Ako začať s kŕmením dieťaťa fľašou

Kŕmenie z fľaše nie je náročné, aj keď je potrebné riadiť sa pár pravidlami, aby bolo efektívne. Po pár kŕmeniach sa pre Vás správne spôsoby stanú prirodzené. Tu je pár príkladov chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť. 

Data publikacji: 09-08-2018 Data modyfikacji: 27-11-2019

Čomu sa vyhnúť pri kŕmení z fľaše? 

Doplnky ku kŕmeniu z fľaše  

  • Zväčšovanie diery v cumlíku

    Mamičky si niekedy myslia, že mlieko tečie príliš pomaly, bábätko je unavené a chcú mu pomôcť  s uľahčením satia, preto zväčšia dieru v cumlíku. Avšak príliš veľká diera v cumlíku môže spôsobiť riziko udusenia dieťaťa, pretože bábätko je nútené prehĺtať naraz veľké množstvo mlieka a tým pádom aj vzduchu, čo môže spôsobiť tiež koliku. Vami vytvorená diera môže mať ostré hrany a môže byť nebezpečná pre dieťa. Namiesto toho, radšej sledujte informácie na obale a kúpte cumlík, ktorý je vhodný k veku Vášho dieťaťa. Keď trošku vyrastie, kúpite mu iný, s rýchlejším tokom; potom bude naň Vaše dieťatko pripravené. 

  • Používanie poškodeného cumlíka 

    Neodkladajte si cumlíky. Mali by ste ich nahradiť keď je dieťatko staršie ako je odporúčaný vek na používanie konkrétneho cumlíka, taktiež ak vyzerá opotrebovane, je prasknutý, alebo dohryzený. Nahromadené nečistoty, v ktorých sa nachádzajú baktérie sú v týchto prasklinách viditeľné aj voľným okom. Z bezpečnostných dôvodov by ste mali cumlíky nahrádzať každé dva až tri mesiace. 

Kŕmenie dojčenským mliekom

  • Primerané k veku - Dojčenské mlieko musí byť zvolené na základe veku Vášho dieťaťa. Etiketa na dojčenskom mlieku obsahuje presné informácie o tom, pre ktoré deti je určené. Každé obdobie života dieťaťa vyžaduje iné špecifické požiadavky na nutričné zloženie, preto dôverujte výrobcovi. 

  • Nesprávne dávkovanie - Pri príprave dojčenského mlieka by ste mali striktne dodržiavať manuál na obale. Nezarábajte zmes príliš riedku, ani hustú. Príliš veľká dávka bielkovín alebo minerálov môže byť záťažou pre tráviaci trakt dieťaťa, alebo jeho obličky. Príliš riedka zmes môže mať zase za následok deficit potrebných látok v strave dieťaťa. 

  • Voda z vodovodu - Na prípravu dojčenského mlieka nesmiete používať vodu z vodovodu. Zmes by sa mala pripravovať z fľaškovej dojčenskej alebo demineralizovanej vody. Voda musí byť čerstvá a nesmie dlho stáť na slnku. 

  • Príprava na neskôr - Dojčenské mlieko musí byť pripravené hneď pred použitím, pretože odstátím stráca svoje nutričné hodnoty. Keď plánujete ísť s bábätkom niekam, zoberte si so sebou dávku dojčenského mlieka a vodu v termoske, aby ste ich mohli v správnom momente zamiešať. 

Čistenie fliaš a príslušenstva 

  • Nesprávne umyté príslušenstvo - Znečistená fľaša alebo cumlík môžu spôsobiť mnoho nepríjemných žalúdočných problémov, alebo opar. Zaschnuté sliny, zostatky starého mlieka sú dobrým prostredím pre tvorbu baktérií. Prípravky na kŕmenie by sa mali umývať a vyvárať do 6 mesiaca života dieťaťa. Neskôr nemusíte už vyvárať všetko po každom použití, ale iba raz za pár dní. 

  • Oblizovanie pred kŕmením -  Niektorí rodičia občas pre kontrolu teploty pokrmu oblizujú cumlík. Toto robiť nesmiete. V ústach dospelého človeka sa nachádzajú baktérie, ktoré sú pre dospelých neškodné, no pre bábätko môžu byť nebezpečné.  Môžeme byť nositeľmi chorôb a neochorieť, no u detičiek môžu nastať komplikácie. aby ste skontrolovali teplotu dojčenského mlieka, je lepšie si vytlačiť pár kvapiek na vnútornú stranu zápästia. 

