Cisársky rez - pravdy a mýty

Ste pripravená na pôrod? Plánujete prirodzený pôrod, no zo skúseností ostatných mamičiek viete, že nie vždy je to možné? Alebo už máte určený dátum cisárskeho rezu kvôli možným komplikáciám? Odhliadnuc od typu pôrodu, ktorý Vás čaká, zistite niečo viac aj o cisárskom reze (sekcii). 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 26-11-2019

1. Po cisárskom reze nemá žena mlieko 

MÝTUS

Žiaľ, veľmi rozšírená nepravdivá informácia. Prsia a telo budúcej mamičky sa na dojčenie pripravujú už počas tehotenstva, nie iba počas pôrodu. To je signalizované fyzikálnymi zmenami v prsníkoch, ktoré sú už počas prvých týždňov tehotenstva opuchnuté a ku jeho koncu začínajú produkovať kolostrum, vo forme priehľadnej, alebo mierne žltej tekutiny, ktorá vyteká z prsníkov samovoľne, alebo vytlačením. 

Pravdou však je, že laktácia môže byť z dôvodu sekcie oddialená. Ak je niekedy cisársky rez nevyhnutný z medicínskych dôvodov a dieťa je preložené do inkubátora, musí byť vylučovanie mlieka stimulované manuálne alebo prsnou odsávačkou.

Na začiatku to bude len pár kvapiek, ale je to toľko, koľko Vaše dieťa potrebuje, pretože niekoľko hodín po pôrode čerpá z energetických zásob, ktoré si uložilo ešte z matkinho brucha. Týchto pár kvapiek kolostra je dôležitých pre posilnenie imunity novorodenca, pažeráka a tráviaceho systému prospešnými baktériami, ako súčasťou prevencie alergií a astmy. 

2. Po cisárskom reze nie je možný kontakt "telo na telo"

MÝTUS

Za predpokladu, že dieťa nie je nutné z dôvodu komplikácií umiestniť do inkubátora a matka nedostala epidurálnu, alebo celkovú anestéziu je kontakt telo na telo možný, dokonca odporúčaný. Takýto kontakt stimuluje laktáciu a umožňuje prenos prospešných baktérií z pokožky matky na dieťa. 

3. Po cisárskom reze musíte nejaký čas počkať s ďalším tehotenstvom.

PRAVDA

Sekcia je operácia, počas ktorej je otvorená brušná dutina: koža, svaly, podbrušnica, maternica; dieťa a placenta sa odoberú a rana sa uzavrie stehmi. Rovnaké "časti" tela budete používať aj počas druhého tehotenstva, kedy sa bude maternica opäť zväčšovať a to je dôvod, prečo potrebujete trochu času, aby sa tieto rany dôkladne zahojili. Preto sa odporúča plánovať ďalšie tehotenstvo najskôr 18 mesiacov po predchádzajúcom. 

4. Ak sa prvé dieťa narodilo cisárskym rezom, potom sa už ďalšie nemôže narodiť prirodzene.

MÝTUS

Cisársky rez ako ukončenie prvého tehotenstva ešte nie je indikátorom, že bude nutný aj pri druhom. Riziko, že sa počas prirodzeného pôrodu roztrhne zašitá rana po prvej sekcii je veľmi malé. Záleží od individuálneho rozhodnutia rodičky, či chce rodiť prirodzene. Výnimkou je situácia, kedy žena otehotnie krátky čas po predchádzajúcej sekcii, alebo ak žena podstúpila sekciu už dva krát pred tým. 

PRAVDA

Sekcia, alebo cisársky rez je operácia, ako každý iná a vyžaduje si žiadnu námahu a kľudový režim. Prvých 5-6 týždňov po zákroku je náročných a rozhodujúcich, pretože stehy sú stále čerstvé a môžu sa kedykoľvek oddeliť. Ženy po cisárskom reze nesmú dvíhať ťažké veci a zdvíhať veci zo zeme z inej pozície ako podrepu a cvičiť cviky určené na aktiváciu brušných svalov. 

6. Cisársky rez je lepší pre bábätko 

DVE STRANY JEDNEJ MINCE 

Pri sekcii sú riziká ako obtočenie pupočnej šnúry, asfyxia novorodenca, zlomenina kľúčnej, alebo bedrovej kosti nižšie; takýto postup často zachráni život novorodenca v prípade nepravidelného pulzu, alebo priečneho otočenia plodu. Cisársky rez chráni pred komplikáciami prirodzeného pôrodu, ktoré sú často nebezpečné pre bábätko a strachujú rodičov.   

