Emócie mamičky, ktorá kŕmi fľašou 

Snívali ste o dojčení. Nevyšlo to. Ste veľmi znepokojená, bojujete s negatívnymi emóciami a kladiete si otázky, ktoré bolia ešte viac. Máte strach, že kŕmenie z fľaše neposkytne Vášmu bábätku všetko potrebné, čo by mu poskytlo dojčenie. Tu si môžete prečítať ako vytvoriť puto medzi mamičkou a dieťaťom a prečo by ste nemali plakať kvôli strate mlieka. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

"Musím sa priznať, že pred tým ako som otehotnela, som o dojčení čítala veľmi málo. Sústredila som sa viac na výbavičku, oblečenie, postieľku, dokonca i hračky. Dojčenie malo prísť prirodzene. Ale neprišlo... Mala som cisársky rez. Povedala som si, nemám mlieko, ale to je po cisárskom reze normálne. Verila som tomu. Neskôr, keď mlieko prišlo, môj synček nechcel sať, preferoval fľašu. Namiesto pomoci, mi lekár dal tabletky, aby sa mi zastavila laktácia.  

Som tým stále znepokojená a nahnevaná, pretože všetko mohlo byť inak, ak by som išla rodiť do inej nemocnice."

Kinga, 33

 

"Moja dcéra odmietla prsník keď mala dva mesiace. Nemohla som ju donútiť opäť sať. Plakala som vyše týždňa pred tým, ako som si uvedomila, že to zo mňa nerobí zlú matku." 

Silvia, 22

 

"Som zdravotná sestra a o výhodách dojčenia viem veľa. Keď porodila moja dcéra, bolo pre celú rodinu jasné, že bude dojčiť. Avšak, nakoniec to bola dráma, ktorá trvala niekoľko týždňov. Vyhľadali sme pomoc pôrodných sestier a laktačných poradkýň, používali sme rôzne metódy a techniky, ale dojčenie bolo pre moju dcéru stále veľmi bolestivé. Keď nastal čas kŕmenia a mala si priložiť bábätko k prsníku, videla som strach a paniku v jej očiach. 

Začala som jej vravieť, nech si mlieko odsáva a dá ho vnučke cez fľašu. Dcéra plakala,  že nechce byť zlá matka, že sa jej to podarí, veď tá bolesť nič nie je. 

Teraz Elena čaká už druhé dieťa a už teraz predpokladáme, že bude používať fľašu. Ak bude schopná odsávať si mlieko bez bolesti, tak bude kŕmiť svojim mliekom, ak nie, tak náhradou." 

Alena, 48

 

"Od začiatku som mala jasno v tom, že nebudem dojčiť. Pre viacero dôvodov. Myslím si, že kvôli tomu nemusím byť odcudzovaná. Avšak, na začiatku som sa cítila pod veľkým tlakom, že to musím urobiť, pretože je to to najlepšie, čo môžem dať svojmu dieťaťu. Nesúhlasím. Najlepšie pre dieťatko je mať milujúcu a šťastnú matku. 

Musím sa však priznať, že najskôr som hovorila, že som nemohla dojčiť, nie že nechcela. Potom ma nikto neodcudzoval. 

Pocítila som však aj laktačný teror zo strany niektorých mamičiek. Prajem si, aby mala každá matka právo na výber." 

Jana, 28

 

"Keď som prechádzala plnosťou prsníkov, musela som bojovať aj s deficitom. Pila som čaje na stimuláciu laktácie, veľa vody, dokonca som meditovala a predstavovala si mlieko v mliečnych žľazách. Moje dieťatko začalo strácať váhu. Začala som mu stravu dopĺňať dojčenským mliekom. Neplakala som, doslova som ručala keď som išla od pediatričky. Ručala som, keď som pripravovala mlieko a podávala ho môjmu dieťaťu. Ručala som v kúpeľni na ramene môjho manžela. Pretože, čo som to za matku, keď nie som schopná nakŕmiť svoje vlastné dieťa." 

Paulína, 24

 

"Pod tlakom okolia kvôli dojčeniu som sa tiež cítila previnilo, ale moja intuícia mi vravela, že nie som zlá matka. Svoje dieťa milujem, starám sa o neho, držím ho, kolísam ho, šepkám mu, čo k nemu cítim. Našťastie existuje veľa mamičiek, ktoré kŕmia fľašou a podporujeme sa na internetových fórach." 

Agáta, 23

 

Tu je pár príbehov zo života mamičiek. Mohli by sme pokračovať: mastitída, boľavé bradavky, hľadanie pomoci, obavy, noci plné sĺz, tlak okolia, ovplyvňovanie ľuďmi, pocit zlyhania a hanby. 

