Prečítajte si, ako môže strava pomôcť posilniť imunitný systém dieťaťa tak, aby žiadna choroba neovplyvnila vaše plány na aktívny čas vonku.
Posilnenie imunity dieťaťa ovplyvňuje mnoho faktorov. Predovšetkým sú veľmi dôležité prechádzky na čerstvom vzduchu pre dobré prevetranie tela, rovnako ako pre jeho kontakt s baktériami, aby sa naučilo, ako s nimi bojovať. Správna voľba oblečenia je dôležitá, tak aby dieťa nebolo prehriate a aby sa jeho telo naučilo, ako správne kontrolovať teplotu spolu s fyzickým cvičením a dobrou atmosférou doma.
Imunita sa tiež posilňuje správnou stravou. Zažívací a tráviaci systém tvoria jednu z najväčších jednotiek v imunitnom systéme, hlavne preto, lebo krv pretekajúca cez ňu je bohatá na lymfocyty, t.j. biele krvinky zodpovedné za kontrolu baktérií, ako aj probiotiká produkované črevnou flórou a zabraňujúce črevným infekciám. Probiotiká podporujú imunitný systém stimulovaním produkcie protilátok a zvyšovaním aktivity lymfocytov.
Bez vhodného množstva tekutín nie je možné, aby telo udržalo rovnováhu. Najlepšou možnosťou je naučiť vaše dieťa piť vodu. Pitná minerálna voda je oveľa lepšia ako pitie džúsu z kartónov alebo farebných nápojov s konzervačnými látkami, pretože odstraňuje toxíny a kontaminanty z tela.
S prichádzajúcou jarou a nasledujúcim letom, zabezpečte, aby strava vášho dieťaťa obsahovala čerstvé ovocie a zeleninu. Ovocie a zelenina sú nielen veľmi dobre absorbovaným zdrojom vitamínov a minerálnych solí, ale obsahujú aj fytonutrienty, ktoré sa nenachádzajú v iných výrobkoch. Tieto látky chránia rastliny pred baktériami, vírusmi a hubami, a u ľudí zlepšujú imunitu, pomáhajú kontrolovať infekcie a odstraňujú z tela toxíny.
Potrebné nenasýtené mastné kyseliny (omega-3 a omega-6) sa prijímajú stravou a telo ich nemôže produkovať. Pomer, pri ktorom sa tieto kyseliny podávajú, je tiež dôležitý a mal by byť 1:5, v prospech omega-3 mastných kyselín. Omega-6 mastné kyseliny sa nachádzajú v rastlinnom oleji a najmä v sójových a slnečnicových olejoch. Omega-3 mastné kyseliny, vrátane kyseliny dokosahexaénovej (DHA), ktorá je dôležitá pre vývoj mozgu a správne kognitívne procesy, sa vyskytujú v olejnatých rybách zo slaných vôd. Nenasýtené mastné kyseliny prispievajú k ochrane mladého tela pred alergiami, majú protizápalový účinok a sú nevyhnutné pre správny vývoj nervového systému.
Stojí za to pridať do stravy dieťaťa probiotiká. Ide o živé kultúry prospešných baktérií, ktoré produkujú kyselinu mliečnu a sú prítomné v mikroflóre tráviaceho systému. Prinášajú pre telo veľa výhod: kontrola funkcie tráviaceho systému, prispievajú k zvýšeniu vstrebania vitamínov a minerálov, majú priaznivý účinok na imunitný systém zlepšovaním odolnosti voči infekciám. Probiotické doplnky stravy dostupné v lekárni sa odporúčajú počas liečby antibiotikami, zatiaľ čo normálne sa odporúča kŕmiť deti s potravinami bohatými na probiotiká, ako je prírodný jogurt, kefír, kyslá kapusta alebo nakladané uhorky.
Aby imunitný systém fungoval správne, potrebuje podporu vo forme všetkých zložiek potrebných na jeho dobré fungovanie. Preto by ste mali zahrnúť do stravy vášho dieťaťa výrobky bohaté na:
Sladkosti, rýchle občerstvenie, vysoko spracované výrobky by sa vôbec nemali objaviť v strave vášho dieťaťa, ale ak sú zahrnuté, tak čo najmenej. Cukor má zlý účinok na stav sliznice tela, ktorá sa stáva viac priepustnou pre baktérie. Rýchle občerstvenie a vysoko spracované potraviny obsahujú pomerne malé množstvá prírodných a ľahko vstrebaných živín, pričom obsahujú veľa nezdravých tukov, stabilizátorov a látok zlepšujúcich chuť.
Správne chápaná strava nie je obmedzená len na jedlo, ktoré dieťa prijíma, ale tiež sa zameriava na spôsob ako ho prijíma. Spôsob stravovania má veľký význam pre zlepšenie imunity. Samozrejme, výrobky musia byť čerstvé, z overeného zdroja, umyté, podrobené príslušnému tepelnému spracovaniu, a naše ruky a ruky dieťaťa musia byť čisté. Frekvencia jedál je tiež dôležitá. Najlepšie je podávať dieťaťu 5 zdravých jedál každé 3-4 hodiny. Hladné telo má k dispozícii obmedzené zdroje na boj proti baktériám a vírusom, takže je náchylnejšie na infekcie.
Tu prichádza moment, kedy samotný prsník matky nestačí. Nižšie nájdete tipy, kedy a ako by ste mali zaviesť nové zložky do stravy vášho dieťaťa.
Voda, džús, alebo iný nápoj? Čo by ste mali dať dieťatku piť a v akých denných množstvách? Aké sú príznaky nedostatočného prísunu tekutín? Čo je pre dieťa zdravé a čo by ste mu nemali dávať vôbec? ...
Cereálne kaše pre dojčatá sú veľmi dôležitou súčasťou stravy vášho dieťaťa. Dodávajú telu vášho dieťaťa potrebné zložky pre jeho správny vývoj, vrátane vápnika, železa, horčíka a sú doplnené ...
Hovorí sa, že žiadne dieťa sa nerodí ako slabý jedák. Každý z nás prichádza na svet s prirodzeným inštinktom prežitia, čo si vyžaduje jedenie. Ak sa však vaše dieťa stalo slabým jedákom, nižšie v tomto ...