Prišla zima s jej nádhernými zasneženými lúkami a kopcami, no taktiež s chladným a vlhkým počasím. Choroba nikoho nediskriminuje a môže zmôcť každého. Ako sa s tým ale vyrovnať, počas tehotenstva?
Konzultácia: Paweł Palacz; gynekológ, pôrodník
Šanca, že počas tehotenstva neochoriete je veľm imalá. Počas deviatich mesiacov tehotenstva je ženská imunita veľmi oslabená. Navyše k tomu máte oveľa menej možností liečby z dôvodu obmedzeného množstva liekov vhodných pre bezpečné užívanie vzhľadom k Vášmu stavu.
Pamätajte, vždy je lepšia prevencia ako liečba. Tu nájdete niekoľko tipov na zníženie rizika choroby:
Jedzte zdravo
Riaďte sa zásadami zdravého stravovania. Jedzte veľa ovocia, zeleniny, jogurtov, kyslej kaupsty a nakladaných uhoriek. Cibuľa, cesnak a med majú vynikajúce antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti.
Pite dostatok tekutín
Hydratujte svoje telo. Suchá sliznica dýchacích ciest je náchylnejšia na infekciu. Môžete piť mätový alebo kamilkový čaj, aróniový, či citrusový džús, alebo si pripravte nápoj z postrúhaného zázvoru s medom a citrónom.
Hýbte sa
Aj 30 minútová môže pomôcť značne zlepšiť Vašu imunitu. Trávte veľa času na čerstvom vzduchu. Ak je pekné počasie a cítite sa dobre, vyrazte napríklad do parku.
Vyhýbajte sa nákupným centrám
Pokúste sa vyhýbať sa miestam plných kýchajúcich a kašľajúcich ľudí. Klimatizované priestory nie sú vždy správne udržiavané a servisované, preto tu môže vznikať vyššie riziko prenosu baktérií. Vždy, keď môžete, zastavte sa v malých, lokálnych obchodíkoch, alebo ak potrebujete väčší nákup, poproste manžela, alebo priateľov.
Dbajte na dostatok spánku
Unavené telo je slabé telo. Aby ste sa mohli vyhýbať chorobám, musíte byť odpočinutá. Doprajte si dostatok spánku v dobre vetranej izbe. Keď je to možné, pospite si aj počas dňa. Upratovanie počká.
Keď čakáte bábätko, je nesmierne dôležité, aby ste nebrali rôzne lieky bez konzultácie s lekárom. Mnoho liekov môže byť nebezpečných pre vyvíjajúci sa plod. Neužívajte žiadne antibiotiká, aspirín, metamizol, alebo ibobrufen bez konzultácie. Pozor si taktiež musíte dávať na nosné spreje; odporúčajú sa iba tie, ktoré obsahujú morskú vodu. Pred použitím akýchkoľvek liekov si dôkladne prečítajte príbalový leták.
Ak Vás škriabe v hrdle a svrbí nos, vyskúšajte najskôr domáce recepty. Rady našich babičiek sú často veľmi nápomocné v boji infekciou a chorobami.
Keď máte vysokú horúčku a po 2-3 dňoch príznaky choroby neustupujú, alebo sa zvyšujú a nastupujú nové (bolesť ucha, silný kašeľ, problémy s dýchaním) - kontaktujte svojho lekára. Ak je to možné, zavolajte svojmu gynekológovi. Niekedy žiaľ domáce lieky nestačia. Pri silnej chrípke, angíne, bronchitíde, alebo pneumónií potrebujete lekársku pomoc. Možno budete potrebovať antibiotickú liečbu, no v takom prípade lekár zvolí tie správne pre bezpečie Vás a Vášho dieťatka.
Nádcha
Hoci nádchu zvyčajne podceňujeme, môže byť príznakom vážnejšej choroby, preto je dobré bojovať s ňou od začiatku. Ak Vás netrápi nič iného, neváhajte ísť na prechádzku na čerstvom vzduchu, ktorý Vám prečistí sliznicu. Pite veľa tekutín a vezmite si vitamín C aj v jeho prírodných formách (citrusy, kyslá kapusta, nakladané uhorky). Výbornými pomocníkmi sú taktiež cesnak a cibuľa. Často si prečisťujte nos, pretože nazálny výtok môže stiecť do Vášho hrdla, čo predstavuje riziko infekcie dutín, priedušiek, alebo uší. Inhalujte bylinky: mätu, kamilku; šalviový, alebo eukalyptový olej sú taktiež veľmi účinným prostriedkom. Na upchatý nos môžete použiť slanú vodu, kvapky na báze morskej soli, alebo homeopatiká. Okolo nosných dierok si natrite mastičku na zmiernenie začervenania.
Kašeľ, bolesť hrdla
Na kašeľ vyskúšajte domáce sirupy. Nezabudnite, kašeľ môže stimulovať predčasné kontrakcie, preto ak trpíte častými a dlhými záchvatmi kašľa, je lepšie kontaktovať lekára.
Starý, ale dobre osvedčený cibuľový sirup vo všeobecnosti pomáha zmierniť kašeľ a posilniť imunitu. Posekanú cibuľu prelejte medom, alebo posypte cukrom. Zhruba po hodine cibuľa pustí šťavu, ktorú by ste mali piť niekoľkokrát denne. Je dôležité pripravovať si tento sirup každý deň čerstvý, pretože vtedy sú jeho liečivé účinky najsilnejšie. Pri suchom kašli môžete vypiť odvar z ľanových semienok s medom. Taktiež Vám pomôže čaj zo sekaného zázvoru ochutený medom. Pri voľno predajných liekoch zvoľte bylinné sirupy, ktoré sú vhodné pre tehotné ženy.
Vyníkajúca rada našich starých mám na utíšenie boľavého hrdla je kloktanie slanej vody. Taktiež môžete použiť bylinné kloktadlo, napríklad šalviový odvar. Ak je bolesť hrdla sprevádzaná vysokou horúčkou, mali by ste kontaktovať lekára, pretože môže ísť o výskyt streptokoka.
Horúčka
Jediným bezpečným liekom na horúčku je paracetamol v jednorazovej dávke nepresahujúcej 1000mg. Maximálna dávka paracetamolu je 4 g za 24 hodín. Ak horúčka nie je veľmi vysoká, vyskúšajte niektoré recepty na podporu potenia, napríklad lipový čaj alebo prikrytie sa teplými prikrývkami. Ak horúčka presahuje 38 stupňov, vyskúšajte ju redukovať studenou sprchou. Ak pretrváva 2-3 dni nečakajte, ale navštívte lekára, aby ste zistili príčinu.
Deň, kedy sa stanete mamičkou sa blíži. Ste nedočkavá, ale taktiež sa obávate dlhého a náročného pôrodu, najmä ak čakáte prvé bábätko. Znalosť je Váš najlepší sprievodca. Zistite, čo bude nasledovať ...
Pôrod je za vami! Gratulujeme! Bolo to naozaj náročné, preto teraz potrebujete nejaký čas na načerpanie nových síl. Tento čas sa volá šestonedelie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sa bude diať s vašim telom, ...
Sú veci, o ktorých sa nehovorí často a nahlas, ale je dobré o nich vedieť, keď čakáte bábätko. Tu sa môžete dočítať, prečo ste v tehotenstve náchylnejšia na intímne problémy, či môžu predstavovať ...
Ste pripravená na pôrod? Plánujete prirodzený pôrod, no zo skúseností ostatných mamičiek viete, že nie vždy je to možné? Alebo už máte určený dátum cisárskeho rezu kvôli možným komplikáciám? Odhliadnuc ...