Prvé kroky pri rozširovaní stravy dieťaťa

Tu prichádza moment, kedy samotný prsník matky nestačí. Nižšie nájdete tipy, kedy a ako by ste mali zaviesť nové zložky do stravy vášho dieťaťa.

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

Kedy

Pripravenosť dieťaťa je často signalizovaná: začína častejšie vyžadovať mlieko, tiež sa častejšie prebúdza na kŕmenie a začína sa dotýkať potravín, ktoré konzumujeme.

Ak máte pochybnosti o tom, či je vhodný čas na kuchárske experimenty, poraďte sa s osvedčeným lekárom. V súčasnej dobe odborníci odporúčajú začať rozširovať detskú stravu okolo 6. mesiaca života. To platí aj pre dojčatá kŕmené dojčenskou výživou.

Nemala by ste príliš dlho čakať s rozšírením stravy dieťaťa, pretože tým, že ho kŕmite hustými kašami, naučíte ho žuvať a hrýzť, čo je nevyhnutné pre správny vývoj reči a hryzu. Príliš dlhé kŕmenie mliekom môže viesť k zdravotným problémom v dôsledku nedostatku vitamínov A a D, železa a zinku.

Príprava

Mala by ste začať kúpou pohodlnej vysokej stoličky, ako aj niekoľkých podbradníkov, misiek, plastových lyžíc, strúhadla, mixéru a fľašky s meracou stupnicou na presné meranie porcie jedla. Keď dieťa ešte nevie sedieť (sú deti, ktoré sa naučia túto schopnosť dokonca v 9. mesiaci života), nastavte opierku stoličky do polonaklonenej polohy. Nikdy nekŕmte dieťa, keď leží alebo má hlavu naklonenú dozadu, pretože tu je riziko udusenia sa.

Dobré začiatky

Na začiatok môžete dať vášmu dieťaťu nastrúhané a upečené jablko, zemiak alebo mrkvu. Počas prvých dní, nechajte dieťa, aby si zvyklo na novú chuť a textúru jedla, preto pár lyžičiek bude stačiť. Najprv mu dajte mlieko a potom poriadne roztlačené pyré. Ideálnym časom bude večera. Večerné kŕmenie novým jedlom môže skončiť plynatosťou, bolesťou brucha a následne bezsennou nocou.

Nezabudnite každú novú potravinu pridávať zvlášť a počkajte 3-5 dní predtým, než skúsite ďalšiu. Pozorujte dieťa počas tejto doby. Ak sa objavia akékoľvek znepokojujúce príznaky, ako je napr. kolika, hnačka alebo vyrážky, novú potravinu by ste mu nemala dávať. Avšak, keď je všetko v poriadku, po niekoľkých dňoch mu môžete dať nový druh zeleniny. Po nejakom čase môžete uvariť prvú polievku s viacerými druhmi zeleniny (tekvica, brokolica, petržlen, cuketa) alebo použiť už pripravenú v nádobe. Pridajte olivový olej a krupicu na varenú zeleninu. Teraz je čas pridať do stravy strúhané jablko vo forme pyré alebo šťavy.

Pridajte lepok

Krupica je lepok a predchádzajúcim postupom bolo počkať s ňou až do 10. mesiaca života dieťaťa. V súčasnosti väčšina vedcov zastáva názor, že skoré podávanie gluténu podporuje prevenciu celiakie. Najlepšie je začať so zeleninou alebo ovocím, do ktorých po niekoľkých týždňoch pridáte polovicu čajovej lyžičky uvarenej krupice.

Niečo na pitie

Keď začnete rozširovať stravu, dieťa je častejšie smädné kvôli zmene štruktúry jedla. Učíme ho piť tým, že mu dáme z hrnčeka vodu alebo šťavu zriedenú s vodou. Môžete použiť hrnček s náustkom alebo netečúci hrnček so slamkou. Nedávajte dieťaťu piť sladené nápoje.

