Týždeň po týždni sledujeme rast Vášho dieťatka a zmeny na Vašom tele. Poradíme Vám ako sa starať o zdravie a výživu počas tehotenstva.
Hashimotova choroba môže spôsobiť problémy s otehotnením a tiež ohrozuje vyvíjajúci sa plod. Ako sa stať matkou a porodiť zdravé dieťa napriek tejto chorobe? Zistite v článku.
Je to autoimunitné ochorenie, ktoré je výsledkom poruchy imunitného systému. Je to chronické ochorenie. Protilátky vytvorené imunitným systémom pacienta sa obracajú proti telu, napádajú štítnu žľazu a postupne ju poškodzujú. Produkcia hormónov T3 a T4 je zastavená, čo vedie k hypotyreóze.
Choroba môže byť asymptomatická. Spravidla však existujú určité príznaky, napríklad:
Hashimotova choroba je diagnostikovateľná krvnými testami. Dôkazom tohto ochorenia je vysoká hladina TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu) a prítomnosť protilátok proti štítnej žľaze.
Hashimotova choroba je progresívne ochorenie a neliečené ovplyvňuje fungovanie celého tela. Nepravidelná menštruácia, narušené cykly a aj ovulácia, spôsobujú problémy s otehotnením. Ak vaše úsilie nie je úspešné, objednajte sa na vyšetrenie k endokrinológovi. Endokrinológ spraví príslušné testy, skontroluje vašu hormonálnu rovnováhu a potom v prípade potreby nasadí vhodnú liečbu.
Choroba nie je dôvodom na vylúčenie tehotenstva. Avšak matka s Hashimotom si musí počas tehotenstva kontrolovať svoje hladiny hormónov.
Pred počatím optimalizujte hladinu hormónov štítnej žľazy a sledujte ich počas celého tehotenstva až do pôrodu. Hladiny TSH by sa mali kontrolovať najmenej každé 4 týždne počas prvej polovice tehotenstva a najmenej raz medzi 26. a 31. týždňom tehotenstva.
Začiatok tehotenstva je čas, počas ktorého sa mozog dieťaťa vyvíja veľmi intenzívne. Pre správny vývoj mozgu potrebuje vaše dieťa hormóny štítnej žľazy. Pretože sa mu štítna žľaza práve tvorí, využíva hormóny matky. Ich nedostatok spôsobený Hashimotovou chorobou môže viesť k abnormálnym rastovým a vývojovým poruchám.
Hashimotova choroba tiež zvyšuje riziko potratu. Môže tiež viesť k ďalším komplikáciám, ako sú:
Jedným z prvých testov, ktoré sa počas tehotenstva urobia, sú testy štítnej žľazy. Váš lekár vás nasmeruje na povinnú kontrolu TSH. Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom, aj keď je váš TSH v normálnych hodnotách. Uvedené hodnoty sú optimálne pre ženy, ktoré neočakávajú dieťa. Gynekológ posúdi, či sú výsledky v poriadku, a v prípade nezrovnalostí vás okamžite nasmeruje k špecialistovi.
Niekedy sa stáva, že Hashimotova choroba sa prejaví až vtedy, keď žena otehotnie. Spúšťačom choroby sa niekedy stáva tehotenstvo. Ak sa hypotyreóza objavila po počatí, po pôrode pravdepodobne problémy ustúpia a všetko sa vráti do normálu.
Rozhodujúcim faktorom pri začatí liečby je prítomnosť protilátok v krvi. Pred otehotnením sa pravidelne nechajte vyšetriť, aby ste kontrolovali svoje hormóny. Adekvátna hladina hormónov nevyžaduje lieky. Ich úroveň sa však môže rýchlo meniť, preto testy opakujte minimálne každé 3 mesiace.
Hneď ako zistíte, že ste tehotná, naplánujte si schôdzku s odborníkom. Predpíše vám lieky, ktoré udržia vaše hormóny na správnej úrovni. Zaobchádzanie s budúcimi matkami je odlišné od zaobchádzania s netehotnými ženami. Aj keď sa cítite dobre a nevšimnete si príznaky choroby, musíte udržiavať hladinu TSH na príslušnej úrovni - 2-2,5 mlU / l. Vďaka tomu sa vaše dieťa bude správne vyvíjať.
Hormonálna terapia nemá na dieťa negatívny vplyv. Lieky sú bezpečné, pretože sú vyrobené z látok, ktoré sú rovnocenné so zlúčeninami prirodzene produkovanými štítnou žľazou.
Nezabudnite doplniť jód. Počas tehotenstva sa zvyšuje dopyt po jóde. Ak sa chcete vyhnúť nedostatku, pri kúpe vitamínov pre tehotné ženy v lekárni si vypýtajte tablety s jódom.
Nie, ale správne zostavená strava môže pomôcť. Správna výživa znižuje riziko zápalu a má pozitívny vplyv na tráviaci systém. Predpísané hormóny a živiny sa lepšie vstrebávajú a zlepšujú pohodu pacienta.
Hashimotova choroba často koexistuje s inými chorobami, a preto by sa mala strava skladať individuálne, berúc do úvahy aj také choroby, ako sú napríklad celiakia alebo cukrovka.
Choroba je spôsobená poruchou imunitného systému, avšak príčiny tejto poruchy nie sú známe. A hoci sa zvyčajne vyskytuje v rámci rodiny, je však ťažké určiť, či ho dieťa zdedí.
Medzi faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia, patria: zlé životné podmienky, nedostatok selénu a jódu, stres, fajčenie a znečistenie životného prostredia.
Výskyt choroby sa zvyšuje aj u ľudí trpiacich inými autoimunitnými ochoreniami, ako je celiakia, lupus, RA, zápalové ochorenie čriev alebo alergia. Hashimotova choroba postihuje tiež častejšie ženy ako mužov.
Pôrod je za vami! Gratulujeme! Bolo to naozaj náročné, preto teraz potrebujete nejaký čas na načerpanie nových síl. Tento čas sa volá šestonedelie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sa bude diať s vašim telom, ...
Prišla zima s jej nádhernými zasneženými lúkami a kopcami, no taktiež s chladným a vlhkým počasím. Choroba nikoho nediskriminuje a môže zmôcť každého. Ako sa s tým ale vyrovnať, počas tehotenstva?
Sú veci, o ktorých sa nehovorí často a nahlas, ale je dobré o nich vedieť, keď čakáte bábätko. Tu sa môžete dočítať, prečo ste v tehotenstve náchylnejšia na intímne problémy, či môžu predstavovať ...
Ste pripravená na pôrod? Plánujete prirodzený pôrod, no zo skúseností ostatných mamičiek viete, že nie vždy je to možné? Alebo už máte určený dátum cisárskeho rezu kvôli možným komplikáciám? Odhliadnuc ...
Týždeň po týždni sledujeme rast Vášho dieťatka a zmeny na Vašom tele. Poradíme Vám ako sa starať o zdravie a výživu počas tehotenstva.