Dojčenie v porovnaní s kŕmením z fľaše je veľmi vzrušujúce. Najlepšie pre Vás je zostať niekde v strede. Ak nedojčíte minimálne 6 mesiacov, môžete sa stretnúť s nedostatkom porozumenia zo strany okolia. Podľa všeobecného názoru by ste mali odstaviť dieťa od dojčenia do jeho 18 mesiaca. Ak dojčíte dlhšie, môžete sa stretnúť s názormi, že je to príliš dlho, nie je to dobré pre Vaše dieťa a iba si tým uspokojujete svoje emocionálne potreby. Dojčíte a bábätko plače, možno budete počuť o nehodnotnom mlieku; dáte dieťaťu náhradu, budete počuť kritické poznámky. Hľadáte informácie, budete počuť názory na výsledky testov, medicínske prieskumy, konšpirácie atď. ...

A v strede toho všetkého ste vy: Mamička s jej maličkým bábätkom. Ani na chvíľu nezabúdajte na to, čo je pre Vás a Vaše bábätko najdôležitejšie. A aj keď je to náročné, sústreďte sa na seba a myslite na to, čo chcete pre seba a svoje bábätko. 

Bonding a blízkosť počas kŕmenia z fľaše  

Už pred viac ako 60 rokmi nastal prelom vo vývojovej psychológií vo vnímaní mechanizmov, ktoré sú základom väzby medzi dieťaťom a matkou, zovšeobecnene jeho opatrovníkom. Je to založené na výsledkoch experimentu Dr. Harryho Harlowa a jeho tímu. Výskum bol uskutočnený na opiciach Makak rézus, ktoré si mohli vybrať medzi dvomi matkami. Jedna matka bola dutá, vyrobená z drôtu a mala bradavku, v ktorej bola potrava a druhá matka bola vyrobená z dreva, pokrytá penou a látkou príjemnou na dotyk, no nemala bradavku s potravou. Obe matky boli teplé (vyhrievacie teleso bolo inštalované vo vnútri). Boli rovnakého tvaru a veľkosti. Napriek tomu, látková matka v porovnaní s drôtovou mala niečo, čo Harlow volal možnosťou pocítiť upokojujúci dotyk a opice sa mohli túliť, trieť, alebo uhniezdiť sa na jemnom materiály.  

Opice boli rozdelené do skupín a jedna skupina dostala mlieko od drôtenej matky a druhá od textilnej. Ukázalo sa, že obe skupiny vyhľadávali kontakt od textilnej matky (skupina opíc, ktorá dostala mlieko od drôtenej matky preferovala trávenie času a kŕmenie od textilnej matky). Pri vystavení stresu, alebo strachu hľadali opice z oboch skupín útočisko u textilnej matky. Podobne, pri objavovaní nového územia bola textilná matka základňou bezpečia pre obe skupiny opíc. 

Výsledky výskumu taktiež ukázali, že opice s iba drôtovou matkou zbavené kontaktu s látkovou matkou mali problémy s trávením mlieka a boli viac apatické, ako skupina (dostávajúca rovnaké množstvo potravy), ktorá sa mohla túliť k textilnej matke. Vývojový skok bol taktiež pozorovaný, keď bola opiciam poskytnutá textilná matka. 

Výsledky výskumu preukázali, že puto medzi matkou a dieťaťom nie je výsledkom dojčenia. V tom čase to dopomohlo zmeniť psychoanalitický prístup, že dojčenie ako metóda kŕmenia je prospešná pre dieťa a z tohto potešenia pramení aj puto - láska - istota. Tu je láska a puto primárnou potrebou pre bábätko, rovnakou, ak nie aj vyššou ako potreba uspokojenia hladu a smädu. 

Puto medzi matkou a dieťaťom nezávisí od spôsobu kŕmenia. Kŕmenie uspokojuje hlad, zatiaľ čo puto znamená blízkosť, nežnosť, dotyk, uspokojenie potrieb. Je to istota dieťaťa, že ste tu pre neho keď Vás potrebuje, ak má dôveru vo Vás, tak môže dôverovať svetu. 

Dávate dieťatku menej lásky, ak ho kŕmite z fľaše? Nie, alebo aspoň by to tak byť nemalo. Zvoľte si pozíciu podobnú nejakej na dojčenie, môžete držať dieťa na Vaše nahej pokožke, nechať ho počuť tlkot Vášho srdca. Okrem času kŕmenia, môžete mu poskytovať kenguriu starostlivosť, nosiť dieťa v šatke, na rukách, kolísať ho a túliť sa s ním. 

Vraví sa, že fľaša znamená "huráá, ocinko, babička, alebo dedko môžu tiež kŕmiť bábätko; je to veľmi dobre, pretože si tiež môžu vytvárať puto." Nemusí to tak byť. Je to Vaša voľba. Ak potrebujete a chcete to, nakŕmte dieťatko vy. Ak to cítite inak, požiadajte manžela/partnera, alebo členov rodiny. Pamätajte, máte právo brať kŕmenie z fľaše ako niečo intímne iba medzi Vami a Vašim dieťaťom, alebo medzi vami tromi. 

Byť zlou/najhoršou matkou 

Máme chúlostivú otázku pre mamičky, ktoré stále plačú nad svojim strateným snom o dojčení. 

Kto je lepšou matkou? 

