Plač dieťaťa môže byť pre čerstvých rodičov skutočne stresujúci. Najmä vtedy, keď je dieťa ťažké utíšiť a plače dlhú dobu. V tejto situácii môže mať dieťa koliku.
Je to určitý typ chovania dojčaťa charakterizovaný nadmerným, záchvatovitým, neutíšiteľným plačom a nekľudom, bez jasnej príčiny.
Ak je dieťa ťažko utíšiteľné a jeho rodičia splnili všetky jeho základné potreby, neznamená to vždy, že má koliku.
Typický plač dieťaťa pri kolike:
Dieťa je červené v tvári, ručičky má zovreté v päsť, nápadne sa napína, priťahuje nožičky k bruchu, pritom odchádzajú plyny.
Dieťa s kolikou sa vyvíja normálne. Je a priberá na váhe a nič nenasvedčuje tumu, že by s ním niečo nebolo v poriadku. Kolika nie je choroba, označuje sa ako dočasná porucha.
Kolika zvyčajne začína vo veku 2-3 týždňov a vymizne do piateho mesiaca života.
Nie všetky deti trpia kolikou. Rodičia niekedy zamieňajú koliku s únavou alebo preťažením z podnetov z celého dňa, ktoré sa môžu objaviť večer. V tomto prípade môžu deti často byť podráždené, mrzuté a plačúce.
Ak máte podozrenie na koliku dieťaťa, oplatí sa navštíviť lekára, ktorý potvrdí vaše predpoklady. Váš lekár bude môcť vylúčiť ďalšie príčiny plaču a úzkosti vášho dieťaťa. Ak je to potrebné, odporučí niektoré lieky, ktoré sú bezpečné pre dieťa.
Doteraz táto otázka nebola jednoznačne zodpovedaná. Kolika môže súvisieť s:
Konzultujte s lekárom alebo laktačnou poradkyňou, či používate správne techniky kŕmenia. Počas kŕmenia (dojčenie aj kŕmenie z fľaše) môže dieťa prehltnúť príliš veľa vzduchu, ktorý sa hromadí v brušku a spôsobuje bolesť. Po kŕmení si musí dieťa vždy odgrgnúť. Ak je príčinou potravinová intolerancia, vylúčte zo stravy potraviny (napr. laktóza).
Bohužiaľ neexistujú žiadne lieky, ktoré koliku liečia. Existujú však spôsoby, ako zmierniť jej príznaky.
Kolika, hoci je bolestivá, pre dieťa nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Nemá vplyv na vývoj a zdravie dieťaťa.
Ak je príčinou koliky intolerancia potravín, potom by sa zložka, ktorá nie je dobre znášaná, mala vylúčiť z detskej stravy. Pokúste sa, po konzultácii so svojím lekárom, nahradiť obvyklú stravu bielkovinovým hydrolyzátom (náhrada mlieka). Ak dojčíte, vyskúšajte eliminačnú diétu (najskôr, po porade so svojím lekárom, odstráňte z vašej stravy na jeden týždeň mlieko a vajcia a zistite, či to funguje).
Probiotiká s Lactobacillus reuteri môžu tiež pomôcť zmierniť príznaky koliky a taktiež môžete vyskúšať mätové čaje.
Milované drobučké ručičky, nožičky, očká, noštek a ušká - tak maličké a úplne závislé od starostlivosti mamičky a otecka. Iba predstava prvého kúpania vyvoláva u niektorých začínajúcich rodičov obrovský ...
Rozsah pokrokov, ktoré dosiahlo Vaše dieťa počas prvého roka je neuveriteľný. Z maličkého, ležiaceho červíčka, ktorý ešte nevie, kde je jeho noštek na celkom chytré batoľa, ktoré veľa bľaboce, šplhá ...
Jesenné ochladenie, kolísanie teplôt a dážď nie sú pre zdravie bábätka najpriaznivejšie. S ich ešte stále nedostatočne vyvinutým imunitným systémom môže dieťatko začať kýchať, kašľať, alebo smrkať. ...
Sú obdobia, kedy dieťatko nemôže niekoľko hodín zaspať, potom sa zobudí v strede noci a začne svoj deň o tretej ráno. Vy ste zničená a cítite, že ste na konci so svojimi silami. Nemôžeme Vám síce pomôcť ...