Týždeň po týždni sledujeme rast Vášho dieťatka a zmeny na Vašom tele. Poradíme Vám ako sa starať o zdravie a výživu počas tehotenstva.
Tehotenstvo je radostné obdobie, ale niektoré choroby vám môžu vyvolať obavy o vaše zdravie a zdravie vášho dieťaťa. Dozviete sa o bežných ochoreniach v tehotenstve a naučíte sa ich zvládať.
Tehotenstvo je pre vaše telo veľkou záťažou. Niekedy sú zmeny, ktoré sa odohrávajú v tele nepríjemné a majú vplyv na pohodu budúcej matky. Aj keď máte nepohodlie, nemusíte sa hneď obávať. Bežné ochorenia počas tehotenstva sú dočasné.
Je charakteristickým znakom tehotenstva. Ovplyvňuje asi 60% budúcich matiek a hoci sa zvyčajne vyskytuje ráno, môžete ju zažiť po celý deň. Spravidla sa objavuje na začiatku tehotenstva, medzi 5. a 6. týždňom a vymizne na konci prvého trimestra. Ak kvôli nej trpíte, musíte byť trpezlivá. Nemožno ju úplne odstrániť, ale môžete ju trochu zmierniť. Ako?
Niekedy nevoľnosť nezmizne. Ak je to váš prípad, mali by ste navštíviť lekára. Predpíše vám správne lieky, ktoré ju majú zmierniť.
Zvyčajne sa vyskytuje v prvom trimestri tehotenstva sprevádzané nevoľnosťou. Aj keď je nepríjemné, je to typická choroba v tehotenstve. Po nejakom čase zvyčajne zmizne a nevyžaduje si lekársku konzultáciu. Ak pretrváva, prípadne sa objaví v 2. alebo 3. trimestri tehotenstva spolu s ďalšími rušivými príznakmi, ako sú bolesť žalúdka alebo opuch tela, nepodceňujte to. Zvracanie môže viesť k dehydratácii alebo môže byť spojené s preeklampsiou. V oboch prípadoch je nutná lekárska konzultácia.
Pálenie v zadnej časti hrdla, pažeráka a hrudníka sú príznaky pálenia záhy. Kyseliny žalúdka dráždia citlivú sliznicu a spôsobujú nepohodlie. Kyseliny žalúdka unikajúce späť do pažeráka sú výsledkom relaxácie hladkého svalstva. Pálenie záhy sa zvyčajne vyskytuje na konci tehotenstva, keď maternica začne vyvíjať tlak na žalúdok. Aj keď to nie je nebezpečné, môže to byť nepríjemné, takže ak chcete zmierniť toto nepohodlie:
vyvarujte sa potravín, ktoré môžu spôsobiť pálenie záhy. Nejedzte mastné, vyprážané, korenené, kyslé jedlá. Nekonzumujte čokoládu, kávu a čaj.
Toto je bežný problém budúcich mamičiek. Ak máte zápchu, pridajte do stravy veľké množstvo vlákniny. Jedzte:
Musíte vylúčiť zo svojej stravy:
Nezabudnite na aktivitu. Pohyb zlepšuje peristaltiku čreva uľahčujúcu pohyb čriev. Zápcha môže byť tiež spôsobená výživovými doplnkami s obsahom železa. Poraďte sa so svojím gynekológom a opýtajte sa, či môžete nahradiť výživové doplnky s obsahom železa bylinkami alebo vhodnou stravou.
Sú častým dôsledkom zápchy. Tento problém sa týka asi 20% budúcich matiek. Opuchnuté cievy okolo konečníka spôsobujú svrbenie a niekedy aj krvácanie. Malé uzlíky je možné liečiť miernymi liečivými prostriedkami, ktoré sú voľne predajné. Pre ich pokročilejšie štádium je nutná konzultácia so špecializovaným chirurgom.
Extra váha, ktorú nosíte, mení vaše držanie tela. Bruško posúva ťažisko, čo sťažuje udržanie správnej polohy tela. Abnormálne ohyby chrbta a svalové napätie môžu spôsobiť bolesť. To môže byť obzvlášť nepríjemné v poslednom mesiaci tehotenstva. Ak chcete znížiť bolesť chrbta, plávajte, vzdajte sa vysokých podpätkov a nenoste batoh.