Kaša, mäso, vajcia

V siedmom mesiaci môže dieťa začať jesť kaše: kukuričnú, pšeničnú a ryžovú. Kaše pre dojčiace deti sú pripravené s vodou, zatiaľ čo tie pre deti s dojčenskou výživou, si môžete pripraviť s vlastným mliekom s trochou pridanej vody. Je to sýte jedlo, najmä pred spánkom.

Približne v rovnakom čase začneme podávať mäso, najlepšie kuracie, morčacie alebo králičie. Mala by ste ho variť samostatne, roztlačiť a pridať do polievky. Deti, ktoré boli kŕmené dojčenskou výživou, môžu začať jesť kaše a mäso o mesiac skôr. Mala by ste tiež začať mu dávať ryby striedavo s mäsom.

V siedmom mesiaci by mala strava dieťaťa obsahovať aj vaječný žĺtok. Pridajte polovicu uvareného vaječného žĺtka do jedla každý druhý deň.

Ovocný raj

Medzi 8. a 10. mesiacom rozširujeme stravu dieťaťa o nové ovocie vrátane hrušiek, marhúľ, broskýň, nektáriniek, ríbezlí, malín, sliviek, hrozna, kivi, vodného melónu a ďalších. Buďte opatrná s jahodami a divými jahodami. Počkajte do 12. mesiaca pred tým než mu dáte citrusy.

Na začiatku pridajte novú zeleninu: karfiol, kaleráb, pór, zeler, červená repa, nasleduje cibuľa, hrášok, uhorka, korenie, paradajky, fazuľa, špargľa a špenát. V 10. mesiaci môžete pridať nové cereálne výrobky: detské sušienky, rezance, chlieb. V 11. mesiaci by malo dieťa prijať mliečne výrobky, ako je tvaroh, jogurt alebo kefír.

Dávajte pozor na kvalitu prísad

Zabezpečte dobrú kvalitu jedla, ktoré vaše dieťa konzumuje. Vyberajte zdravé nízko-spracované výrobky. Keď budete variť, kupujte čerstvé, vyskúšané ingrediencie z organických fariem a vajcia z voľného výbehu. Ak sa rozhodnete používať zakonzervované jedlo, vždy čítajte etiketu a vyhýbajte sa zbytočnému cukru, soli alebo konzervačným látkam.

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

12 rád pre slabých jedákov

Hovorí sa, že žiadne dieťa sa nerodí ako slabý jedák. Každý z nás prichádza na svet s prirodzeným inštinktom prežitia, čo si vyžaduje jedenie. Ak sa však vaše dieťa stalo slabým jedákom, nižšie v tomto ...

sk_SK Čítať ďalej

Strava pre silnejšiu imunitu

Prečítajte si, ako môže strava pomôcť posilniť imunitný systém dieťaťa tak, aby žiadna choroba neovplyvnila vaše plány na aktívny čas vonku.

sk_SK Čítať ďalej

Ako naučiť dieťa piť

Kedy a ako by ste mali začať učiť dieťa piť? Ide o veľmi individuálnu záležitosť. Sú deti, ktoré vezmú pohár do ruky skoro, aby napodobnili dospelých a rýchlo sa z neho naučia piť. Iní, ktorí majú silnejšiu ...

sk_SK Čítať ďalej

Sprievodca cereálnymi kašami

Cereálne kaše pre dojčatá sú veľmi dôležitou súčasťou stravy vášho dieťaťa. Dodávajú telu vášho dieťaťa potrebné zložky pre jeho správny vývoj, vrátane vápnika, železa, horčíka a sú doplnené ...

sk_SK Čítať ďalej

Čo utíši smäd dieťaťa

Voda, džús, alebo iný nápoj? Čo by ste mali dať dieťatku piť a v akých denných množstvách? Aké sú príznaky nedostatočného prísunu tekutín? Čo je pre dieťa zdravé a čo by ste mu nemali dávať vôbec? ...

Odporúčané produkty