Naučte sa, ako uchovávať dojčenskú výživu, ako ju pripraviť a čo robiť so zvyškami.
Výrobcovia odporúčajú, aby sa prášok po otvorení použil najviac do 2 až 4 týždňov. Po uplynutí tejto doby môže dojčenské mlieko zmeniť svoje výživové vlastnosti.
Presné informácie o dátume expirácie nájdete na obale. Rozdiely v dátumoch expirácie (v závislosti od značky) môžu byť výsledkom testov vykonaných každým výrobcom pre ich produkt, ktoré sa týkajú správania sa prášku dojčenského mlieka v podmienkach bez ochrannej atmosféry. Forma balenia prášku tiež môže ovplyvniť dátum expirácie. Ten môže byť iný pre plechovku a pre lepenkovú krabicu.
Výrobcovia neodporúčajú presypávať prášok dojčenského mlieka do inej nádoby. Balenie obsahuje predovšetkým presné informácie o príprave dojčenskej výživy, jej zložení a dávkovaní, ako aj dátum expirácie. Pôvodné balenie zabezpečuje, že prášok je udržiavaný v správnej čistote. Počas presýpania sa do nej môžu dostať baktérie alebo malé nečistoty, ktoré ovplyvňujú kvalitu receptúry.
Podľa pokynov by sa mal obal s práškom dojčenského mlieka skladovať na suchom a chladnom mieste pri teplote od 10 °C do maximálne 25 °C. Nemala by sa uschovávať v chladničke a tiež by nemala byť umiestnená v blízkosti zdrojov tepla a vlhkosti, napr. pri rúre alebo varnej kanvici.
Prášok dojčenského mlieka je balený v špeciálnych podmienkach s ochrannou atmosférou. To zaisťuje správnu kvalitu receptúry. Aby bola dojčenská výživa čo najdlhšie čerstvá, po každom použití by sa obal mal starostlivo čo najskôr uzavrieť, aby sa nekontaminovala mikróbmi. Toto pravidlo stojí za to sa dodržať, pretože vďaka nemu budete mať istotu, že dojčenská výživa je plnohodnotná a bezpečná.
Dávka dojčenskej výživy sa najlepšie pripravuje tesne pred kŕmením. Ak ju z nejakého dôvodu nedáte svojmu dieťaťu okamžite, môžete ju vložiť do chladničky. Nezabudnite ju však použiť pri ďalšom kŕmení vášho dieťaťa, nie však neskôr, pretože sa v nej začnú množiť baktérie, ktoré môžu spôsobiť otravu jedlom.
Pri saní sa sliny dieťaťa dostávajú do dojčenskej výživy, ktorá je vynikajúcim médiom pre mikroorganizmy. Z tohto dôvodu by sa zvyšky mali vyliať. Takáto dojčenská výživa sa nedá znovu zohriať, chladiť alebo mraziť.
Po každom kŕmení nezabudnite fľašu a jej súčasti dôkladne umyť a potom ich obariť vriacou vodou. Pri deťoch do 6 mesiacov sa odporúča dojčenské fľaše a ich súčasti povinne sterilizovať.
Zmraziť dojčenskú výživu sa neodporúča, pretože nízka teplota negatívne ovplyvňuje jej vlastnosti. Tuky sa môžu oddeľovať a vaše dieťa preto môže mať neskôr problémy s trávením.
Snažte sa pripraviť mlieko na priamu konzumáciu. Najlepšie je to urobiť tesne pred kŕmením, pretože je to najbezpečnejšie pre dieťa. Ak z nejakého dôvodu potrebujete jedlo zohriať, urobte ho maximálne do 2 hodín od jeho prípravy.
Pamätajte, že dojčenská výživa sa nesmie variť, pretože v dôsledku vysokej teploty stráca svoje cenné minerály a niektoré vitamíny.
Vaše dieťatko má kŕče, plače, a nemože vykonať veľkú potrebu? Hľadáte spôsob, ako mu priniesť úľavu? Prečítajte si naše rady týkajúce sa zápchy dieťaťa, ktoré je kŕmené dojčenskou výživou.
Už ste si zvolili náhradu materského mlieka, správne fľaše a cumlíky. Teraz sa musíte naučiť, ako pripraviť mlieko pre Vaše bábätko. My Vám poradíme, ako na to počas dňa aj noci.
Umývanie, vyváranie a sterilizácia fliaš a cumlíkov vyzerá náročne, no všetky tieto aktivity sú veľmi dôležité pre zdravie dieťaťa. Zvyšky mlieka sú vynikajúcim miestom na množenie baktérií, no tráviaci ...
"Len nech je zdravé", toto je najväčšie prianie rodičov od momentu, kedy sa bábätko narodí. Zabezpečiť, aby bábätko správne priberalo na váhe je výzva pre mamičky, no niekedy táto výzva prináša so sebou ...