Opuchy sa vyskytujú v nohách a rukách zvyčajne od polovice druhého trimestra. Je to spôsobené príliš veľkým množstvom vody a solí, ktoré sa v tele akumulujú. Nenoste tesné oblečenie, nedávajte si horúce kúpele a nepoužívajte saunu. Vyvarujte sa dlhých prechádzok, oddychujte s vyloženými nohami a pite veľa vody. Zvyčajne tento problém zmizne po pôrode, keď sa telo zbaví prebytočných tekutín.
Aj keď opuch je typický stav, ak nezmizne po pôrode alebo máte opuchy nielen na nohách a rukách, ale aj na iných častiach tela, navštívte lekára. Pri súčasnom zvýšení krvného tlaku, môže byť príznakom preeklampsie.
Kŕče
Calf cramps appear in the second and third trimester, usually at night and in the morning. A diet rich in magnesium and potassium as well as stretching and exercises help in alleviating the discomfort. Before you fall asleep, massage your calves with a warming ointment.
Progesterón znižuje pružnosť krvných ciev a rastúci plod tlačí na panvové žily, čo môže povzbudiť tvorbu kŕčových žíl. Ak máte genetickú predispozíciu, veľmi sa nepohybujete, veľa stojíte v práci alebo ste sa liečili hormonálne, je veľmi pravdepodobné, že ich sa vám objavia. Aj keď kŕčové žily po pôrode postupne miznú, je nepravdepodobné, že zmiznú úplne, preto sa im podľa možnosti treba vyhnúť. Noste kompresné pančuchy alebo pančuchy, ktoré vám predpísal lekár. Buďte fyzicky aktívny a vyhnite sa sedeniu so skríženými nohami. Spýtajte sa lekára na výživové doplnky s obsahom rutínu, ktoré môžu posilniť krvné cievy.
Môže to byť spôsobené uvoľnenými svalmi panvového dna a tlakom maternice na močový mechúr. Inkontinencia zvyčajne zmizne po pôrode. Skôr ako sa tak stane, trénujte svaly panvového dna. Cvičte niekoľkokrát denne v sériách 10-20. Striedavo sťahujte a uvoľňujte svaly zodpovedné za držanie a prúdenie moču. Cvičenie nikdy nevykonávajte počas močenia.
Ak cítite bezbolestné kontrakcie a sťahy brucha, je to znamenie, že vaše telo sa pripravuje na pôrod. Je to prirodzený tréning a cvičenie, ktoré vykonávajú svaly. Ak sú však kŕče sprevádzané špinením, krvácaním, bolesťou chrbta, bolesťou žalúdka, bolesťou slabín a ich frekvencia sa zvyšuje, kontaktujte svojho lekára.
Pôrod cisárskym rezom sa výrazne líši od priodzeného pôrodu. Súvisí to s rozdielmi v popôrodnom zotavovaní sa, ako aj napríklad so starostlivosťou o jazvy. Zistite viac o popôrodnom období po cisárskom reze.
"Môžem po cisárskom reze dojčiť? Budem mať mlieko? Bude moje bábätko vedieť ako sa prisať?" Tieto otázky často trápia budúce mamičky a mamičky po cisárskom reze. Radi by sme Vás ubezpečili, že cisársky ...
Ste pripravená na pôrod? Plánujete prirodzený pôrod, no zo skúseností ostatných mamičiek viete, že nie vždy je to možné? Alebo už máte určený dátum cisárskeho rezu kvôli možným komplikáciám? Odhliadnuc ...
Ak večer nemôžete zaspať, nedokážete získať pre svoje telo potrebnú silu a energiu. Vaše rastúce bruško Vás začína obmedzovať, je veľké a trápi Vás nepohodlie. Pálenie záhy Vás otravuje a máte kŕče ...
Sú veci, o ktorých sa nehovorí často a nahlas, ale je dobré o nich vedieť, keď čakáte bábätko. Tu sa môžete dočítať, prečo ste v tehotenstve náchylnejšia na intímne problémy, či môžu predstavovať ...
Týždeň po týždni sledujeme rast Vášho dieťatka a zmeny na Vašom tele. Poradíme Vám ako sa starať o zdravie a výživu počas tehotenstva.