránili stehy a rany.
Keď viete chodiť po svojich nohách bez pomoci, zvládnete ísť aj na toaletu. Po chirurgickom zákroku je potrebné najskôr odstrániť katetér. Na začiatku môže byť močenie a pohyb čriev náročný a niekedy ženy trápi psychická bariéra. Má strach sťahovať svaly, má strach z bolesti a obávajú sa stavu rany. Dajte tomu čas. Ak máte problémy spohybom čriev, jedzte potraviny bohaté na vlákninu, sušené ovocie, celozrnný chlieb a krúpy. Ak to nepomôže, vyskúšajte glycerínové čapíky, pretože sú bezpečné a pomôžu Vám uvoľniť črevá. Cvičenie má dobrý vplyv na perislatiku čreva, takže čím skôr sa začnete hýbať, tým to bude pre Váš organizmus prospešnejšie.
Môžete sa sprchovať, ale nesmiete sa kúpať. Ak sa Vám obväz zamočí, vymeňte ho. Stehy sa odstránia približne 7 dní po operácii. Po 4-6 týždňoch môžete začať používať masti a krémy na podporu hojenia rán a na zníženie rizika tvorby keloidov. Rana môže byť bolestivá a navyše aj svrbivá. Noste voľné spodné prádlo a pokúste sa zabrániť treniu v oblasti rany. Vaše oblečenie by malo byť priedušné, z prírodných materiálov a nie príliš tesné. V súčasnej dobe sa rez uskutočňuje nízko a je cca 10 cm dlhý. Zvyčajne ho nie je vidieť, aj keď na sebe máte bikiny.
Nezabudnite! Ak je jazva napätá, alebo červená, stáva sa čoraz bolestivejšou, dokonca z nej vyteká hnis, alebo máte zvýšenú teplotu, kontaktujte svojho lekára, nakoľko to môžu byť príznaky infekcie, alebo zápalu.
Lochie sú čistky, ktoré nemajú iba ženy po prirodzenom pôrode. Aj žena po cisárskom reze sa potrebuje očistiť, aj keď tu môže byť badateľne menej lochiálneho výtoku, ako po prirodzenom pôrode.
Počas popôrodného obdobia, závisiac od typu pôrodu, má maternica kontrakcie. Môže to byť trochu nepríjemné, a môžete pociťovať kŕče, ktoré sa môžu objaviť aj počas dojčenia. To je spôsobené vylučovaním oxytocínu, ktorý zohráva úlohu aj v kontrakciách maternice.
Existuje mýtus, že žena po cisárskom reze nemôže dojčiť. Môže, avšak začiatky môžu byť náročnejšie.
Vraví sa, že mlieko sa vytvára v hlave matky. Aby sa to stalo, laktácia musí byť stimulovaná. Najlepší stimulátor je samotné bábätko. Preto, čím skôr si bábätko priložíte k prsníku, tým lepšie. Po cisárskom reze sa ešte mamička nemôže voľne pohybovať, takže pre ňu môže byť náročnejšie nájsť si správnu pozíciu na dojčenie. Požiadajte o pomoc pôrodnú asistentku, alebo sestričku.
Prvá pohodlná poloha na dojčenie hneď po operácií je ležanie na chrbte. Bábätko leží po Vašom boku krížom, zatiaľ čo vy ho držíte v rukách. Neskôr, keď si budete môcť ľahnúť na bok, je odporúčaná pozícia na dojčenie v ľahu na boku. Po ďaľších pár dní bude pre Vás pohodlný "rugby úchop", vďaka čomu sa bábätko nebude dotýkať Vášho bruška a jazvy, takže Vás tá oblasť nebude bolieť. Na rozbehnutie laktácie je potrebné prikladať si bábätko k prsníku tak často, ako to len pôjde.
Ak je mamička separovaná od novorodenca, alebo kontakt "pokožka na pokožku" nie je možný z jej strany, alebo zo strany bábätka, pri stimulácii laktáce Vám pomôže prsná odsávačka. Najpohodlnejšou a najúčinnejšou je elektrická prsná odsávačka, ale pomôže aj manuálna. Aj keď po cisárskom reze môže byť pre ženu n amáhavé odsávať si mlieko manuálne.
Deň, kedy sa stanete mamičkou sa blíži. Ste nedočkavá, ale taktiež sa obávate dlhého a náročného pôrodu, najmä ak čakáte prvé bábätko. Znalosť je Váš najlepší sprievodca. Zistite, čo bude nasledovať ...
Pôrod je za vami! Gratulujeme! Bolo to naozaj náročné, preto teraz potrebujete nejaký čas na načerpanie nových síl. Tento čas sa volá šestonedelie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sa bude diať s vašim telom, ...
Prišla zima s jej nádhernými zasneženými lúkami a kopcami, no taktiež s chladným a vlhkým počasím. Choroba nikoho nediskriminuje a môže zmôcť každého. Ako sa s tým ale vyrovnať, počas tehotenstva?
Sú veci, o ktorých sa nehovorí často a nahlas, ale je dobré o nich vedieť, keď čakáte bábätko. Tu sa môžete dočítať, prečo ste v tehotenstve náchylnejšia na intímne problémy, či môžu predstavovať ...
Ste pripravená na pôrod? Plánujete prirodzený pôrod, no zo skúseností ostatných mamičiek viete, že nie vždy je to možné? Alebo už máte určený dátum cisárskeho rezu kvôli možným komplikáciám? Odhliadnuc ...
Ak večer nemôžete zaspať, nedokážete získať pre svoje telo potrebnú silu a energiu. Vaše rastúce bruško Vás začína obmedzovať, je veľké a trápi Vás nepohodlie. Pálenie záhy Vás otravuje a máte kŕče ...