Na druhej strane, na pôrod cisárskym rezom dieťa nie je prirodzene pripravené, nakoľko je vybraté z matkinho brucha, vodné prostredie je nahradené vzdušným, táto situácia je pre dieťa extrémne šokujúca a stresujúca. Na rozdiel od cesty pôrodným kanálom, kde tlak aktivuje zmysly a senzorické bunky dieťaťa, je amniotická tekutina vytlačená z pľúc bábätka a jeho pokožka je pokrytá bakteriálnou flórou z matkinej vagíny, cisársky rez je sprevádzaný rizikom vzniku syndrómu dychovej tiesne, alergiami, astmy a problémom so senzorickou integráciou. 

7. Cisársky rez je lepší pre matku 

DVE STRANY JEDNEJ MINCE

Sekcia umožňuje vyhnúť sa bolesti, ktorá sprevádza prirodzený pôrod, dodáva psychickú pohodu pri vyhnutí sa komplikáciám sprevádzajúcim prirodzený pôrod vrátane asfyxie zapríčinenej omotaním pupočnej šnúry okolo hlavičky novorodenca. 

Na druhej strane je sekcia seriózna operácia sprevádzaná chirurgickým rozrezaním brušnej dutiny, ktorá so sebou môže priniesť množstvo komplikácií, ako kolaps, poškodenie maternice, močového mechúra, alebo čriev, stratu krvi, trombózu, alebo infekciu. Sekcia so sebou prináša väčšie riziká pre matku, ako prirodzený pôrod. 

8. Cisársky rez nebolí

MÝTUS

Samotný zákrok sa vykonáva v anestézii, bolesť začne po skončení jej účinku. Rana na bruchu je pri každom pohybe bolestivá, na začiatku je aj vstávanie a sedenie veľmi bolestivé. V prvých dňoch po sekcii je každé použitie brušných svalov, vrátane smiechu, kýchania, alebo stolice veľmi bolestivé. 

9. Po cisárskom reze si zotavovanie vyžaduje viac času 

PRAVDA

Doba zotavenia po sekcii je dlhšia, môžu sa objaviť bolesti hlavy, alebo všeobecná slabosť. Okrem toho po cisárskom reze mamička nemôže nosiť alebo zdvíhať ťažké veci a je pre ňu spočiatku náročné sa posadiť, alebo postaviť. Mali by ste sa na to pripraviť a zariadiť si pomoc pri starostlivosti o bábätko. 

10.  Pôrod cisárskym rezom garantuje pohodlný sexuálny život

MÝTUS

Aj keď prirodzený pôrod zvyčajne zapríčiňuje určitú dočasnú deformáciu genitálií, či už prirodzenú, alebo nástrihom hrádze, pôrod sekciou taktiež nezaručuje uspokojujúci sex. Oba druhy pôrodov, prirodzený aj sekciou sú nasledované šestonedelím, počas ktorého sa neodporúča pohlavný styk. Po tomto období je ženské libido ovplyvnené mnohými faktormi, ako sú napríklad stres, únava, hormóny, dojčenie, potreba psychickej podpory, akceptovanie zmien v tele, a preto nie je pravdou, že po cisárskom reze je libido vyššie, kvôli tomu, že nebol vykonaný manuálny zásah v hrádzi. Okrem toho, môžete sa stretnúť s názormi, že po prirodzenom pôrode sa ženská vagína "odblokuje" a je citlivejšia na budúce sexuálne vnemy. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Pôrod - čo očakávať?

Deň, kedy sa stanete mamičkou sa blíži. Ste nedočkavá, ale taktiež sa obávate dlhého a náročného pôrodu, najmä ak čakáte prvé bábätko. Znalosť je Váš najlepší sprievodca. Zistite, čo bude nasledovať ...

sk_SK Čítať ďalej

Šestonedelie - Ako prežiť toto náročné obdobie

Pôrod je za vami! Gratulujeme! Bolo to naozaj náročné, preto teraz potrebujete nejaký čas na načerpanie nových síl. Tento čas sa volá šestonedelie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sa bude diať s vašim telom, ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako bojovať s nádchou a chorobou počas tehotenstva

Prišla zima s jej nádhernými zasneženými lúkami a kopcami, no taktiež s chladným a vlhkým počasím. Choroba nikoho nediskriminuje a môže zmôcť každého. Ako sa s tým ale vyrovnať, počas tehotenstva?

sk_SK Čítať ďalej

Intímne problémy počas tehotenstva

Sú veci, o ktorých sa nehovorí často a nahlas, ale je dobré o nich vedieť, keď čakáte bábätko. Tu sa môžete dočítať, prečo ste v tehotenstve náchylnejšia na intímne problémy, či môžu predstavovať ...

sk_SK Čítať ďalej

9 tipov proti nespavosti počas tehotenstva

Ak večer nemôžete zaspať, nedokážete získať pre svoje telo potrebnú silu a energiu. Vaše rastúce bruško Vás začína obmedzovať, je veľké a trápi Vás nepohodlie. Pálenie záhy Vás otravuje a máte kŕče ...

Odporúčané produkty