  • Nechávanie zvyškov "na neskôr" - Po prvé, ako už bolo zmienené, iba čerstvo pripravené dojčenské mlieko má potrebnú nutričnú hodnotu. Po druhé, počas kŕmenia sa do mlieka dostávajú baktérie, ktoré sa následne množia. Takáto zmes potom môže byť pre citlivý organizmus dieťatka nebezpečná. Najlepším riešením je vytovriť si zvyk po každom kŕmení vyliať zvyšné mlieko a fľašu vyčistiť, pretože obzvlášť odstáte mlieko zasychá v cumlíku a je náročnejšie ho dôkladne umyť. 

Zlozvyky počas kŕmenia z fľaše 

  • Zaspanie s fľašou - Bábätko často zaspí počas kŕmenia, najmä večer. Nedporúčame však používanie fľaše na uspávanie dieťaťa. Bábätko by nemalo zaspať so zvyškami jedla v jeho ústach, pretože to nie je prospešné pre jeho budúce zúbky. Pred spánkom by sa mali ďasná potrieť navlhčeným tampónom a vyčistiť všetky už vyrastené zúbky. Nie je to dobré taktiež z psychologického hľadiska, nakoľko sa dieťatko na tento zlozvyk môže rýchlo naučiť a bude náročné ho od toho odnaučiť, preto radšej zvoľte cumlík. 

  • Prekŕmenie - Narozdiel od dojčenia, pri kŕmení dojčenským mliekom by ste mali dbať na správne množstvá odporúčané vzhľadom k veku dieťaťa. Schéma vyzerá zhruba tak, ako je uvedené nižšie: 

  • 1. mesiac života - 7 krát, 90–110 ml na jedno kŕmenie

  • 2. mesiac života - 6 krát, 110–130 ml na jedno kŕmenie 

  • 3. mesiac života - 6 krát, 130 ml na jedno kŕmenie

  • 4. mesiac života - 6 krát, 150 ml na jedno kŕmenie

  • 5. mesiac života - 4 krát, 180 ml na jedno kŕmenie

  • 7. až 9. mesiac života- 4 krát, 180-200 ml na jedno kŕmenie

  • 10. až 12. mesiac života - 3 krát, 180-220 ml na jedno kŕmenie

Závisí to však na individuálnych potrebách dieťaťa. 

  • Upokojovanie emócií s fľašou - Niektoré mamičky utišujú svoje bábätko fľašou vždy, keď plače. Po prvé to vedie k prekrmovaniu. Po druhé, plačúce bábätko sa ľahko môže začať dusiť mliekom. Pred tým, ako mu podáte fľašu, snažte sa ho trošku ukľudniť, pritúľte si ho, podržte na rukách. Nepoužívajte jedlo ako príručný cumlík. Bábätko môže plakať z viacerých dôvodov a nemusí to byť iba kvôli hladu. Možno má mokrú plienku, cíti sa nepohodlne, alebo možno len potrebuje prítomnosť rodiča. 

Podobné články
sk_SK Čítať ďalej

Hygiena fliaš a cumlíkov - ako zaistiť bezpečnosť a čistotu

Umývanie, vyváranie a sterilizácia fliaš a cumlíkov vyzerá náročne, no všetky tieto aktivity sú veľmi dôležité pre zdravie dieťaťa. Zvyšky mlieka sú vynikajúcim miestom na množenie baktérií, no tráviaci ...

sk_SK Čítať ďalej

Bezpečné kŕmenie z fľaše

Počas kŕmenia z fľaše je veľmi dôležité dbať na zdravie a bezpečnosť dieťatka, aby ste predišli duseniu sa, alebo možným problémom s bolesťou bruška. Mali by ste dávať pozor na to, aby ste kŕmili správnou ...

sk_SK Čítať ďalej

Náhrady stravy pre novorodencov a dojčatá

"Len nech je zdravé", toto je najväčšie prianie rodičov od momentu, kedy sa bábätko narodí. Zabezpečiť, aby bábätko správne priberalo na váhe je výzva pre mamičky, no niekedy táto výzva prináša so sebou ...

sk_SK Čítať ďalej

Emócie mamičky, ktorá kŕmi fľašou

Snívali ste o dojčení. Nevyšlo to. Ste veľmi znepokojená, bojujete s negatívnymi emóciami a kladiete si otázky, ktoré bolia ešte viac. Máte strach, že kŕmenie z fľaše neposkytne Vášmu bábätku všetko potrebné, ...

sk_SK Čítať ďalej

Pravidlá pre kŕmenie z fľaše počas dňa a noci

Už ste si zvolili náhradu materského mlieka, správne fľaše a cumlíky. Teraz sa musíte naučiť, ako pripraviť mlieko pre Vaše bábätko. My Vám poradíme, ako na to počas dňa aj noci. 

Odporúčané produkty