Mamička A, ktorá sa zobudí na mrnčanie bábätka, stane z postele, s úsmevom ho pobozká, rozpráva sa s ním, spieva mu, je okúzlená novou grimaskou, ktorú spraví počas prípravy mlieka. -Pozri láska, teraz budeš papať- povie, vezme dieťatko do náruč a podá mu fľašu. 

Mamička B, ktorá sa zobudí na mrnčanie bábätka, otvorí oči a je frustrovaná, pretože je zlá matka, vytiahne sa z postele, príde k bábätku a plače, pretože je taká zlá matka, že ani nedokáže nakŕmiť svoje dieťa. Nová grimaska, ktorú bábätko spravilo zostala bez povšimnutia. Medzitým sa mrnčanie bábätka pravdepodobne rozvinie do plaču. Mamička B pripravuje mlieko, zoberie dieťa na ruky a plače s ním podávajúc mu mlieko. 

Ak sa vidíte ako mamička B, stačilo. Je na čase vzchopiť sa. Nič nie je stratené. Sú tu dôležitejšie veci, o ktoré by ste sa mali starať. Nie je dôvod plakať nad rozliatym mliekom, najmä keď ho môžete nahradiť vhodným dojčenským. 

Ako bojovať s negatívnymi pocitmi?

Zúfalstvo, bolesť, pocit bezmocnosti, prázdnoty, alebo strachu sú normálne počas prirodzenej zmeny, ktorú nevieme ovplyvniť a nemôžeme ju mať pod kontrolou. Napriek tomu že je to normálne, tieto negatívne pocity Vás nesmú pohltiť. Aj keď je to niekedy náročné sa od nich odpútať a musíte bojovať s hormonálnou disbalanciou po pôrode, je dôležité robiť všetko pre to, aby ste sa z nich dostali kvôli Vášmu dobru a najmä dobru Vášho dieťatka. 

Ak sa neviete ubrániť klesaniu na duchu, negatívnym pocitom, poproste o pomoc rodinu, priateľov alebo psychológa. 

Vy a Vaše dieťa  

Novorodenec má iba pár spôsobov, ako získať pozornosť. Môže plakať dožadujúc sa uspokojenia svojich potrieb, zostilniť svoj stisk aby zastavil svojho ochrancu, alebo úsmevom zvyšovať svoju atraktivitu (posledné dve uvedené formy správania sa prejavujú na začiatku ako vrodené reflexy a nie ako vyjadrenie potrieb). Novorodenec je úplne závislý na dospelých. A rodič je tu na to, aby dal na neho pozor. 

Aby ste spoznali svoje dieťa, lepšie mu rozumeli, vedeli citlivo reagovať na jeho potreby, nestačí len chcieť, ale musíte si k tomu pripraviť psychický priestor. Tento priestor nenájdete, ak sa budete zameriavať na negatívne pocity a emócie. To je dôvod, prečo je dôležité vrátiť sa čo najrýchlejšie do psychickej pohody. 

Najlepšia mamička na svete 

Nezáleží na tom, či kŕmite z fľaše, alebo dojčíte. Najdôležitejšie je Vaša láska a náklonnosť k dieťaťu, vtedy má dieťa všetko, čo potrebuje. Čo je naozaj dôležité je Váš úsmev, nežné slová, starostlivosť a pohladenie. Dôležitý je Váš upokojujúci dotyk, ktorý dávate bábätku, aby mohlo vyrastať s pocitom spokojnosti, bezpečia, psychickej a fyzickej pohody. 

Takže.. drahé mamičky, ktoré kŕmia z fľaše, najlepšie mamičky na svete sa usmievajú a túlia si svoje deti :) 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Hygiena fliaš a cumlíkov - ako zaistiť bezpečnosť a čistotu

Umývanie, vyváranie a sterilizácia fliaš a cumlíkov vyzerá náročne, no všetky tieto aktivity sú veľmi dôležité pre zdravie dieťaťa. Zvyšky mlieka sú vynikajúcim miestom na množenie baktérií, no tráviaci ...

sk_SK Čítať ďalej

Náhrady stravy pre novorodencov a dojčatá

"Len nech je zdravé", toto je najväčšie prianie rodičov od momentu, kedy sa bábätko narodí. Zabezpečiť, aby bábätko správne priberalo na váhe je výzva pre mamičky, no niekedy táto výzva prináša so sebou ...

sk_SK Čítať ďalej

Bezpečné kŕmenie z fľaše

Počas kŕmenia z fľaše je veľmi dôležité dbať na zdravie a bezpečnosť dieťatka, aby ste predišli duseniu sa, alebo možným problémom s bolesťou bruška. Mali by ste dávať pozor na to, aby ste kŕmili správnou ...

sk_SK Čítať ďalej

Ako začať s kŕmením dieťaťa fľašou, aby sa predišlo chybám

Kŕmenie z fľaše nie je náročné, aj keď je potrebné riadiť sa pár pravidlami, aby bolo efektívne. Po pár kŕmeniach sa pre Vás správne spôsoby stanú prirodzené. Tu je pár príkladov chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

Odporúčané produkty